Se indlæg
Thailand Portalen (version 2004) » Naturen, dyrelivet og miljøet » Dyrelivet
 Udskriv debat
Tigrene minder om hunde, der har fået tæsk
Webmaster
De ligner katte, men er så underdanige, at de mere minder om hunde, der har fået tæsk.

En af de store tigre bliver nedstirret af domptøren i manegen, indtil den søger tilflugt bag en skammel. Snart efter sidder også den i sitposition og giver pote. For straks efter at blive kommanderet til at putte sig sammen med fire af de andre – til publikums store begejstring.

Et søndagsbesøg i Sriracha Tiger Zoo i thailandske Chon Buri er ret illustrativt, hvis man vil forstå, hvorfor der stadig er massiv illegal handel med truede dyr.

Læs nærmere på: http://politiken....aet-taesk/

Man kan se lidt billeder fra Sriracha Tiger Zoo her:
- http://politiken....tiger-zoo/
Med venlig hilsen

Webmaster
Email: webmaster@dansk-thai.dk
Website: www.thailand-portalen.dk

Ytringsfrihed er ikke retten til at sige, hvad vi har lyst til, hvornår vi har lyst. Det er retten til at sige, hvad vi har lyst til, dér hvor vi har fået lov til det.
 
http://www.thailand-portalen.dk
birkedhoj
Kan godt se det forfærdelige i dit indlæg web.
kan bare ikke lade være med, at tænke på den dame der fik flået ansigtet af, af en tam chimpanse.
Kan man ikke forestille sig tigeren går amok lige sådan.
Jeg har set abe show, hvor jeg tænket det ikke var frivilligt. Gør som der bliver beordret eller..
Var der ikke også en metode til at opdrage elefanter, ved at lave snærende kæder om deres ben mens de var små, for så kunne de huske som voksne, den smerte der var forbundet hermed. Så kunne den lille uskyldige kæde der bruges, og som de ville kunne trække over, holde dem på plads.
En ring i næsen på en tyr etc.

Man må ikke behandle dyr i ens varetægt dårligt.
Flyver PE med THAI altid
 
sony
Man holder sig da bare væk fra det dyreplageri
Savner KB Fusioner er for kujoner fck står for frederiksbeg cykel klub

Fodbold vor, du som er i Valby idrætspark Hellige vorde i FREM´s navn komme dit rige, ske din vilje på banen, således også i tabellen,giv os i dag vor 3 point, thi FREM er min klub, mit hjerte & min sjæl, i al evighed Forza.!!!
 
roald
Er det dyreplageri når elefanten løfter en pige op med snablen eller man fisker kyllingeskrog ned til krokodillerne eller giver tigerungen sutteflaske ? det mener jeg ikke .

Jeg var i pågældende dyrepark i april måned jeg synes dyrene så ud til at have det fint, fuld på højde med andre dyreparker i resten af verden
 
Spring til debat: