Stor succes med Thai Airways nye Boeing 777-300ER fly
printer
I knap to måneder har THAI's nye Boeing 777-300ER befløjet ruten København - Bangkok og at dømme efter reaktionerne hos passagerne, er det nye fly meget populært. Særligt det nye og omfattende underholdningssystem i alle sæder på alle tre flyklasser vækker begejstring, men også sæderne får ros. De tilsammen 42 flatbed-sæder på Business Class og Premium Economy er særligt populære og er stort set blevet revet væk hver dag siden premieredagen den 31. marts.

Boeing 777-300ER har i modsætning til Boeing 747, som hidtil har befløjet Bangkok-ruten, kun én etage. Til gengæld er de slankere og en smule længere end Boeing 747 og bruger 20% mindre brændstof, hvilket gør de nye fly betydeligt mere miljøvenlige.

Kampagnepriser indtil 26. oktober

Thai Airways har netop forlænget deres "Sawasdee" kampagnepriser på økonomiklasse og business class til udvalgte destinationer så de gælder helt indtil den 26. oktober. Pris til f.eks. Bangkok fra DKK 5.000 på økonomiklasse og fra DKK 17.000 på Business Class. Kampagnebilletter skal købes senest den 31. juli.

Kontakt dit rejsebureau eller Thai Airways på tlf. 3375 0120 og hør nærmere om de nøjagtige destinationer, kampagnepriser og regler.

Link: Thai Airways Danmark

Skrevetd.  29-05-2013 18:22 29/05-2013 18:22 5177  Fremvisninger 5177 Fremvisninger  4 Kommentarer 4 Kommentarer


  Kommentarer
2994 #1 Dangmoo d. 21/07-2013 klokken 11:56:21
Angående de nye fly, så er underholdningen helt i top. MEN, sæderne og pladsen er i hvert fald ikke bygget til min størrelse. Jeg sad som en sild i en tønde, jeg er åbenbart for stor og har for lange ben. Men jeg kan vel ikke være den eneste som har de problemer. Det var bedre, hvis de bare flyttede de nye sæder over i Jumbo jetten. Så kan vi alle være der.Yo baby
1519 #2 kiml d. 23/07-2013 klokken 12:23:36
hørt meget lidt plads når sæderne lægges ned
2175 #3 hilton-huahin d. 10/08-2013 klokken 10:05:14
Er fuldstændig enig. Fløj med den nye 777-300 i april og jeg havde glædet mig til turen i det nye fly, men jeg var meget skuffet over pladsen og underholdningen. Der var ekstremt mange problemer med underholdningen og personalet måtte hele forsøge at hjælpe passagererne, men det var tydeligt at personalet ikke havde den store erfaring med underholdningssystemet og måtte mange gange give op. Med hensyn til pladsen så følte jeg mig hensat til en charter rejse. Da passageren foran mig lagde sit sæde tilbage, og insisterede på at have det i den stilling under hele turen, var der ikke plads til mine 188 cm. Heldigvis var vi afsted på et tidspunkt med kun 100 passagerer, så konen flyttede til en anden række og jeg kunne så få de to sæder for mig selv.
Jeg ville også ønske at de opgraderede 747'eren, for det nye 777 er ikke nogen gevinst for passagererne.
For øvrigt så oplevede jeg for første gang i de 13 år jeg har rejst med Thai at personalet i vores ende af flyet var meget lidt service minded. Der var slet ikke den samme service, som vi var vant til på tidligere ture. Det var også første gang i de 13 år at vi oplevede meget voldsom tubulens både på ud- og hjemrejse. Om det skyldes at det nye 777 er mere følsom over for turbulens skal jeg ikke kunne sige, men det var voldsomt og flere gange måtte serveringen indstilles på grund af den kraftige turbulens. Så alt i alt var flyturen ikke nogen fornøjelse og til næste rejse leder jeg efter et selskab med bedre plads, så er der nogen der har forslag til et andet flyselskab med god plads så meld bare ud.
343 #4 max d. 19/08-2013 klokken 12:15:46
cathey pacific premie øko 7600 kr januar prøv at gå ind på deres hjemmeside og kikke
  Kommentér
Du skal logge ind for at kommentere.