Se indlæg
 Udskriv debat
Udgangsforbud
clydehaumann
Der vil blive indført total udgangsforbud i visse dele af Bangkok idag. Jeg forventer at den officielle meddelelse vil blive givet klokken 14.
Redigeret af clydehaumann d. 16/05-2010 08:24
Dansk Thai Sprogskole underviser i dansk på en måde der kan forståes. Har over 20 års erfaring i sprogundervisning.
Vi hjælper selvfølgelig gerne med visumansøgning og familiesammenføring. Har 8 års erfaring.
Visum Hjælp. GRATIS
Undervisning. SE VORES HJEMMESIDE.
http://thaidanishservice.com

https://www.facebook.com/groups/danskthaisprogskole/
 
http://thaidanishservice.com
Asda
Udgangsforbud i Bangkok

Søndag d. 16. maj 2010; kl. 07:30 af trfi / ritzau for TV 2 Nyhederne (opd. d. 16/5 2010; 08:06)
De thailandske myndigheder indfører udgangsforbud i dele af hovedstaden Bangkok efter den seneste tids blodige sammenstød mellem militæret og demonstranter, der i løbet af de seneste to døgn har kostet 24 mennesker livet, mens 187 personer er kvæstet. Alle de dræbte er civile.

Militæret har erklæret en del af Bangkok for kampzone og kæmper for at genvinde kontrollen med området. Thailands premierminister, Abhisit Vejjajiva, siger, at militær magtanvendelse nu er den eneste vej frem.

Og søndg morgen steg røgskyer op fra den bydel, som militæret har afspærret med pigtråd. Der skydes med skarpt i området, fremgår det af advarselsskilte.

Det er uklart, hvad der sker i området, hvor mindst 8000 regeringsmodstandere har barrikaderet sig. Myndighederne har afbrudt el­ og vandforsyningen til området, og der slipper ingen meddelelser ud.

Ild og benzinbomber
De voldsomme kampe opstod da militæret i torsdags forsøgte at afspærre området omkring rødskjorternes base i et vejkryds nær byens finansdistrikt.

Soldater åbnede ild mod oprørerne, som svarede igen med benzinbomber, sten og hjemmelavede raketter og afbrændte bildæk.

Tre lig blev, ifølge en fotograf fra det franske nyhedsbureau AFP, set liggende på jorden i en zone, hvor militæret har advaret om, at der skydes med skarpt.

50 dræbt siden 12. marts
Flere end 50 mennesker er blevet dræbt og 1600 såret siden protesterne begyndte 12. marts.

"Den øjeblikkelige situation er nærmest en borgerkrig," siger en oprørsleder, Jatuparn Prompan.

"Jeg er ikke sikker på, hvordan konflikten vil ende.

Oprørerne rullede brændende bildæk mod soldaterne og affyrede raketter mod helikoptere, der svævede over hovedstaden, er nu er sat i undtagelsestilstand.

Militæret slår til, hvis ikke protester stopper
Militæret advarer om, at det vil rykke mod oprørernes hovedbase, men har ikke fastsat en tidsramme.

"Der er en plan om at slå til mod Ratchaprasong, hvis protesterne ikke stopper," siger en militær talsmand, Sunsern Kaewkumnerd.

"Men myndighederne vil ikke sætte en tidsramme, fordi det uden effektiv planlægning vil koste flere menneskeliv.

Kilde TV2:
http://nyhederne....8/?forside

Smile
 
Spring til debat: