Se indlæg
 Udskriv debat
I hate Thailand......
John
Der er mange meninger om Thailand, dette er en af dem.
Måske rosen rød men syntes den skal med her, for det er også en del af det Thailand som jeg kender.

https://www.youtu...ture=share
john@dansk-thai.dk
 
http://www.j-s.dk/hus
dutling68
dejlig video Sunflower mon den er optaget på koh samet
Jeg brugte de fleste af mine penge på sprut, kvinder og hurtige biler. Resten ødslede jeg væk...........
 
Amagerdreng
Det er en sød lille historie (selvfølgelig et eventyr og så alligevel).
Nemlig det med at tabe/glemme en eller flere ting et sted for senere at få dem igen med et dejligt smil og et "I think you forget Sir is yours". Prøvede på en af mine første rejser til Thailand netop denne situation. En ven og jeg var i Bangkok og travede rundt i div superstores. Ham fandt nogle pæne silke slips og nogle heavy metalcder som han købte. Vi var så inde i en anden shop og han tog sin pose med de andre ny indkøbte ting og vi sagde "farvel og tak" Ca 2 timer efter sidder vi og spiser og han opdager pludselig at posen med slips og cder IKKE var i den pose han sad med.. Vi måtte så gå baglæns i vores tur og endte op i en butik hvor de straks da de så os råbte "You forget sir is yours". Det glemmer jeg aldrig og fra den dag stolede jeg (næsten) på dem alle..
Bare en lille historie fra det virkelige liv for mange år siden - Men helt sikkert meget har forandret sig nu til dags og i dag er chancen måske blot de 50 procent for at få sine ting tilbage...
Med mindre mand er kendt i byen så jeg stoler på de mennesker og de steder jeg kommer i Pattaya. Jeg er aldrig blevet snydt men måske fordi jeg er et godt mennesker 0-))
Vi må tage til takke med hvad vi ved - ikke hvad vi vil gætte på.
 
natty
dutling68 skrev:

dejlig video Sunflower mon den er optaget på koh samet


Sød video, og som John skriver er det også en del af mit Thailand. Det er dog, som de fleste nok kan se en reklamefilm, som det også fremgår af signaturmusikken til sidst i videoen.

Meget af det kunne godt ligne Koh Samet, men jeg tror dog ikke den er optager der, jeg er ihvertfald aldrig støt på, eller hørt om aber der.
Uvidenhed avler oftere selvtillid end viden, Charles Darwin
 
hugoboerge
John skrev:

Der er mange meninger om Thailand, dette er en af dem.
Måske rosen rød men syntes den skal med her, for det er også en del af det Thailand som jeg kender.

https://www.youtu...ture=share


Jeg lagde oprindeligt indlaegget op, men slettede det igen eftersom i YouTube kommentarerne blev skrevet en masse skidt omkring de personer man ikke maa skrive noget om. Maaske er de kommentarer fjernet nu.
 
Anonym Bruger
natty skrev:

Det er dog, som de fleste nok kan se en reklamefilm, som det også fremgår af signaturmusikken til sidst i videoen.


Lige præcis....finansieret af .....gæt selv...TAT - Tourism Authority of Thailand...samme folk som råber op om 'quality tourists' osv....sjovt nok kommer denne video i kølvandet på alt den negativitet der florerer om Thailand som turistdestination og lige op til højsæsonen. Og sjovt nok er manden/skuespilleren her i videoen er helt samme målgruppe som dem der blev slagtet på Koh Tao...'James' (videoen) hedder i virkeligheden Oliver Smith.
Redigeret af Anonym Bruger d. 20/11-2014 17:34
 
buick
Reklame eller ej, den er ikke usand det er jo noget vi alle genkender og en af grundene til vi elsker landet.
Det er bestemt en film som man bør have i baghovedet når man er i det negative humør over noget i Thailand, så glem scammerne og glæd dig over langt de fleste thaier stadig er glade venlige mennesker som vil dig det bedste.
Husk også at det med at deltage i forummer og sammen med andre faranger i Thailand nemt får dig ned i fælden at det negative i dit sind selvforstærkes og du dermed hurtigt bliver blind for det positive der sker omkring dig
 
NongBua2014
6 år brugt på at vågne op hver dag, smilende og nydende mit liv.

Jeg har så meget at takke Thaierne for.

Er blevet snydt 3 gange på 6.år, og det var i forretninger med Farangs.
 
hugoboerge
http://bangkok.co...funded-tat
 
Anonym Bruger
hehe det handler ikke om at hade el. elske Thailand, og jeg tror ikke der er nogen herinde der hader Thailand.

Det jo en reklame ligesom alle mulige andre reklamer, her er det bare 'pakket ind' via de sociale medier. Det er bare pudsigt at reklamen nærmest kommer som et modtræk til det seneste års hændelser...et slags plaster på såret el. 'oprydning' for at få mainstream turisterne til igen at føle sig sikre ved at rejse til Thailand og vende den negative omtale (militærkup, korruption, vold og mord) til noget positivt. Galt el. genialt, det kan man altid diskutere.
 
Kim Ludvigsen
Den er da i hvert fald smartere end diverse forslag om at undgå at gå i bikini, hvis man ser godt ud, eller at give turisterne identifikationsarmbånd.
Mvh. Kim
Ferie i Thailand:
http://rejse-til-...
 
http://rejse-til-thailand.dk
rinpoche
Mine positive oplevelser i Thailand opvejer de få negative med faktor (mindst) 50.

Og jeg foretrækker at tro, at jeg også har givet noget tilbage.
 
lung
det var så åbenbart også fup....


http://ekstrablad...up/5327459
 
maik
De er virkelig skarpsindige på Ekstra Bladet. De har endelig fundet ud af det man kunne læse i denne tråd for over en uge siden.

Det har da vist aldrig været den store hemmelighed at det var TAT der stod bag filmen.
I fiktionen findes adgangen til virkeligheden …

maikjensen.dk
 
http://www.maikjensen.dk
Chase
Vi er nu heller ikke hel hellig i Danmark

Her er 2 film Visit Danmark har lavet

https://www.youtu...gVqX0a49HM
 
Chase
https://www.youtu...iKRA-syT5M
 
lung
det var så åbenbart også fup....


http://ekstrablad...


ja ok den var lidt dum, jeg skulle nok lige have læst tråden ordenligt inden jeg postede..... Frown
 
Spring til debat: