Se indlæg|
Svømme med delfiner.
|
|
| ban-chang |
Lagt på d. 07/10-2011 08:22
|
|
Øvet medlem ![]() Antal indlæg: 173 |
Langt om længe. Så kan man også svømme med delfiner nær Pattaya. |
|
|
|
| jc |
Lagt på d. 07/10-2011 09:22
|
|
Meget øvet medlem ![]() Antal indlæg: 597 |
Så vidt jeg er orienteret blev den del ser er til at svømme med delfiner lukket for snart 2 år siden på grund af renovering og er ikke åbnet siden. Delfinshowet har hele tiden været åbent.
Boet i Bangkok 1980-1983.
|
|
|
|
|
Lagt på d. 07/10-2011 09:33
|
|
![]() Begynder ![]() Antal indlæg: |
Har aldrig været der - desværre- men jeg skal nok undersøge om det eksisterer endnu, møder NÆSTEN daglig deres turistvan rundt om i byen så man skulle da tro at den kører for at samle gæster op... Skriver her når jeg finder ud af noget. Skeptikeren |
|
|
|
| ban-chang |
Lagt på d. 07/10-2011 11:45
|
|
Øvet medlem ![]() Antal indlæg: 173 |
Hej. Jeg var ude at kikke i sidste uge, og der var ikke meget liv, men åbent. Jeg fik priser i skranken. Deres hjemmeside er desværre ikke meget bevendt. http://www.pattay...world.com/ Min blog: http://go-thailan...gspot.com/ |
|
|
|
| Amagerdreng |
Lagt på d. 07/10-2011 12:27
|
|
Meget øvet medlem ![]() Antal indlæg: 652 |
Det nye sted hedder PATTAYA DOLPHIN WORLD og jeg var der for ca 1 mdr siden. DØDT og DÅRLIGT. Vi var ialt 4 personer samlet der skulle se show (vi var ikke i samme selska og det var ELENDIGT show. Prisen sky høj i forhold til hvad vi fik, samtidig var ikke en af de boder der skulle være der åbne nå jo man kunne da få noget at drikke. De har også en TAXISERVICE der kan hente og bringe dig fra hotel men DROP DEN koster 500 bath hver vej og du har bare at vente på at der skal flere personer med (vi måtte vente 45 min på to personer da vi skulle hjem)Alt i alt en DÅRLIG oplevelse. Men man kan svømme med dolphins men det koster 2500 bath for 45 min inc ins. Jeg kommer der IKKE igen.
Vi må tage til takke med hvad vi ved - ikke hvad vi vil gætte på.
|
|
|
|
| sank |
Lagt på d. 07/10-2011 17:20
|
|
Erfarent medlem ![]() Antal indlæg: 1131 |
Hvor omkring er det delfin haløj ?? |
|
|
|
| Amagerdreng |
Lagt på d. 07/10-2011 18:18
|
|
Meget øvet medlem ![]() Antal indlæg: 652 |
Nu har jeg desværre ikke den korrekte adr men det ligger tæt ved Phoenix Golf Club in Huay Ya eller omkring 25 min i taxi. Ellers kan du få en lille brochure i næsten alle butikker men jeg ved at du i Soi 17 (nær Soi Yensabai) kan få en med 100 %. Der ligger en lille bod på en hjørne og de har den. Men omkring stedet så skulle de være helt færdigt med at bygge og opsætte div boder og andre områder for andre dyr i December 2011. Her en lille video fra Pattaya People. www.pattayapeople... Vi må tage til takke med hvad vi ved - ikke hvad vi vil gætte på.
|
|
|
|
| Thjaa |
Lagt på d. 07/10-2011 18:32
|
|
Meget øvet medlem ![]() Antal indlæg: 644 |
ja devsre enu et sted i verden hvor vi udnoetter dyr for at vi kan have det ledt sjov
Livet er forkort til store problemmer
|
|
|
|
| sank |
Lagt på d. 07/10-2011 19:06
|
|
Erfarent medlem ![]() Antal indlæg: 1131 |
Nej jeg tror nu ikke jeg kommer der ? den Delfin park nede syd på var nu heller ikke noget at prale af ? så der kommer jeg nu ikke igen ? men det var Børn og Børnebørn der syntes det var spændene. Men jeg undres over jeg ikke have set eller hørt om det når jeg Cyklede rundt ![]() |
|
|
|
| lindy |
Lagt på d. 07/10-2011 22:59
|
|
Øvet medlem ![]() Antal indlæg: 118 |
Spark til en trebenet soi dog! Det er nemmere og billigere, men begge dele kaldes DYREMISHANDLING. Lindy ![]() |
|
|
|
| sank |
Lagt på d. 08/10-2011 08:57
|
|
Erfarent medlem ![]() Antal indlæg: 1131 |
Ja jeg bryder mig nu heller ikke om at de såkaldte truede dyr er låst inde Vi mennesker er vel også truet ? men får da lov at gå nogenlunde frit omkring Jeg har boet i Kbh. 51 år. og har da lovet mig selv at se Zoo før jeg dør ? så nu må vi se om jeg når det ![]() |
|
|
|
| Lung Yao |
Lagt på d. 08/10-2011 13:12
|
|
Ekspert medlem ![]() Antal indlæg: 3992 |
Thjaa skrev: ja devsre enu et sted i verden hvor vi udnoetter dyr for at vi kan have det ledt sjov Og igen et sted hvor nogle Thaier udnytter forventningsfulde udenlandske turister. . Hellere tie og blive betragtet som værende "enfoldig", end åbne munden og få det bekræftet.
[url]www.thailandchildrenshome.dk[/url] [url]www.thailandchildrenshome.com[/url] |
|
|
|
| jc |
Lagt på d. 08/10-2011 13:56
|
|
Meget øvet medlem ![]() Antal indlæg: 597 |
Pas nu på med Jeres moral. Hvem af jer flyver med arabiske flyselskaber fra lande, hvor man halshugger kriminelle, tyraniserer befolkningen og undertrykker kvinder? Dem af Jer der gør dette, synes jeg burde skamme sig meget mere end dem, der svømmer med delfiner. Og de som gør det, gør det for at spare lidt penge. Moral er noget, der er til salg for nogle få hundrede kroner! Vil påpege, at der intet racistisk er i mit indlæg. Det drejer sig kun om moral. Boet i Bangkok 1980-1983.
|
|
|
|
| laodenmark |
Lagt på d. 08/10-2011 15:23
|
|
Øvet medlem ![]() Antal indlæg: 405 |
jc skrev: Pas nu på med Jeres moral. Hvem af jer flyver med arabiske flyselskaber fra lande, hvor man halshugger kriminelle, tyraniserer befolkningen og undertrykker kvinder? Dem af Jer der gør dette, synes jeg burde skamme sig meget mere end dem, der svømmer med delfiner. Og de som gør det, gør det for at spare lidt penge. Moral er noget, der er til salg for nogle få hundrede kroner! Vil påpege, at der intet racistisk er i mit indlæg. Det drejer sig kun om moral. Ja, vores moral må jo være noget anløben, Bruger sikkert også fosile brændstof derfra. Men så er det da altid godt for moralen, vil lander i LOS. hvor man også henretter nogle kriminelle, Og kan købe ægtefæller (via stor Sin Sot) som om det var kameler man købte. Og også i stor grad undertrykker kvinder. Men forgår dog med et smil. Men godt vi kan kan tage herud og leve som baroner , da det er så billig at leve som sådan her.
