Se indlæg
 Udskriv debat
Boernefonden
Suk Rak Ning
Hva' er det lige der sker med den fond????

Sagen kort

Fra den ene dag til den anden forbød Børnefonden i september sidste år al kontakt mellem Birte Jensen og hendes thailandske sponsorbarn, Wipaporn. Thailand var blevet rigt nok til at klare sig selv og ønskede ikke længere at modtage den slags støtte, lød argumentet.

Tilbage i den fattige landsby nær Chiang Rai i det allernordligste Thailand sad den nu 12-årige pige og græd –uforstående over for, at hun ikke hørte fra Birte og ikke mere modtog penge til sin skolegang. Hendes forældre er døde af aids og bedstemoren, som hun bor med, er gammel. Birte gjorde alt, hvad hun kunne, for i det mindste at få lov at sige farvel –men forgæves. Først da flere af Ekstra Bladets læsere tilbød at hjælpe, fik hun igen kontakt til Wipaporn.



http://ekstrablad...018704.ece

Redigeret af Suk Rak Ning d. 13/06-2008 12:41
i146.photobucket.com/albums/r270/Poolsawas/cooltext78887913.gif

Vogt dig for kopierne - jeg er en original
 
quickmouse
Nå så thailand er blevet rig, det vil da glæde min bank konto at høre Wink , nå men spøg til side, jeg fatter da heller ikke hvordan en forening af den kaliber kan tillade sig komme med en sådan en melding, men det skulle da ikke undre mig om de mente det grav alvorligt, det vil da klæ dem hvis de vil forsvare / kommenterer deres mening / holding og så se hvad de så mente i dag.

jeg forstår så ikke hvis det er deres grav alvorlige mening, hvorfor de så ikke henviser birte til CFF (samarbejdspartner) som fortsat støtter projekter i thailand.


http://www.bornef.../2244.aspx



http://www.christ...sfund.org/



http://www.christ...spx?id=253

Redigeret af quickmouse d. 13/06-2008 15:56
quickmouse

>> Alt, hvad jeg kan lide, er enten ulovligt, umoralsk eller fedende. <<
 
Davs

Ja det var da dejligt at min ven finn kunne hjælpe hende.
Tak for det finn.

bamsen
 
quickmouse
børnefondens ledelse burde lytte til denne music video med
alex feat, nick & jay, men så ville de jo nok få en dårlig smag i munden, hvis de da har nogen.


[flash=400:326]http://www.youtube.com/v/mgdZtgFEk70[/flash]

Redigeret af quickmouse d. 13/06-2008 18:33
quickmouse

>> Alt, hvad jeg kan lide, er enten ulovligt, umoralsk eller fedende. <<
 
mr bark wan
giv thaierne flere drikkepenge. GIVER ALTID MANGE TIPS TIL THAIER.Smile
Cool
DON'T GO SEE MY PINGPONG SHOW.
 
Davs
Ja jeg giver dem da også altid en 2-3 baht i drikke penge

bamsen
 
Spring alle de fonde over, og giv støtten direkte. Op mod 50 % af dine bidrag via en fond, går til administration.
 
jesperfrb
Helt enig! der er simpelthen for meget administration! Og der er massere af mennesker der vil ud i verden og hjælpe, men stort set ingen gør det uden løn! Ingen arbejder for kun kost og logiSad

Så hvis de skal betale løninger på dansk niveau, så skal der godt nok samles mange penge indShock
IT IS NICE TO BE IMPORTANT, BUT MORE IMPORTANT TO BE NICE!!!!!


Jeg startede med ingenting, og har næsten det hele tilbage
 
Spring til debat: