Se indlæg
 Udskriv debat
Lejlighed i Bangkok til leje.
jorn
Et par af mine thai-venner oensker at leje deres ca .45 m2 1 vaerelses lejlighed ud. lejligheden er uden moebler men den har toilet med brus men ikke noget koekken.

Lejligheden er nymalet og har nyt paketgulv. Lejligheden ligger paa 16 etage i Ramhameng, saa der er udsigt over Bangkok, den ligger taet paa stort shopping center, "The Mall" (field size) og andre smaa centere, tesco lotus, carefour, samt masser af biografer. forholdvis taet paa den nye lufthavn og kommende skytrain stop. lejligheden har securty og aircondition

Omraadet er et bolig omraade der udlukkende huser Thai, og det er et sted med Thai sjael og livstilen er thai. jeg bor taet ved og jeg kender stedet. selv om natten foeler jeg mig 100% tryg.

For langtids leje er huslejen 5000,- bath pr. maaned (depositum aftales)og det er samme pris for en Thai! og du maa ikke genudleje den. Det er lidt af fund for en farang til de penge.

Saa hvis du har en thai kaereste eller bare vil leve thai-Bangkok stilen fuldt uden hvid forurening. Saa er det stedet. Det er fedt sted.

Paa laengere sigt kan der blive mulighed for koebe den, pris p.t. ca. 1 million bath

Skriv hvis det har din interresse, jeg skal nok hjaelpe dig med papir og regler ect. Det er en privat udlejning og det er derfor ikke et tilbud en Farang kan faa hverdag.

Hilsen Jorn


“Music is the only language I whirly understand"
 
Spring til debat: