Thaksin har nicaraguansk diplomatpas
printer
Thailands tidligere premierminister Thaksin, der har fået sit pas annulleret, er angiveligt i besiddelse af et nicaraguansk diplomatpas. Nicaragua har udstedt et diplomatpas til Thailands tidligere premierminister Thaksin Shinawatra.

I går annullerede udenrigsministeriet i Bangkok Thaksins pas med den begrundelse, at han fra sit eksil har opildnet til de uroligheder og demonstrationer, der førte til optøjer i Bangkok og saboterede et asiatisk topmøde i feriebyen Pattaya i weekenden.

I en regeringserklæring, udstedt i Nicaraguas hovedstad, Managua, hedder det, at præsident Daniel Ortega tidligere i år bad Nicaraguas udenrigsministerium om at udstede et diplomatpas til Thaksin, der så skal fungere som særlig ambassadør, som skal arbejde for investeringer i Nicaragua.

Læs nærmere på:
- Thaksin har nicaraguansk diplomatpas (Berlingske Tidende)
- Thaksin har nicaraguansk diplomatpas (Jyllands-Posten

Skrevetd.  16-04-2009 14:13 16/04-2009 14:13 4235  Fremvisninger 4235 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer


  Kommentarer
Der er ikke skrevet kommentarer.
  Kommentér
Du skal logge ind for at kommentere.