Aung San Suu Kyi løsladt
printer


Kort før middag dansk tid kom meldingen om, at Burmas oppossitionsleder, Aung San Suu Kyi, er blevet løsladt fra sin mangeårige husarrest i sit hjem i byen Rangoon.

Ifølge Burma-ekspert Flemming Ytzen, der er journalist og i mange år har beskæftiget sig med bl.a. situationen i Burma, er det et meget diskret pres fra især Kina og Indien, der nu har ført til løsladelsen af 65-årige Suu Kyi.

"Der har i mange år været et pres fra omverdenen på Burma for at løslade Suu Kyi. Fra EU og USA har det været meget åbentlyst, mens det fra Kina, Indien og ASEAN-landene har været mindre åbentlyst," siger Flemming Ytzen til jp.dk.

ASEAN er en samarbejdsorganisation for landene i det sydøstlige Asien.

Læs nærmere på: Jyllands-Posten

Skrevetd.  13-11-2010 13:48 13/11-2010 13:48 2860  Fremvisninger 2860 Fremvisninger  2 Kommentarer 2 Kommentarer


  Kommentarer
3489 #1 Big-Viking d. 13/11-2010 klokken 13:52:26
Ja det er da også glædelidt at hun endelig er blevet løsladt. Men med den Mickey Mouse regering, tror jeg desværre ikke at hendes løsladelse varer længe..
326 #2 thaikurt1 d. 13/11-2010 klokken 14:04:13
Nu har militærjuntaen jo også lige vundet valget dog nok ikke ærlig.

Det er nok derfor der vendte med at løsladelse Aung San Suu Kyi.
  Kommentér
Du skal logge ind for at kommentere.