Se indlæg
 Udskriv debat
koh yao Noi til Phi Phi
BettinaE
Hej
Nu er der kun 3 uger til afgang. Jubiiiii.
Vi har booket 2 uger i hus på Koh Yao Noi og derefter 2 uger i hus på Phi Phi. Vi kan se at vi er nød til at tage tilbage over Phuket eller over Krabi for at komme fra Koh Yao til Phi Phi. Vi er to voksne og to børn (4og10år) så det kommer både til at tage lang tid (bådtur, transfer mellem kajer og båd tur igen) og koste en del penge. Er der en nemmere måde at gøre det på? Kan vi leje en long tail båd til at sejle os direkte fra ø til ø, og hvad vil det i såfald ca. koste?

Gode råd modtages med kyshånd ;-)

Bettina
 
Conrad
I kan leje en long tail- eller en speedboat til at sejle Jer til Phi Phi.

Long tail baad er det billigste og langsomste, det vil nok koste i omegnen af ฿ 2000. Lej en med redningsveste og "tag", da solen braender meget paa saa lang en tur.

Paa denne aarstid er havet som regel roligt. Hvis der er blaesevejr vil jeg anbefale at I tager via Phuket eller Krabi og bruger en faerge.

God tur
Conrad
 
Spring til debat: