Se indlæg
 Udskriv debat
Kommunens folk var i gang i dag på Frederiksberg
Webmaster
www.sydamager.dk/Foredrag/RAF-aktionen/images/Ruiner_Frb.jpg


Dette har intet med Thailand at gøre.

Jeg var i dag forbi Frederiksberg Allé 74 i en anden anledning end den jeg vil berette om her. Ved mindesmærket for bombardementet af Den Franske Skole var kommunens folk i gang med at gøre mindesmærket og den lille plads omkring pæn og nydelig i anledning af 70 års-dagen for bombardementet den 21. marts 1945 - nu på lørdag.

Jeg kom ved mindesmærket i snak med nogle af de ældre lokale. Ældre som for 70 år siden også boede i området omkring Den Franske Skole. De havde alle en historie at fortælle selvom 70 år er gået.

Der vil nok blive skrevet om dagen for 70 år siden i dagens aviser på lørdag og komme et eller andet i fjernsynet, så ingen gentagelser af historien herfra.

Jeg vil bare bede alle om ikke at glemme at de rettigheder vi har i dag har og nyder godt af har kostet blod, sved og tårer. Glem det ej, og kast det ej over bord uden kamp. Det var en kamp som var tusse-gammel for 70 år siden, og det er en kamp som stadig her 70 år efter bulder løs. En kamp for frihed og retten til at leve, tro, mene og ytre sig som det lyster hver enkelt uanset hvem der prøver at træde vores rettigheder under fode.

Det var alt.

For dem som ikke kender historien om Den Franske Skole, så er der her lidt læsestof:
- http://www.densto...nske_Skole
Med venlig hilsen

Webmaster
Email: webmaster@dansk-thai.dk
Website: www.thailand-portalen.dk

Ytringsfrihed er ikke retten til at sige, hvad vi har lyst til, hvornår vi har lyst. Det er retten til at sige, hvad vi har lyst til, dér hvor vi har fået lov til det.
 
http://www.thailand-portalen.dk
JohnBKK
Men den kamp skal man nok ikke forvente at ret mange politikere aktivt vil deltage i, det er en ny generation, de er åbne for alt i verden, også kulturer som ønsker at ødelægge vesten og alt det vi i vesten står for.

Kampen og modstanden skal komme fra folket, ligesom under besættelsen 1940-45, dengang var der ingen hjælp fra parnasset, tværtimod.

Er folk mon klar over forbindelsen mellem Nazismen og Islam?

http://www.cathol...lers-mufti

https://www.youtu...QqIlB8tOoI

"We have ruled the world before, we will rule the world again"
 
DeeJ

Er folk mon klar over forbindelsen mellem Nazismen og Islam?


Det forklarer måske også hvorfor muslimer og DF støttere som befolkningsgrupper ligner hinanden så meget Smile

http://politiken....elsamfund/
 
JohnBKK
Fuldstændig tåbelig sammenligning, men du vågner vel op en dag når Hizb ut-Tahrir og andre af det kommende Kalifat´s lejesvende bliver flere og flere og rykker tæt på dig og dine.
 
DeeJ
Ja, du beviser min pointe Smile
Det er det DF prøver at skræmme mig med Smile
 
JohnBKK
Jeg bliver trist til mode over folk som dig, DeeJ, der endnu ikke har fattet hvor alvorlig en trussel hele den vestlige civiliserede verden står overfor. Det er IKKE Putin og hans KGB slæng, han er kun latterlig i sin blege Autist/Asperger prægede fremtoning, næh, der er en anden alvorlig trussel mod os, og den er ret enkel: Islam, i al sin afgrundsdybe sorte middelalderlige foragt for alt moderne og vestligt, samt kristent religiøst. Men det er danske "kulturkristne" jo ligeglade med, for de er blevet hjernevasket af både præster og den kulturradikalt prægede folkeskole fra 60´erne og til idag, til at være bløde, pæne, konfliktsky nullerter, der troligt vender den anden kind til når de får nogle på kassen af Omar, Mustafa, Mehmet, Ali og hele den forbandede undergrund af gøgeunger vi selv har inviteret ind, fordi "En fremmed er en ven du ikke har mødt".

Tåbeligt, og tåber er vi, men det går desværre først op for flertallet når det ER for sent.
 
DeeJ
Hvor bor du, John ?
 
Webmaster
Nu var trådens første indlæg ikke ment som et oplæg til en debat for og imod islam og DF. Men rigtigt at der er islamister som er fremkommet med angreb mod vores frihed og rettigheder. Men i farten må og skal man ikke glemme at for at beskytte sig mod de tosser så har og er man ved at give afkald på en helt række af rettigheder og tillade af vores frihed bliver indskrænket - og det endda helt frivilligt.

For tiden er vores rettigheder især under pres fra islamister og tilhængere af den totale overvågning. For 70 år siden, nazierne, i morgen nogle andre.

Det er en kamp for frihed og retten til at leve, tro, mene og ytre sig som det lyster hver enkelt uanset hvem der prøver at træde vores rettigheder under fode.

I dag for 70 år siden afstedkom den kamp ulykken på Den Franske Skole som kostede over 100 børn og nonner livet, samt naturligvis ikke at glemme de engelske soldater som kæmpede for vores frihed og de 8 modstandsfolk som blev dræbt under bombardementet af Shellhuset.

De mennesker kan og bør vi mindes idag, 70 år efter.
Med venlig hilsen

Webmaster
Email: webmaster@dansk-thai.dk
Website: www.thailand-portalen.dk

Ytringsfrihed er ikke retten til at sige, hvad vi har lyst til, hvornår vi har lyst. Det er retten til at sige, hvad vi har lyst til, dér hvor vi har fået lov til det.
 
http://www.thailand-portalen.dk
JohnBKK
Beklager hvis jeg har blandet tingene sammen, men kunne ikke lade være, sådan er det, sådan er jeg, og jeg ser med uhyggelig klarhed hvad der sker i disse år.

Men her en beretning om angrebet, ikke fra et øjenvidne, men en tidligere pilot - Peder Hove:

http://jyllands-p...B8benhavn/

Triumf, og tragedie...
 
Fotofreak
En bevæget RAF navigatør Edward (Ted) Sismore beretter om den tragiske hændelse

http://www.livele...1367770436



M.v.h. Fotofreak
 
natty
I vores familie mistede vi 1 pige, mens en anden overlevede, sikkert fordi hun var fraværende pga sygdom, hun blev senere nonne i et kloster i Tyskland og lever den dag i dag.

VI har masser at kæmpe imod i dag, blandt andet "mørkemænd"=yderligtgående islamister, men at sammenligne situationen for 70 år siden med idag er vist ikke helt historisk korrekt...og lidt for letkøbt.
Uvidenhed avler oftere selvtillid end viden, Charles Darwin
 
Spring til debat: