To thailandske kvinder dømt for menneskehandel og rufferi
To thailandske kvinder er i dag blevet idømt fængsel i en sag om menneskehandel og rufferi.
Den 40-årige kvinde idømmes tre år og seks måneders fængsel, udvises og har fået indrejseforbud i seks år. Den ældste kvinde har fået fire års fængsel, udvises af Danmark og pålægges et indrejseforbud for bestandigt.
De to kvinder var tiltalt for i en periode fra oktober 2023 til december 2024 at have rekrutteret 25 thailandske kvinder til at arbejde i Danmark.
Kvinderne blev afhentet i lufthavnen, da de ankom til Danmark. Efterfølgende blev de indlogeret på adresser i henholdsvis Horsens og Fredericia. Fra adresserne blev der ifølge anklageskriftet drevet bordelvirksomhed under nedværdigende forhold.
Politiet har tidligere beskrevet, hvordan kvinderne skulle arbejde fra klokken 09.00 til 22.00 alle ugens dage, og de bestemte ikke selv, hvilke seksuelle ydelser de skulle tilbyde kunderne.
De tiltalte kvinder blev anholdt 10. december sidste år efter en længerevarende efterforskning hos Udlændingekontrolafdeling Vest, der er en specialenhed.
Efter anholdelsen blev de varetægtsfængslet, og det har de været lige siden.
Læs nærmere her:

To thailandske kvinder dømt i sag om organiseret menneskehandel og bordelvirksomhed
Retten fandt det bevist, at fem thailandske kvinder i kraft af deres sårbare situation blev tvunget til bordelvirksomhed under nedværdigende forhold i Fredericia og Horsens.
Jeg har udbedt mig og fået aktindsigt i dommen, da jeg vurderer, at sagen har offentlig interesse.
Den fulde dom — i anonymiseret form — inklusive tiltale, påstande, sagens oplysninger, rettens begrundelse og afgørelse kan læses her:
– Rettens nr. 3-4015/2025 (PDF-format)
De to dømte kvinder har anket dommen til landsretten med påstand om frifindelse. Begge er fortsat varetægtsfængslet.
Sagen minder i ubehagelig grad om forholdene, der blev beskrevet i den nu efterhånden gamle TV-udsendelse »Fanget som luder« fra 2006, hvor man også ser herboende thai’er udnytte deres egne landsmænd.
Udsendelsen »Fanget som luder« kan ses her: »Fanget som luder«
Jeg har svært ved at forstå, at thai’er kan behandle deres egne på denne måde — både som det fremgår af dommens sagsfremstilling og i den gamle tv-udsendelse.
Føj for satan, siger jeg bare.
– Webmaster –