Thaksin udskriver valg
Efter et besøg hos Thailands konge fredag eftermiddag meddelte Thailands premierminister Thaksin Shinawatra, at han opløser parlamentet og udskriver valg. Valgdatoen blev senere fastsat til den 2. april. Beslutningen kommer efter måneders pres mod premiermininsteren. Et pres, der har bestået af store ugentlige folkelige demonstrationer, en fjendtlig presse, og at flere af hans ministre har trukket sig,. For et par dage siden fortalte Thaksin tidligere mentor Chamlong Srimuang, at han ikke længere kan støtte premierministeren og opfordrede ham til at gå af.
Chamlong sagde samtidig, at han vil støtte søndagens demonstration mod Thaksin, og da det var Chamlong, der i 1992 stod i spidsen for demonstrationen, der væltede regeringen, var det en dramatisk udvikling.
Det er først og fremmest Thaksins Shinawatras lederstil og moralske habitus, kritikerene er gået efter. Begge dele har længe været i fokus, men den alvorlige krise blev udløst af Thaksin-familiens salg af telekom-firmaet Shin Corp. til et singaporeansk selskab i januar. Et salg, det indbragte over 12 mia. kroner skattefrit, og selv om det tilsyneladende var en lovlig handel, er det faldet mange thaier for brystet, at flere love blev ændret få dage inden handlen for at sikre, at det singaporeanske firma kunne købe Shin Corp, og at fortjenesten var skattefri.
Mange thaier fra middelklassen har støttet regeringens forsøg på at skrabe flere penge ind via skattebetaling fra små og mellemstore virksomheder, og derfor er de blevet forarget over måden Shin Corp. handlen er foregået på.
Trods demonstrationerne og den voldsomme kritik kommer valget som en overraskelse. Thaksin Shinawatra har hidtil arrogant afvist, at demonstranterne skulle tages alvorligt, og han har konstant mindet befolkningen og pressen om, at 19 millioner thaier stemte på ham og hans parti ved sidste valg for blot et år siden. Et valg, der gav partiet absolut flertal i parlamentet.
Med det hurtige valg håber han at kunne tage noget af luften af søndagens demonstration. Samtidig fanger han oppositionen, inden den rigtig når at organisere sig selv og sin landsdækkende kampagne. Med et hurtigt valg har Thaksin chancen for at blive genvalgt med støtte fra landbefolkningen og befolkningen i det nordlige Thailand, der generelt set anser kritikken mod ham for at være et storbyfænomen.
Kilde: Jyllands Posten
24/02-2006 23:02
3674 Fremvisninger 0 Kommentarer
|
Kommentarer
Kommentér
Du skal logge ind for at kommentere.








. Det er fanme alverdens ting man kan få lavet nu om dage. 









24/02-2006 23:02
3674 Fremvisninger


