Se indlæg
 Udskriv debat
Leje hus i hua hin?
Er her nogen som kender et sted hvor man kan leje et hus stort nok til 9 mennesker i hua hin, da vi skal på ferie i byen, og gerne vil invitere hendes forældre/søskende med?
 
larschr5
Har en kollega der ejer et lækkert hus i Hua Hin. Hjemmesiden er:

http://www.rentah...huahin.dk/
 
Lars, syntes det virker som en uoverskuelig hjemmeside, det jeg efterlyser er personlige erfaringer, som nogle kan anbefale. Har du været der og kan sige god for udlejer?

Det må meget gerne være et sted tæt på stranden.
 
fjelle123
Vi lejede i august et hus igennem http://www.huahin...arket.com/

Ejeren af hjemmesiden hedder Sacha og skriver og taler rigtigt godt engelsk.

På vej i taxaen fra bangkok ringede vi til ham for at melde vores ankomst, og han stod ved huset da vi kom og overdragede nøglerne, Huset var præcist som lovet. Da vi skulle afsted d. 26 ringede han og spurgte hvornår vi ville "tjekke ud" det kunne vi selv bestemme, vi sagde kl. 17 og han var der kl. 17 med vores depositum - el og vand i kontanter.

hvis man går død i søgning på hjemmesiden, så skriv en mail til ham med forventede ankomst og forventede afgang, krav til størrelse, værelser og placering så kan det være han finder et godt hus, Man skal forudbetale for huset + depositum, det var jeg nervøs ved men mine bange anelser blev gjort til skamme. - meget professionel.

Ellers kender jeg en dygtig pige som har arbejdet inde for ejendomsmægler branchen i hua hin en del år efterhånden, nu er hun gået freelance som estate agent og kan sikkert også være behjælpelig, jeg smider lige hendes navn på PB hvis det har interesse. så kan du adde hende på facebook. hun har vist studeret i england og skrive ganske fornuftigt engelsk.
 
fjelle123
Ps. er ikke sikker på at det med kontant tilbagebetaling af depositum er standard.

Vi lejede iøvrigt også bil ved ebiludlejning.dk som bruger thai rent a car. - det fungerede også perfekt 4300 kr. 3½ uge med fri km. og max. 4300 baht i selvrisiko, vi lejede en toyota altis, igen fuldt depositum tilbage.
 
larschr5
Ezal skrev:
Lars, syntes det virker som en uoverskuelig hjemmeside, det jeg efterlyser er personlige erfaringer, som nogle kan anbefale. Har du været der og kan sige god for udlejer?

Det må meget gerne være et sted tæt på stranden.

Personlige erfaringer kan jeg desværre ikke bidrage med, men jeg kan sige god for udlejer. Jeg arbejder sammen med hende og har gjort det igennem 4 år nu.
 
styx32
Tag fat i Orientalinvest de lejer deres huse ud og til fornuftige priser.

(Per Runge)

Salgsdirektør

Peer Runge

+66 8 5701 0217

+45 3696 0822 (skype)




http://www.orient...p?Folder=4
 
Huahinhouse
Prøv at tjekke denne hjemmeside [url]www.huahinhouse.com[/url].
Der er en god video optaget af nogle lejere, der har lejet huset 3 år i træk
 
Spring til debat: