Se indlæg
 Udskriv debat
Laos og bkk lufthavne
kaktus
Jeg er netop hjemvendt fra Thailand og har lidt informationer jeg kan dele ud af (skal dog siges at jeg ikke har fulgt med på siden mens jeg var væk, så måske er ikke alle informationer nyheder).
Jeg boede i Nongkhai helt op til grænsen til Laos og måtte derfor selvfølgelig hen over grænsen. Det viste sig at være lettere end forventet. Jeg mødte blot op ved broen over Mekongriver (i Nongkhai) her afleverede jeg 1 pasfoto og 35$ ved en luge. Efter lidt ekspeditionstid fik jeg mit pas retur og ok til at fortsætte. Så skulle jeg gennem selve Thailands paskontrol her mistede jeg mit visa til at opholde mig i Thailand (det man udfylder i flyet til Thailand). Derefter var der ca. 15 min. ventetid, indtil den næste bus dukkede op. Den kørte os for nogle ganske få Bath over på modsat side af floden og standsede ved Laos paskontrollen. Her skulle et nyt lille visa udfyldes (meget lig det til Thailand), passet blev set efter og så var man i Laos. Umiddelbart efter paskontrollen stod der en del folk og solgte Taxi-ture til Ventianne (Laos´s hovedstad). Jeg fandt én til 800 bath med aircon og iøvrigt helt fin. Jeg havde så "råderet" over taxien hele formiddagen, så vi kørte til Vintianne og han fandt selv rundt til de største atraktioner, som var et marked, et par tembler, deres nationalsymbol og et lille museum. Retur igen fik jeg ved Thailands paskontrol et nyt visa, så det var egentligt ganske enkelt.

Var igennem både den gamle og den nye lufthavn på rejsen frem og tilbage. Landede i den nye lufthavn og skulle nu finde til Don Muang lufthavn - jeg valgte den lette løsning, at hyre en taxi og køre strækningen, som vel tager godt 45 minutter. På returturen hoppede jeg i Don Muang lufthavnen ind i en bus fra Thai Air og blev ikke opkrævet en krone for turen, så jeg formoder at jeg blev snydt af taxichauførerne, som påstod at der ikke kørte busser fra den nye lufthavn til den gamle, men sådan er det jo, de skal jo også leve.

Blev denne gang ikke afkrævet 500Bath ved udrejse ud af Thailand, men det er vist ikke nogen nyhed, det holdt man vist op med for et par måneder siden.
 
prasat
nu betaler du ikke 500 men 700 ved udrejse, men nu betaler du de 700 når du køber billetten, det er så ikke alle billetter der er inkluderet skatten så nogle skal betale de 700 ved indtjek af kufferten.

prasat
 
Spring til debat: