Se indlæg
Side 2 af 2: 12
|
|
Mails fra Hugo
|
|
| Lung Yao |
Lagt på d. 07/12-2012 15:46
|
|
Ekspert medlem ![]() Antal indlæg: 3992 |
Kim Ludvigsen skrev: Jeg stoppede for tidligt med at læse i headeren. Yahoo har faktisk medtaget info om, hvor den kommer fra. Den kommer fra Warszawa i Polen. Det er ganske givet en hacker, der har været på spil. Har du ikke et eller andet "lille program" der kunne genere 100-1000 vis af mail fra os ? bare for at få ham til at smage eget "medicin" ![]() . Hellere tie og blive betragtet som værende "enfoldig", end åbne munden og få det bekræftet.
[url]www.thailandchildrenshome.dk[/url] [url]www.thailandchildrenshome.com[/url] |
|
|
|
| Kim Ludvigsen |
Lagt på d. 07/12-2012 17:26
|
|
Ekspert medlem ![]() Antal indlæg: 2627 |
Det er desværre ikke muligt at se hvem afsenderen er - kun hvilken udbyder han har brugt. Man kan klage til udbyderen men det er ikke sikkert at det vil hjælpe. Han kan reelt have brugt en uskyldigs forbindelse til at sende igennem.
|
|
|
|
| Lung Yao |
Lagt på d. 08/12-2012 13:03
|
|
Ekspert medlem ![]() Antal indlæg: 3992 |
Svar: Spam fra udlandet. Det vil i praksis være vanskeligt for Forbrugerombudsmanden at bringe spam, der stammer fra udlandet, til ophør. Såfremt e-mailene stammer fra en europæisk virksomhed, vil Forbrugerombudsmanden som følge af EU-reguleringen og det europæiske myndighedssamarbejde have bedre muligheder for at stoppe udsendelsen af spam. Forbrugerombudsmanden deltager endvidere i et globalt myndighedssamarbejde om overtrædelser af markedsføringslovgivningen, og kendskab til spam fra andre lande samt spambekæmpelse i international sammenhæng giver Forbrugerombudsmanden et godt erfaringsmateriale i den fremadrettede indsats mod spam. Venlig hilsen Forbrugerombudsmanden Carl Jacobsens Vej 35 2500 Valby . Hellere tie og blive betragtet som værende "enfoldig", end åbne munden og få det bekræftet.
[url]www.thailandchildrenshome.dk[/url] [url]www.thailandchildrenshome.com[/url] |
|
|
|
| Robert Kronberg |
Lagt på d. 08/12-2012 18:49
|
![]() Antal indlæg: 3779 |
Kim Ludvigsen skrev: Robert, måske du lige skulle maskere din mailadresse i indlægget? Den er sendt via Yahoo, så det er desværre ikke muligt at spore den nærmere. Men det tyder i hvert fald på, at Yahoo-kontoen er blevet hacket. Måske en af dem, der kender Nang (hugo's enke), skulle sende hende en mail og foreslå hende at lukke Yahoo-kontoen eller i det mindste at skifte adgangskode på den. Hej Kim, Hvorfor skule jeg skjule min email-adresse, der er alligevel ret kendt, eller i al fald ret offentlig, men jeg har skjult de andre modtageres email-adresser med XXXX. Hilsen, Robert Visum-hjælp og kurser i dansk i Bangkok:
- Danskundervisning - PIRO Consulting Group - Visum til Danmark - Consular Services Asia "Hvis du er i et land i 14 dage, så kan du skrive en roman, hvis du er der i et halvt år, så kan du skrive en artikel, men hvis du er der i 20 år, så kan du ikke skrive noget." |
|
|
|
| Kim Ludvigsen |
Lagt på d. 08/12-2012 21:52
|
|
Ekspert medlem ![]() Antal indlæg: 2627 |
Robert Kronberg skrev: Hvorfor skule jeg skjule min email-adresse, der er alligevel ret kendt, eller i al fald ret offentlig Jeg skjuler heller ikke min mailadresse, men nogle er ikke så glade for at få offentliggjort deres adresse, og jeg var ikke klar over, om du var opmærksom på, at den fremgik af headeren. |
|
|
|
Side 2 af 2: 12
| Spring til debat: |








. Det er fanme alverdens ting man kan få lavet nu om dage. 













