Se indlæg
 Udskriv debat
Hunde-racer
huratho
Hej
Jeg vil spørge om der er nogen som kan hjælpe mig med at finde 3 hunde-racer. Jeg har i forvejen 7 hunde, men mangler 3, nemlig en Boxer, en SORT Schæfer og en New Foundlænder. Det skal helst være i eller omkring Chiang Mai. TAK
Hugo
[img]http://i195.photobucket.com/albums/z109/huratho/Flagss_1-c.gif[/img] is not a valid Image.

At leve let er ikke ret, at leve ret er ikke let.
 
ebeth
Her var hundetrådenWink Hungo Wink
Militæret avler brugshunde så som schäfere. De er også derefter og for at komme dig i forkøbet, så mener jeg bidske, skudte i roen, der er næsten ikke noget værre end en understimuleret hyrdehund!
Din kone må da kunne slå op i en telefonbog og finde en kennel, der avler boxere?
En New Foundlænder i det klima! Kunne du ikke finde noget der passer bedre til varmen?
-og så lige fra den 'anden' tråd (hvor Hundgo ledte efter et link til hunde, fordi jeg udtrykte mig uklart! Sorry Hundgo)
Størrelsen på din have i sammenhæng med spørgsmålet om flere hunde end de 7 du har i forvejen, er lige så uvigtig som antallet af tæer eller fingre! Det er da hvordan kræene har det der er vigtig? Skal du lave kennel? 7 er da mange, selv i en stor have.
vh
 
huratho
Hej Ebeth
Skal vi begynde med mit navn, jeg hedder Hugo og ikke Hungo, nok om det. Dernæst kunne jeg aldrig finde på at overtage en hund fra milli eller for den sags skyld politiet. Jeg synes jeg har søgt overalt efter de 3 slags hunde, men uden held. En New Foundlænder, som er født her i Thailand, hvorfor er det synd, hvis ikke jeg køber den er der en anden som gør det. Måske den skal stå i bur resten af sine dage, det får mine hunde ikke lov til. De løber frit, har ALDRIG været i lænke eller bur. Hunde, dyr i al almindelighed er mit liv og har altid været det.
Hilsen Hugo
[img]http://i195.photobucket.com/albums/z109/huratho/Flagss_1-c.gif[/img] is not a valid Image.

At leve let er ikke ret, at leve ret er ikke let.
 
ebeth
Ingen humor Hugo, selv om den måske var malplaceret. Få din kone til at hjælpe dig, der er kennelklubber i Thailand hvor du kan købe de mest almindelige racer.
vh
 
huratho
Hej Ebeth
Jo masser af humor, men så skulle du have skrevet Hundgo, så havde jeg skreget af grin. Jeg/vi har prøvet div. kennel her omkring Chiang Mai, men har stadig ikke fundet de 3 racer som vi mangler.
Hugo
[img]http://i195.photobucket.com/albums/z109/huratho/Flagss_1-c.gif[/img] is not a valid Image.

At leve let er ikke ret, at leve ret er ikke let.
 
Spring til debat: