Se indlæg
Thailand Portalen (version 2004) » Thailandsk mad i Danmark og dansk mad i Thailand » Restauranter og spisesteder i Thailand
 Udskriv debat
Indisk mad i Bangkok?
Anonym Bruger
Jeg kunne godt tænke mig at finde en god indisk restaurant til en fornuftig penge, har søgt lidt på nettet, men det hjælper sku ikke meget!
Det kan være omkring Khao San Road og Sukhumvit, bare ganske almindelig restaurant ikke noget prangende, men god mad til fornuftig penge!

Mvh
Michael
 
sabaitoo
Jeg kan anbefale Restauranten Mongul, ligger i en sidevej til Sukhumvit, Soi 11, ..skråt over for Ambassador Hotel ligger Esquire Tailor, ved siden af Esquire Tailor går der en lille sidevej ind, her ligger Mongul et lille sted hvor de lokale Indere spiser.
Jeg har de sidste 30 år handlet ved Esquire og chefen byder altid på et måltid mad på Mongul når vi har afsluttet vores handler, Jeg kan sige god for maden, priserne er dog dyrere end lokal Thaimad

Her et kort, brug street view:

http://goo.gl/map...

mvh
Sabaitoo
 
hugoboerge
http://www.rembra...rang-mahal
http://www.tripad...ngkok.html

Dette skulle vaere den bedste. Priserne er nok lidt pebrede.

Desvaerre har fruen fordomme mod indisk mad saa kan ikke anbefale personligt. Men som sagt nogle bekendte anbefaler Rang Mahal.
 
Anonym Bruger
Hej Hugoboerge.

Jeg tror på at du har ret, på 26 etage på Rembrandt Hotel, det er med fleres garanti DYRT og ikke noget for os, jeg tror mere på Soi 11 men ellers tak!

Mvh
Michael
 
hugoboerge
Michael Andersen skrev:

Hej Hugoboerge.

Jeg tror på at du har ret, på 26 etage på Rembrandt Hotel, det er med fleres garanti DYRT og ikke noget for os, jeg tror mere på Soi 11 men ellers tak!

Mvh
Michael


Alt hvad der er godt koster. Jeg er ikke sikker men jeg mener at have laest at de har buffet engang imellem. Det kunne vaere interessant at proeve det.

Hvis du finder et godt sted saa lad mig det vide saa kan jeg proeve det og saa kan konen proeve hvad der nu maatte vaere ved siden af.
 
TG950
har prøvet Moghul Room, sukhumvit kan godt anbefales spiste der sammen med en ven, ( konen gider ikke indisk )

media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/03/73/d2/6f/moghul-room.jpg


http://www.tripad...ngkok.html

Den, der vil gøre drøm til virkelighed, må vågne op først.

Bvdrrr både store & små stavefejl kan forekomme BVDr

livet forståes forlæns, leves baglæns.

Brug ikke dagen på at se dig tilbage,
Du skal alligevel ikke den vej.....
Lev med de beslutninger du tager,
også selv om andre ikke acceptere det

Livet er som en bog, du kan ikke ændre de ting der allerede er skrevet, - men du kan starte et nyt kapittel..
 
Spring til debat: