Newscast går i luften fra Handelsafdelingen på Den Danske Ambasade i Bangkok
Den Danske Ambassade i Bangkok, Thailand er andet og mere end bare visum-behandling. Blandt andet har Ambassaden en handelsafdeling tilknyttet Ambassaden.Handelsafdelingen på den kongelige danske ambassade i Bangkok er en del af Danmarks Eksportråd, som er en uafhængig organisation under Udenrigsministeriet.
Formålet med Danmarks Eksportråd er at bidrage til den finansielle vækst og udvikling af det danske samfund. Dette gøres ved at assistere danske virksomheder i at generere indkomst, overskud og dermed øge beskæftigelsen. Assistancen koncentrerer sig om at rådgive danske virksomheder i forbindelse med at øge deres eksport, etablere salgskontorer tæt på de udenlandske kunder, finde leverandører til produkter, samt etablere produktion i udlandet for at sænke produktionsomkostningerne og dermed øge konkurrenceevnen på det globale marked.
Omkring 30 personer er ansat på ambassaden. 12 af de ansatte er danske statsborgere placeret i de politiske, konsulære, kulturelle, udviklings, samt kommercielle afdelinger. De resterende ansatte er lokalansatte. Ambassadør Michael Sternberg har siden september 2006 været leder af ambassaden. Ambassaden i Bangkok dækker ikke kun Thailand, men også Cambodja og Myanmar (Burma).
Newscast er Handelssektionens månedlige opdatering af aktiviteter og udviklingen i Thailand og Cambodja. Fra denne måned og for fremtiden vil Handelssektionen udgive en månedlig videoopdatering med nyheder fra Thailand og Cambodja.
24/02-2010 18:54
3928 Fremvisninger 3 Kommentarer
|
Kommentarer
Kommentér
Du skal logge ind for at kommentere.








. Det er fanme alverdens ting man kan få lavet nu om dage. 









24/02-2010 18:54
3928 Fremvisninger


