Pædofil lærer efterlyses i Thailand
Interpol har nu identificeres den mand, der optræder på flere børnepornosider. Manden går under dæknavnet ”Vico” på flere hjemmesider, der indeholder billeder med børneporno.Han har også lagt manipulerede billeder af sig selv i seksuelle situationer med mindre-årige ud på nettet. Da billederne er fordrejede kan man ikke umiddelbart se hvem det er, men efter megen arbejde er det lykkedes Interpols teknikere at genskabe et troværdigt billede af manden.
Siden da har mere end 350 forskellige personer henvendt sig til Interpol med forklaringer om, hvor på internettet de har set ham. I alt er han blevet genkendt på mere end 200 billeder.
Senest er manden set den 11. oktober i Bangkok Lufthavn, hvor et sikkerhedskamera har taget et billede af ham. ”Vico” er nu rejst videre til Seoul, hvor han er efterlyst. Interpol holder indtil videre mandens navn og nationalitet hemmelig. Men de oplyser dog at han arbejder som engelsklærer på en skole i Korea.
Læs nærmere på:
- BT
- Politiken
15/10-2007 22:41
5421 Fremvisninger 9 Kommentarer
|
Kommentarer
Kommentér
Du skal logge ind for at kommentere.








. Det er fanme alverdens ting man kan få lavet nu om dage. 









15/10-2007 22:41
5421 Fremvisninger


