Thailandsk arrestordre på tidligere ministerpræsident
printer
Snyd med børspapirer og ejendomssvindel i Bangkok. Sådan lyder korruptions-anklagerne mod Thailands tidligere ministerpræsident Thaksin Shinawatra og dennes kone. Nu har den thailanndske ret for anden gang på en måned udstedt en arrestordre på parret. Det skriver nyhedsbureauet AP.

Thaksin benægter alle anklager. Thaksin Shinawatra forlod landet i september sidste år efter massedemonstrationer grundet korruptionsanklager og et ublodigt militærkup. Siden har han og hans kone levet i eksil i London. Den demokratisk valgte tidligere ministerpræsident afviser alle anklager og siger, at han først vil vende tilbage til Thailand, når der skal være valg sidst på året.

Kilde: Politiken

Skrevetd.  03-09-2007 10:28 03/09-2007 10:28 3630  Fremvisninger 3630 Fremvisninger  2 Kommentarer 2 Kommentarer


  Kommentarer
580 #1 ubon lynge d. 05/09-2007 klokken 00:56:12
Han kommer da ikke til Thailand mere, det er han da for klog til han ved da godt hvad der sker hvis han dukker op der igen, men de prøver da at logge ham hjem igen, og jeg syntes da også han skal tage hjem så han kan komme for en dommer og få sin strafWink
1983 #2 Anonym Bruger d. 06/09-2007 klokken 11:50:50
ja jeg vill eheller ikke tage hjem igen frivilligt,mens den diktatoriske regering sidder der
  Kommentér
Du skal logge ind for at kommentere.