Se indlæg
 Udskriv debat
Fly tabte næsehjul
Payanak
Fly tabte næsehjul i Kastrup
Et fly på vej til Færøerne tabte mandag næsehjulet, da det lettede fra Københavns Lufthavn i Kastrup

Et fly fra Atlantic Airways tabte mandag morgen det ene næsehjul, da det lettede fra Københavns Lufthavn i Kastrup.

Der blev slået alarm kl. 08.30, da et næsehjul blev fundet på taxibanen.

- Teknikere fandt hurtigt ud af, at hjulet var fra et Atlantic Airways fly, og da vi undersøgte afgangene, kunne det kun stamme fra et fly til Færøerne tidligere på morgenen, fortæller vagtchefen hos politiet i lufthavnen til ekstrabladet.dk.

Da politiet fik kontaktet lufthavnen på Færøerne, viste det sig dog, at flyet allerede var landet uden problemer, og at piloten ikke en gang havde opdaget, at det ene næsehjul manglede.

- Der er tilsyneladende ikke noget i cockpittet, der indikerer, at det ene hjul mangler, så det er da lidt pudsigt at ringe og fortælle det fra København, siger vagtchefen.

De ombordværende passagerer var på intet tidspunkt i fare. Der er nemlig ingen fare ved at lande med kun ét næsehjul.

Ifølge administrerende direktør hos Atlantic Airways Magni Arge tyder det på, at et brækket leje på flyet fik hjulet til at løsne sig. Men årsagen skal undersøges nærmere for at sikre, at der er tale om et enkeltstående tilfælde.


http://ekstrablad...987400.ece
 
Spring til debat: