Spil fastholder kvinder i prostitution
printer
Rapport afslører spilleafhængighed blandt thaikvinder i det københavnske prostitutionsmiljø. Kvinderne stifter gæld, som gør det endnu sværere for dem at bryde ud af prostitution.

De lever i underverdenen, og pengene, de tjener på at tilfredsstille danske mænd, bliver i underverdenen.
En rapport fra Socialministeriet afslører, at thailandske prostituerede i København ikke kun skylder penge til alfonser eller for proforma-ægtefæller, men også i illegale spilleklubber, hvor kvinderne presser hinanden til at deltage og spille for store summer.

I rapporten, der bygger på interviews med 208 thailandske kvinder på massageklinikker i København, beskrives de såkaldte spilseancer. Flere af kvinderne føler sig forpligtede til at deltage, og hvis de kommer til at skylde penge til den, der arrangerer spilseancen, kan det være problematisk ikke at deltage.

Rapporten beskriver, hvordan kvinderne spiller om relativt store beløb, risikerer at stifte gæld, og at spillene ofte er skruet sammen, så arrangøren af spilseancen vinder.

Den gæld, kvinderne stifter i spilleklubberne, skal ofte betales med høje renter, og det kan være med til at fastholde kvinderne i prostitution, da de også sender penge hjem til familien i Thailand og må betale faste beløb for at være på massageklinikkerne.

- Læs nærmere på: Jyllands-Posten
- Følg tråden her på DTW

Skrevetd.  15-04-2007 14:38 15/04-2007 14:38 3363  Fremvisninger 3363 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer


  Kommentarer
Der er ikke skrevet kommentarer.
  Kommentér
Du skal logge ind for at kommentere.