Ambassadør: Mange dræbt i Myanmar
printer
Australiens ambassadør i det juntastyrede Myanmar siger, at de seneste dages demonstrationer har kostet langt flere dødsofre end hidtil antaget. Det skriver Associated Press. Juntaen indrømmede sent torsdag, at ni var blevet dræbt. Ambassadør Bob Davis siger i dag til australsk radio, at han i nattens løb har modtaget oplysninger om, at antallet af dødsofre er langt højere.

Munkene er stort set forsvundet fra gaderne, og soldaterne jager de øvrige demonstranter rundt i flere bydele. Masseprotesterne i Yangon er trængt. Det fremgår af nyhedsdækningen fra Associated Press. Fredagen igennem blev der affyret skud, men de fleste var varselsskud i luften. Soldaterne anvendte tåregas for at sprede demonstranter eller forhindre dem i at nærme sig templer og klostre.

De fem vigtigste religiøse bygninger i Yangon er afspærret og holdes i et militært jerngreb. Militære køretøjer spærrer for adgangen til templerne. Sydøstasiatiske diplomater har af myndighederne fået at vide, at 'munkene er under kontrol', og at soldaterne nu koncentrerer sig om de civile aktivister.

Juntastyret afbrød i løbet af dagen alle internet- og mobilforbindelser. Derfor er billedet af situationen uklart. Journalister er afskåret fra at rejse ind, men Associated Press og Reuters har stadig folk på plads i Yangon.

I provinserne er situationen helt uafklaret, og der slipper ingen pålidelige oplysninger ud. Eksilmedierne har refereret forlydender om, at der er en splittelse i den øverste hærledelse om måden, demonstranterne håndteres på, men det er ikke bekræftet af andre kilder. Ifølge eksiloppositionens radiostation DVB har flere militære enheder nægtet at åbne ild mod demonstranter. Det skal være sket i landets næststørste by Mandalay.

Et andet oppositionsmedie Mizzima News skriver, at fly fra det burmesiske luftvåben er gået på vingerne, og at flere hærdivisoner er ved at blive transporteret fra provinserne til hovedbyen Yangon.

Forlydender om, at juntaens øverste mand, general Than Shwe, skal være fløjet til enten Singapore eller Laos, har heller ikke kunnet bekræftes. I nabolandet Thailands hovedstad Bangkok holdes flere transportfly i beredskab for at kunne flyve til Yangon for at evakuere thailandske statsborgere og eventuelt andre udlændinge.

Links:
- DVB (Democratic Voice of Burma)
- The Irrawaddy
- Mizzima News
- BBC (Burma)

Skrevetd.  28-09-2007 18:28 28/09-2007 18:28 4314  Fremvisninger 4314 Fremvisninger  1 Kommentar 1 Kommentar


  Kommentarer
  Kommentér
Du skal logge ind for at kommentere.