To svenskere anholdt for drab i Thailand
printer

Politiet i Thailand har anholdt to 26-årige svenske mænd, som mistænkes for at have slået en landsmand ihjel i forbindelse med et forretningsopgør. Den dræbte, 25-årige Maksim Schantz, var af frygt for sit liv stukket af til Phuket i Thailand, hvilket han meddelte via Facebook.

Men det skulle han aldrig have gjort. De to anholdte, der er identificeret som Johan Sebastian Ljung og Tommy Viktor Söderlund, holdt nemlig øje med Facebook-profilen og fandt frem til offeret i den thailandske badeby.

Ifølge avisen Phuket News skal de to mænd have tilstået, at de dræbte Maksim Schantz med et knivstik i halsen under et skænderi. Men på en pressekonference med thailandsk politi tirsdag sagde de anholdte, at de egentlig ikke ønskede at dræbe manden.

– Det var et uheld, sagde den ene af mændene.

De tre mænd var partnere i et svindelforetagende, som blandt andet solgte telefonabonnementer, der ikke eksisterede. Uvenskabet opstod, da den 25-årige stak af med kundelisten, skriver Aftonbladet.

Kilde: Ekstra Bladet

Skrevetd.  02-08-2011 23:17 02/08-2011 23:17 4445  Fremvisninger 4445 Fremvisninger  4 Kommentarer 4 Kommentarer


  Kommentarer
5948 #1 Wittaya d. 03/08-2011 klokken 13:13:39
Det var ikke saa godt, altsaa det med det falske firma, den slaar haardt. at de har slaaet en landsmand ihjel det klare de nok, det havde vaeret vaerre hvis det havde vaeret en thai de havde draebt.
1991 #2 laodenmark d. 03/08-2011 klokken 13:44:27
hvis det altså havde været en landsmand !!!
5948 #3 Wittaya d. 03/08-2011 klokken 14:42:23
Jeg er ikke helt medLD.

Jeg laeser det saadan at det er 2 svenskere der har slaaet en anden svensker ihjel...isaafald maa det da vaere en landsmand de har draebt...maaske jeg har overset noget ?
1991 #4 laodenmark d. 04/08-2011 klokken 15:41:33
mente bare at afdøde nævnes som af en anden nationalitet i andre artikler
  Kommentér
Du skal logge ind for at kommentere.