Rigtige Golfere har lavet 'Hole in One'
|
|
|
|
| sank |
Lagt på d. 08/10-2011 20:14
|
|
Erfarent medlem ![]() Antal indlæg: 1131 |
Tja min moral har det udmærket selv om jeg ikke bryder mig om at se dyr i fangeskab ? og flyver nu stort set med Thai ![]() |
|
|
|
| Lung Yao |
Lagt på d. 09/10-2011 23:27
|
|
Ekspert medlem ![]() Antal indlæg: 3992 |
jc skrev: Pas nu på med Jeres moral. Hvem af jer flyver med arabiske flyselskaber fra lande, hvor man halshugger kriminelle, tyraniserer befolkningen og undertrykker kvinder? Dem af Jer der gør dette, synes jeg burde skamme sig meget mere end dem, der svømmer med delfiner. Og de som gør det, gør det for at spare lidt penge. Moral er noget, der er til salg for nogle få hundrede kroner! Vil påpege, at der intet racistisk er i mit indlæg. Det drejer sig kun om moral. Moral er godt men "dobbel moral" er................................................ Hvor ligger DIN egen moral når DU bruger alle disse "goder" som er produkter udvundet af olien fra disse << arabiske lande hvor man halshugger kriminelle, tyraniserer befolkningen og undertrykker kvinder?>>. ![]() Vil påpege, at der intet racistisk er i mit indlæg. Det drejer sig kun om moral Ditto her. ![]() . Hellere tie og blive betragtet som værende "enfoldig", end åbne munden og få det bekræftet.
[url]www.thailandchildrenshome.dk[/url] [url]www.thailandchildrenshome.com[/url] |
|
|
|
| lindy |
Lagt på d. 22/03-2012 22:56
|
|
Øvet medlem ![]() Antal indlæg: 118 |
Hej Faldt lige over den her dokumentarfilm der uddyber mit syn på sagen. http://www.youtub..._embedded# ! V.H. Lindy ![]() |
|
|
|
| Anonym Bruger |
Lagt på d. 22/03-2012 23:42
|
![]() Erfarent medlem ![]() Antal indlæg: 1131 |
Amagerdreng skrev: Det nye sted hedder PATTAYA DOLPHIN WORLD og jeg var der for ca 1 mdr siden. DØDT og DÅRLIGT. Vi var ialt 4 personer samlet der skulle se show (vi var ikke i samme selska og det var ELENDIGT show. Prisen sky høj i forhold til hvad vi fik, samtidig var ikke en af de boder der skulle være der åbne nå jo man kunne da få noget at drikke. De har også en TAXISERVICE der kan hente og bringe dig fra hotel men DROP DEN koster 500 bath hver vej og du har bare at vente på at der skal flere personer med (vi måtte vente 45 min på to personer da vi skulle hjem)Alt i alt en DÅRLIG oplevelse. Men man kan svømme med dolphins men det koster 2500 bath for 45 min inc ins. Jeg kommer der IKKE igen. ![]() Jeg var også derude..og kan på nuværende tidspunkt ikke anbefale det...men kan omvendt heller ikke udelukke at det bliver ok en dag... Stedet er under om/opbygning.....det stod bare ikke i deres flotte brochere hvor man både kunne tage på skydebane, badeland, fiske og køre Quad bike m.m. ingen ting havde åben, ikke engang noget mad kunne vi få.. kun delfinshow.....så vi sad over 1 time på en bænk og ventede på at showet startede for de 20-25 fremmødte mennesker... sjovere blev det dog da en af folkene skvattede i vandet v. et uheld samt da en lille indisk dreng gik under hegnet og ind til delfinerne...mens hans mor og far blot sad og grinede indtil en vagt kom... priserne er halvhøje..ihvertfald kun for dolphin showet alene....men et lille tip til jer der er thaigift er at tage vielsesattesten med, så får man thaipriser (=halvpris)..det var åbenbart ikke nok at vise vielsesringe og ID kort med samme efternavn men for en gang skyld lidt fordel at hente hvis man tilfældigvis render rundt med sin vielsesattest i lommen...Jeg plejer konsekvent altid at være mod alle former for dyreshows i Thailand pga. deres moral omkring det.....men alle ville se den lyserøde delfin som stedet markedsføre sig på og jeg var da også lidt nysgerrig.....men også her skuffede det...den var nærmere lysegrå..ihvertfald langt fra det man tror... Redigeret af Anonym Bruger d. 22/03-2012 23:49 |
|
|
|
| Spring til debat: |








. Det er fanme alverdens ting man kan få lavet nu om dage. 















Hvor omkring er det delfin haløj ??
Vi mennesker er vel også truet ? men får da lov at gå nogenlunde frit omkring
Jeg har boet i Kbh. 51 år. og har da lovet mig selv at se Zoo før jeg dør ? så nu må vi se om jeg når det 
