Undtagelsestilstand og ekstra politi på gaden
printer
I morgen søndag går modstandere af den siddende regering og premierminister i Thailand, Yingluck Shinawatra, på gaden. De er blandt andet utilfredse med et nyt lovforslag, der skal give amnesti til omkring 1000 personer, som er anklaget i forbindelse med de politiske uroligheder i landet fra 2006 og frem.

- Sidst politiet var på gaden under en undtagelsestilstand, var de meget skydeglade og meget hurtige ude med vandkanoner, tåregas og så videre. Det, tror jeg også, vil ske denne gang, siger Gregers Møller, der er redaktør på magasinet ScandAsia og har boet i Thailand mere end 25 år, til DR Nyheder.

Regeringen har meldt ud, at der kan komme op til 70.000 demonstranter på gaderne i morgen, men 5000-15000 er mere sandsynligt, vurderer Gregers Møller med henvisning til tidligere demonstrationer, som har været overvurderet på forhånd.

Regeringen har forstærket sikkerheden og indført en form for undtagelsestilstand i regeringskvarteret, som ligger i det centrale Bangkok, fra 1. til 10. august. Lørdag ses den forstærkede sikkerhed tydeligt med flere politifolk og vejspærringerne på gaderne.

Læs nærmere på:
- Undtagelsestilstand og ekstra politi på gaden (DR Nyheder)
- Internal Security Act imposed in Bangkok (ScandAsia.com)
- PM calls on all parties to seek reconciliation (MCOT)

Skrevetd.  03-08-2013 11:49 03/08-2013 11:49 1987  Fremvisninger 1987 Fremvisninger  1 Kommentar 1 Kommentar


  Kommentarer
4422 #1 TG950 d. 03/08-2013 klokken 17:05:23
Ja,ja så keder de politiske grupperinger sig igen i Bkk, dem der står mellem middel klassen og de rige vil aldrig give sig og det er typisk dem der rasler med bannerne nu, de vil aldrig give dem der er under dem en levende chance for at ytre sig, der bliver aldrig politisk enighed i det land desværre.
  Kommentér
Du skal logge ind for at kommentere.