Se indlæg
 Udskriv debat
visum
steen nielsen
jeg bliver 50 år 6 maj 2007 og ønsker 1 års visum: Gyldighed 1 år med multiple indrejse./ 875,00 kr. (dokumentation er det nok med en kopi af min Thailandske bankbog
på fårhånd tak
Alting skal rives ned - undtagen Gulerødderne - de skal rives op!
 
Cxxxxsxxr
Det ser ud til at der er sket en generel opstramning på alt hvad der hedder multiple entry visas, men jeg ved nul og niks om hvorvidt dette også berører danskeres ansøgninger om pensionist visaer i Danmark. Det bedste er at ringe til enten ambassaden i Hellerup eller konsulatet i Hvide Sande (hvis den ene siger nej, så prøv den anden).

Hvis de kun vil give dig et single entry visa (et gyldigt pas og begrundelsen: "undersøge muligheden for retirement" skulle være tilstrækkeligt) så er der her en alternativ måde for det du vil:

Højst 30 dage før den 90 dages opholdstilladelse, du får stemplet i passet ved ankomsten, udløber ansøger du om en 1 årig forlængelse af opholdstilladelsen, hvilket bevilliges hvis du har haft mindst 800.000 Baht stående på din Thailandske bankbog i mindst 3 måneder før ansøgningen. Gebyr 1900 Baht. Samtidig køber du en 1 årig multiple re-entry tilladelse (gebyr 3500 Baht). Denne gør at din opholdstilladelse holdes i live selvom du skulle rejse ud af landet.

Så vidt jeg kan se opnår du det samme som ved et multiple entry visa, bortset fra du skal af med 25-50 kr mere, hvilket selvfølgelig er værd at spare, hvis du får dit multiple visa.
 
Spring til debat: