Mistillidsvotum til premierministeren og 4 andre ministere
Oppositionenspartiet Puea Thai Party vedtog lørdag en resolution om at indgive en mistillidsvotum mod premierminister Abhisit Vejjajiva, og fire andre ministre i løbet af den ekstraordinære parlamentssamling, som begynder mandag den 24. maj har Chalerm Yubamrung sagt.De øvrige ministre der står til et mistillidsvotum er udenrigsminister Kasit Piromya, finansminister Korn Chatikavanij, indenrigsminister Chavarat Charnvirakul og trafikminister Sohpon Zarum.
Hr. Chalerm, formanden for Puea Thai Party, siger partiets enstemmigt vedtog resolutionen på et hastemøde med partiets parlamentsmedlemmer. Hr. Chalerm siger at partiet også enige om at foreslå hans navn som alternativ premierminister i mistillidsvotumet.
Partiet er blevet enig om at indgive mistillidsvotumet, fordi regeringen ikke længere har legitimitet til at fortsætte med at håndtere landets administration efter at have forårsaget dødsfald og skader på befolkningen, sagde han. Puea Thai Party har også udsendt en erklæring om at fordømme regeringen for dets påståede mishandling af rødtrøjer.
Læs nærmere på: Bangkok Post (Google Oversat)
23/05-2010 04:17
2707 Fremvisninger 0 Kommentarer
|
Kommentarer
Kommentér
Du skal logge ind for at kommentere.








. Det er fanme alverdens ting man kan få lavet nu om dage. 









23/05-2010 04:17
2707 Fremvisninger


