Se indlæg
 Udskriv debat
Adoption
Ki Nuk
Lige om lidt, december, skal jeg giftes med min forlovede, og i den forbindelse har jeg haft nogle tanker omkring adoption af hendes 10 årige dreng. Mine overvejelser går ikke længere på om jeg skal/skal ikke, men mere i retning af, hvordan jeg skal gribe det an. Jeg har derfor brug for lidt erfarings deling, fra nogle af de ærede medlemmer, der har været turen igennem. Ikke en total juridisk holdbar løsning; den kan jeg måske selv finde frem til, men et fingerpeg om, hvad vej jeg skal gå; i Thailand og her i Danmark.

mvh..Ki Nuk Cool
 
Hejsa Ki nok

Nu er det snart 20år siden jeg gik igennem dette show. Men Alle thai-papir skal være iorden. Hvis barnet er født uden for ægteskab er der ikke de store problemer i vente. Ellers skal barnets far give tilladelse til adoption.

held og lykke
dsd


http://www.adopti...


http://danmark.dk...NEM1358474


http://www.statsa...asp?p=1201


http://www.famili.../generelt/
 
Ki Nuk
Hej DSD...

Tak for hurtigt svar; det giver jo anledning til mange timers læsning...
Jvf. dine links, kan jeg tidligst søge om adoptionen efter 2,5 år, så der er jo god tid... Wink
Men så melder spørgsmålet sig; Er der en tilsvarende regel i Thailand ? Jeg har spurgt min forlovede, men hun er helt blank... Hun har iøvrigt været "gift" før; ceremonien med munkene i hjemmet, men ingen registrering på amphør... Er det ensbetydende med, at hendes søn er født uden for ægteskab, efter Thai loven ???

mvh.. Ki Nuk Cool
 
Ki Nuk skrev:
Hej DSD...

Er det ensbetydende med, at hendes søn er født uden for ægteskab, efter Thai loven ???

mvh.. Ki Nuk Cool


Yes, barnet er født out off wedlock, dvs det er hendes barn 100%

dsd
 
Spring til debat: