Se indlæg
 Udskriv debat
Problemer med kontakt til dk webpages og andet
sonderup
Hej

Til alle med bopæl her. Er jeg den eneste der pt har problemer med at
få hul igennem til DK homepages, så som tdc.dk eller cbb.dk eller endda amerikanske så som macromedia.com. Selv digital signatur virker ikke

Jeg har kontakt til en dansk server som jeg ved virker, men heller ikke her kan jeg få kontakt eller pinge. Alt er sket siden det store powerbreak i torsdags som ramte bangkok og lagde internettet ned nogle dage.

For ikke at blive helt vanvittig tillod jeg mig at oprette en ny windows xp på min Harddisk til at teste med. Desværre med et meget nedslående resultat.

Sååå nogle der har samme problemer.... Her hvor jeg bor bruger man TOT, men deres helpdisk er IKKE til nogen hjælp. De forstår intet, selv når en thaier der taler godt engelsk forsøger sig.

Så er det hos mig problemet ligger, siger de... Måske har de ret, men jeg har IKKE pillet ved noget. Jo sat en ny windows op i en særlig partition på HD'en, men med samme resultat, men alligevel var helpdisks svar at det var hos mig den var gal med. De kunne godt nok heller ikke komme på www.tdc.dk eller pinge min server i DK.
 
clydehaumann
Har lige proevet at gaa ind paa www.tdc.dk. Nul problemer der.
Jeg forstaar heller ikke det du skriver om at nettet skulle have vaeret nede. Jeg er paa dagligt uden problemer.
Dansk Thai Sprogskole underviser i dansk på en måde der kan forståes. Har over 20 års erfaring i sprogundervisning.
Vi hjælper selvfølgelig gerne med visumansøgning og familiesammenføring. Har 8 års erfaring.
Visum Hjælp. GRATIS
Undervisning. SE VORES HJEMMESIDE.
http://thaidanishservice.com

https://www.facebook.com/groups/danskthaisprogskole/
 
http://thaidanishservice.com
Suk Rak Ning
Hvor hunden ligger begravet, det ved jeg ikke.
Nettet her har altså heller ikke været nede.

Suk.............Cool
i146.photobucket.com/albums/r270/Poolsawas/cooltext78887913.gif

Vogt dig for kopierne - jeg er en original
 
sonderup
I det område af BKK jeg bor i var nettet nede hos alle i godt 3 dage efter torsdagens masive uvejr.

Har talt med TOT i dag. De er i gang med en undersøgelse af tingene.... men indtil videre er den hel gal. www.bt.dk kan jeg heller ikke kalde frem, mens "uartige" sider nemt kan findes.... så det er næppe en filter ting.

Hvad kan det være HJÆLP
 
Hejsa jeg vil bare lige sige bt har været nede i lang tid i dag
 
Webmaster
Hejsa,

Der har været en eller anden form for nedbrud hos TDC i følge dette link:
http://politiken....eID=401985
om det så er hele sandheden eller kun noget af den ved jeg ikke.
Med venlig hilsen

Webmaster
Email: webmaster@dansk-thai.dk
Website: www.thailand-portalen.dk

Ytringsfrihed er ikke retten til at sige, hvad vi har lyst til, hvornår vi har lyst. Det er retten til at sige, hvad vi har lyst til, dér hvor vi har fået lov til det.
 
http://www.thailand-portalen.dk
sonderup
Hej igen

Ja det ved jeg nu fra ander passer. Så det var et dårligt eksempel, men ekstra bladet via deres betaling for den daglige avis side virker f.eks. ikke hos tot, men fint hos inet easy.

Og jeg har her til aften talt med en chef hos TOT helpdisk. Og den er god nok. De har problemer med at komme ud af landet. Til dels fordi de har nogle DNS server problemer og jordskælvet i Pakistan giver dem også problemer fordi de modtager en stor del signaler derfra. Og de linjer er helt døde.

Det gælder også telefoni.

De regner med at deres backup linjer og DNS servere er op igen inden 48 timer.
 
clydehaumann
Der et et eller andet der ikke stemmer for virker TOT ikke skulle alt andet heller ikke virke da alt her reelt gaar gennem TOT. Vaere det internet, telefon og mobil og saa er det rent faktisk ligemeget hven udbyderen er
Dansk Thai Sprogskole underviser i dansk på en måde der kan forståes. Har over 20 års erfaring i sprogundervisning.
Vi hjælper selvfølgelig gerne med visumansøgning og familiesammenføring. Har 8 års erfaring.
Visum Hjælp. GRATIS
Undervisning. SE VORES HJEMMESIDE.
http://thaidanishservice.com

https://www.facebook.com/groups/danskthaisprogskole/
 
http://thaidanishservice.com
sonderup
Jamen Clyde Da. Tror mig - det ved jeg godt. Men de KAN HELLER IKKE SELV se f.eks. www.tdc.dk eller www.cbb.dk.

DE INDRØMMER de har problemer. Hvorfor så True Inet Easy virker ved jeg IKKE.
 
sonderup
Har iøvrigt lige talt med den thailandske familie i Kalasin. De kan heller IKKE se disse sider derfra pt. Men de kunne se jeg havde set dem sidste gang jeg havde været på besøg.

De bruger tot til komme på med.... såååå...
 
Dette kunne måske være noget af forklaringen....



http://comon.dk./...w/id=23907


En teknisk fejl har tirsdag formiddag kappet forbindelsen til en række af de største danske dagblade på nettet, skriver it-nyhedstjenesten Comon.dk. Blandt de ramte netmedier er Berlingske Tidende, Jyllands-Posten, B.T., Jydske-Vestkysten samt flere andre. De ligger alle hos Metropol Online i et hosting-center, som blev ramt af et teknisk nedbrud.

Casper Bruun Møller, teamleder hos Metropol Online, vurderede tirsdag middag over for nyhedstjenesten, at aviserne ville være tilbage på nettet i løbet af kort tid.

Problemerne startede ved 9.30-tiden formiddag og var over middag fortsat ikke løst


Hippie lao
Redigeret af d. 11/10-2005 16:26
 
sonderup
Nej det ER IKKE FORKLARINGEN

Det er et utal af sites. Meget tilfældigt. Når de virker bare jeg skifter til inet easy opkobling eller fra min lille ipaq med internet og dtac unlimmited, så er der noget galt. Og nu har jeg prøvet 5 forskellige maskiner her i ejendommen.

Det virker fint indtil i torsdags og når TOT nu selv indrømmer der er noget galt, så er der jo nok noget om snakken.
 
sonderup
Så har TOT call center helpdisk givet lyd fra sig.

Deres DNS servere er komme og køre igen og deres såkaldte backup lines er nu fuld sving.

Dermed er der idag adgang til f.eks. marcomedia.com, tdc.dk, cbb.dk, digital signatur og meget andet.
 
Spring til debat: