Bevæbnede vagter på dansk ejet skib i ildkamp med pirater
Det dansk ejede fragtskib Brattingsborg, der tilhører rederiet Nordana i Rungsted, blev torsdag morgen angrebet af pirater, da det befandt sig 25 sømil fra Yemens kyst. Piraterne opgav at kapre skibet efter en kort ildkamp med bevæbnede vagter om bord.
”Det er første gang at vi har haft bevæbnede vagter om bord på et af vores skibe. Vi valgte at gøre det, fordi skibet ikke er særlig hurtigt og har et lavt fribord”, siger Nordanas administrerende direktør Lars Steen Rasmussen til maritimedanmark.dk.
”Set i lyset af angrebet, må det siges at have været en rigtig beslutning”, siger Lars Steen Rasmussen.
Det et år gamle Brattingsborg er indregistreret i Singapore, og rederiet behøver derfor ikke det danske justitsministeriums tilladelse til at tage bevæbnede vagter om bord. Besætningen på det dansk ejede skib er thailandsk.
Læs nærmere på:
- Maritime Danmark
- StarAfrica.com
- Rederiet Nordana
03/03-2011 23:09
3821 Fremvisninger 2 Kommentarer
|
Kommentarer
Kommentér
Du skal logge ind for at kommentere.








. Det er fanme alverdens ting man kan få lavet nu om dage. 









03/03-2011 23:09
3821 Fremvisninger


