Se indlæg
 Udskriv debat
Søger......
Amagerdreng
Kære DTW. Kan nogle af jer herinde måske hjælpe mig da jeg leder efter cder fra en sanger der kommer fra Cambodia og hedder PREAP SOVATH. Han er let nok at finde på youtube men jeg ønsker som skrevet tidligere cder med ham. Hvor har jeg evt mulighed for at finde disse ? og er der nogle af jer der har bosat sig i Thailand der kender ti l steder hvor det evt er muligt at købe musik fra Cambodia ?. Har prøvet før i Bkk og Pty men ingen steder har der været bonus.Skal snart afsted igen så hjælp ønskes og siger "Tak" på forhånd. Guitar
 
OleOrm
jeg har da et program der kan lave youtube om til mp3 filer
 
Amagerdreng
Nu søger jeg hjælp til at kuinne få fat i nogle cder med hans musik men TAK. Lykkedes det ikke så kikker jeg fordi din frisør (kan vel mødes der Grin) Når jeg engang. kommer til LOS. Så laver vi da en eller to disk og nyder en ligth. !!!Cheers
 
Amagerdreng
Prøver lige med et indlæg til og håber på hjælp. Crying
 
Lung Yao
Amagerdreng skrev:
Prøver lige med et indlæg til og håber på hjælp. Crying

RO på knægt, det er kun 2 dage siden at du postede dit første indlæg. Yo baby
Du skal nok få svar inden.......................................................................................................Påske. Angel

.
Hellere tie og blive betragtet som værende "enfoldig", end åbne munden og få det bekræftet.
[url]www.thailandchildrenshome.dk[/url] [url]www.thailandchildrenshome.com[/url]
 
sony
Her kan du nyde ham mens du venter



Savner KB Fusioner er for kujoner fck står for frederiksbeg cykel klub

Fodbold vor, du som er i Valby idrætspark Hellige vorde i FREM´s navn komme dit rige, ske din vilje på banen, således også i tabellen,giv os i dag vor 3 point, thi FREM er min klub, mit hjerte & min sjæl, i al evighed Forza.!!!
 
Amagerdreng
Så-så i to guttermænd. Yao påske hvad snakker du om ?? Meget før skal det siges. Sony ja den er også god. Men tjek hans version af TO LOVE SOMEBODY. Meget anderledes og nogle vil sikkert vende sig i deres grav men jeg syntes det er ok lavet. GuitarViolinTil hest
 
savarden
er overbevist om du kan lide denne side hvis du er til musik fra Cambodia :-)


http://khmerdownl...gspot.com/


Grin
 
jimmikoldenborg
Så lige at sønnen også har sunget!
Man skal være ved andre, som man gerne vil have de skal være mod en selv.
 
http://www.koldenborg.com
Amagerdreng
Savardan. Fed side. Mange tak. Ja sønnen har også synget faderens sange (samt andres) og Preab Sovath laver mange cover versioner af andres musik også. En jeg udgår er "Last christmas" men prøv selv. Det er grineren 100 %.
 
busuanga
Preap Sovath (også stavet Preap Savat) (født 27. februar 1972) er den mest populære sanger i Cambodja i dag. Han indspiller hos det cambodjanske produktionsselskab Rasmey Hang Meas, generelt betragtet som Cambodjas mest progressive musikudgiver.
Preap Sovath udfører en stil af musik der er kendt som "Khmer Karaoke", navnet stammer fra det faktum, at de fleste salg er VCD'er snarere end cd'er, og alle VCD filmklip kommer med karaoke-stil tekstede sangtekster. Preap Sovath generelt skyr strengt traditionelle Khmer sange og musikalske stilarter, hans musik appellerer i stedet direkte til Cambodja ungdom. Han er nok den mest populære performer i Cambodjas mange tv antologi-stil live koncert programmer og han optræder i Phnom Penh's mest fashionable opskalere natklubber.Best of the Best: Live Concert er en koncert i en fodbold (fodbold) stadion med alle de nuværende cambodjanske sangere fra RHM. Dette sker årligt, og det er startet i 2004. Preap Sovath er en af de vigtigste kunstnere i denne koncert. Det er ikke sjældent at se fans klatre på scenen og give udøvende kunstnere gaver, eller bede om en autograf eller et billede. Koncerten er også gratis for publikum, selskabets overskud kommer fra salg af DVD og Cd'er, der efter koncerterne sælges både i Cambodja og i udlandet.

Selskabet der indspiller hans musik er her: http://www.hangme... Du kan evt. skrive til dem på denne adresse: og spørge hvor og hvordan du kan købe Cd’er med Preap Sovath.

Der ligger en mp3 med ham her: http://mreza5.fre... Sovath - Chnam Mun.mp3 og du kan downloade den via beeMP3: http://beemp3.com...=Chnam+Mun her skal du dog melde dig til først, men det er gratis. Måske kan du finde lidt mere her: http://mreza5.fre... der ligger i hvert fald flere khmer sange.

Flere mp3 muligheder her: http://www.filest...select=All

Det er også muligt at downloade nogle mp3’er her: http://www.myspac...psovath253

Eller her
http://www.4share...isa-J.html
Redigeret af busuanga d. 18/01-2011 11:50
 
busuanga
Du kan også downloade en gratis youtube video/musik converter her: http://www.youtub...
 
Amagerdreng
Hej igen og mange tak til busuanga. Jeg har allerede været i kontakt med pladeselskab (er selv tidligere prof DJ) De havde INTET at hjælp med (Nærmest kolde i R....) og downloade yes "er jeg klar over" at det måske bliver enden på det hele men jeg er mere til det at sidde med original cd i hånden (måske Ting-Tong men hvad gør det) Me3n MANGE tak til alle der har gidet smide et lille råd. 0-))))
 
busuanga
Vi prøver da bare igen, fra Amager til Amager.Grin
Prøv her: http://angkorwat....mtypeid=65
Jeg har korresponderet med dem og de har masser af Cd’er med Preap til salg.
Good luck og god søndag…
 
Spring til debat: