Thailands premierminister beder parlament om hjælp
printer
Det thailandske parlament er indkaldt til krisemøde efter flere dages intensive uroligheder. Det er landets hårdt pressede premierminister, Samak Sundaravej, der har bedt parlamentet om hjælp til at løse den politiske krise, rapporterer AP.

Han har været ude af stand til at få ro på de tusindvis af demonstranter, der kræver hans afgang. I en radioudsendelse gør Samak det klart, at han er ved at miste tålmodigheden med demonstranterne.

»Jeg er ikke bange, men jeg er bekymret over den megen kaos i landet. Vi kan ikke lade situationen omkring Government House fortsætte uden at gribe ind«, siger han. Premierministeren er også stærkt utilfreds med, at demonstranterne har taget landets turister i Phuket som gidsler. Han frygter, at landets gode image blandt turister nu lider skade, siger han i sit radioprogram.

Læs nærmere på: Politiken

Skrevetd.  31-08-2008 14:20 31/08-2008 14:20 2878  Fremvisninger 2878 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer


  Kommentarer
Der er ikke skrevet kommentarer.
  Kommentér
Du skal logge ind for at kommentere.