Se indlæg
 Udskriv debat
Ny service
jc
Fra StandBy 22/12/06:
Shuttlefly i Thailand
Fra næste år kan man slippe for at rejse fra Phuket lufthavn i bus og båd. Tag med vandflyver i stedet.

Destination Air Shuttle flyver 12 gange dagligt direkte fra Phuket International Airport til de største hoteller og ferieresorts. Flyet lander i vandkantet af feriedestinationerne, så turister sparer typisk op til en halv dags transporttid.

I første omgang indledes med flyvninger til Phi Phi, Krabi og Koh Lanta, og senere måske til Similans, Koh Racha og Khao Lak. Rejsetiden til de tre førstnævnte steder bliver mellem 13 og 30 minutter.

mvh jc
Boet i Bangkok 1980-1983.
 
Payanak
Har hoert om det der i et par aar nu. Der har ogsaa vaeret paa tale at bygge en togbane fra lufthavnen til Phuket Town Shock Men det glemte de alt om igen da de fandt ud af hvad det ville koste Grin
Men den med vandflyveren er god nok. Det er bare ikke for almindelige turister at bruge den meget dyre service Sad
 
Spring til debat: