printer
PAD demonstranter besatte tirsdag morgen TV stationen NBT med et krav om Samak Sundaravejs afgang.

Politiet anholdt efterfølgende demonstranter bevæbnet med pistoler, knive, golfkøller, slangebøsser og møtrikker. En af lederne fra PAD, Sondhi Limthongkul, benægter våbenfundene da der kun foregår fredelige demonstrationer. Ikke desto mindre viser thailandsk TV billeder af demonstranter, som truer politi og vagter med køller.

PAD demonstranter forsøgte også at trænge ind til the Transport Ministry og the Ministry of Agriculture and Cooperatives uden held. Det lykkedes demonstranterne at blokere vejene rundt om regeringsbygningen, så deres ugentlige møde måtte aflyses.

Premierminister Samak Sundaravej har indkaldt Supreme Commander Boonsang Niampradit og chiefs of armed forces til et hastemøde i hærens hovedkvarter.

Læs nærmere i følgende TRÅD

Skrevetd.  26-08-2008 11:00 26/08-2008 11:00 3244  Fremvisninger 3244 Fremvisninger  2 Kommentarer 2 Kommentarer
printer
Den thailandske mand, som dræbte en kvindelig svenske turist, Hanna Bäcklund, på stranden i Phuket med en kniv slap for dødstraf – fordi han indrømmede sin forbrydelse.

Den svenske kvinde blev 15. marts i år fundet dræbt på stranden i Phuket. Bare fire dage senere anholdt politiet den 31-årige, der var gift og havde sin lille båd ved et fiskerleje i nærheden.

Læs nærmere på: BT

Skrevetd.  26-08-2008 02:24 26/08-2008 02:24 3678  Fremvisninger 3678 Fremvisninger  2 Kommentarer 2 Kommentarer
printer
Der har været en del misforståelser omkring skovturen. Så det skal lige understreges at den afholdes lørdag den 30. August 2008.

Vi mødes ved Den Røde Port ved Klampenborg Station kl. 12:00. Så pak en madkurv, konen, børnene osv. mød op og få en hyggelig eftermiddag i skoven.

Alle er velkommen.

Ved evt. spørgsmål, kontakt John.

Skrevetd.  23-08-2008 16:55 23/08-2008 16:55 5876  Fremvisninger 5876 Fremvisninger  20 Kommentarer 20 Kommentarer
printer
Som led i implementeringen af regeringens offensive handelspolitiske strategi, vil ambassaden i Bangkok gerne høre fra danske virksomheder, som har erfaring med handelsbarrierer i forbindelse med aktiviteter i Thailand.

Formålet er at udforme en database over barrierer for dansk eksport og danske investeringer. Databasen vil være tilgængelig på Udenrigsministeriets hjemmeside. Det er som udgangspunkt hensigten, at databasen skal fungere som et opslagsværk for danske virksomheder, der påtænker at starte aktivitet op på et givet marked. Derudover vil kortlægningen muliggøre regeringens arbejde med at nedbryde handelsbarrierer.

I den forbindelse, ønsker vi at høre fra danske virksomheder, som kan fortælle om deres møde med barrierer for eksport og investeringer i Thailand. Disse kan være meget konkrete barrierer, såsom toldsatser og kvoter. Der kan samtidig være tale om ikke-toldmæssige barrierer, herunder importlicenser, fravær af juridisk sikkerhed, veterinært baserede markedsbarrierer, præference for nationale selskaber i forbindelse med offentlige licitationer, statsstøtte (fx i energisektoren) eller andet som vanskeliggør danske virksomheders aktiviteter i Thailand. Derudover kan virksomheder opleve mere bløde former for barrierer, såsom sproglige og kulturelle kløfter, herunder den generelle åbenhed over for udenlandske aktører. Med hensyn til investeringer er både formelle og uformelle barrierer af interesse, især dem med tilknytning til lokal ejerandel og eventuel realpolitisk modvilje mod udenlandske investeringer i særlige sektorer.

Kilde: Danmarks ambassade i Thailand

Skrevetd.  22-08-2008 14:00 22/08-2008 14:00 3277  Fremvisninger 3277 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer
printer
Thailands kong Bhumibol Adulyadej giver alle andre kongelige baghjul, når det gælder rigdom. Den 80-årige konge, der har siddet på den thailandske trone i 62 år, verdens længstsiddende monark, er ifølge det amerikanske magasin Forbes god for 175 milliarder kroner.

Det er større åbenhed om kongens formue, herunder hans ejendomsbesiddelser, der har sat Forbes i stand til at regne mere præcist på hans rigdom. Derfor er han strøget til tops på listen over verdens 15 rigeste kongelige personer.

Læs nærmere på: Berlingske Tidende

Skrevetd.  21-08-2008 22:24 21/08-2008 22:24 4008  Fremvisninger 4008 Fremvisninger  5 Kommentarer 5 Kommentarer
printer
Thailands tidligere premierminister, den 59-årige Thaksin Shinawatra, vil søge politisk asyl i Storbritannien, fordi han ikke mener, at han og hans familie kan føle sig sikre i Thailand. Det oplyser hans advokat i dag.

Thaksin, hans kone Pojaman og deres tre voksne børn flygtede til London i sidste uge. Pojaman er på fri fod mod kaution efter at være idømt tre års fængsel for skattesvindel, og parret står over for en række korruptionsanklager.

- Thaksins jurister er i øjeblikket ved at forberede at søge om politisk asyl til Thaksin og hans familie i Storbritannien, siger en af Thaksin's thailandske advokater, Watchara Seangprathum.

Læs nærmere på: Berlingske Tidende

Skrevetd.  20-08-2008 18:26 20/08-2008 18:26 3677  Fremvisninger 3677 Fremvisninger  10 Kommentarer 10 Kommentarer
printer
Thailand og Cambodja blev torsdag enige om trække deres tropper tilbage fra grænseområdet nær Preah Vihear-templet. Dermed synes den seneste måneds strid at være under neddrosling.

- Tilbagetrækningen begynder denne weekend og vil i første omgang omfatte de tropper, der er placeret inde på templets areal, siger en repræsentant for det cambodjanske forsvarsministerium.

Cambodja har ind til nu haft 800 soldater i området mod Thailands 400. Aftalen er kommet i hus efter forhandlinger mellem udsendinge fra de to lande i den thailandske Surin-provins.

Stridens kerne er et lille landområde nær Preah Vihear-templet, som begge lande påråber sig. Cambodja fik tildelt området i 1962, hvilket Thailand siden har været utilfreds med. Den nuværende konflikt blussede op, da Cambodja for nyligt havde held til at få templet registreret på Unescos liste over verdens kulturarv.

Kilde: DR Nyheder

Skrevetd.  14-08-2008 22:44 14/08-2008 22:44 3440  Fremvisninger 3440 Fremvisninger  3 Kommentarer 3 Kommentarer
printer
Så skete det igen. Somaliske pirater slog tirsdag til mod det 16.300 DTW store Thor Star der sejler under thailandsk flag og med en thailandsk besætning på 28 mand. Kapringen fandt sted i Aden bugten. Det thailandske skib udsendte tirsdag nødsignaler da det kom under kraftig beskydning fra pirater. Skibet befandt sig da på en position ca. 100 sømil fra Yemens kyst. Men inden nogen kunne nå at gribe ind, erobrede piraterne skibet, der befinder sig i somalisk farvand.

Ifølge rederiet kom ingen til skade i forbindelse med den dramatiske kapring. Det knap 150 meter lange fragtskib er Thor Star er klasset af Bureau Veritas med P & I-dækning fra West of England. Somaliske pirater har siden midten af juli holdt det 52.500 DTW store Stella Maris og skibets 20 mand store besætning til fange.

Det danske krigsskib Absalon er på vej til farvandet for at lede en international flådestyrke i området.

Kilde: Maritime Danmark

Skrevetd.  14-08-2008 20:56 14/08-2008 20:56 5472  Fremvisninger 5472 Fremvisninger  12 Kommentarer 12 Kommentarer
printer
Thailands højesteret har udstedt anholdelsesbegæring på Thailands tidligere premierminister Thaksin Shinawatra og hans kone, efter at parret er rejst til Storbritannien i stedet for at møde op til retssager i Thailand.

Premierministeren, der blev væltet ved et militærkup i 2006, har udsendt en erklæring, der blev læst op på thailandsk tv. Heri siger han, at han befinder sig i Storbritannien, og at han ikke vil møde op i en domstol i Bangkok. Det er han ellers pålagt for at efterleve de kautionsbestemmelser, som rettens dommere har besluttet.

Thaksin siger i erklæringen, at han ikke kan vende tilbage, fordi han behandles uretfærdigt af Thailands domstole.

De første mere håndfaste tegn på, at Thaksin holder sig væk fra Thailand, kom i går. Da viste det sig, at han ikke som planlagt var med et fly fra Beijing i Kina til Bangkok. Det øgede omgående spekulationerne om, at Thaksin opgiver at kæmpe mod korruptionsanklagerne i retten i Thailand.

Samtidig påpegede iagttagere, at det vil lette betydeligt på den politiske krise, der i de seneste tre år har hvilet over Thailand, hvis den omstridte Thaksin vælger at blive væk permanent.

Skrevetd.  11-08-2008 14:57 11/08-2008 14:57 3122  Fremvisninger 3122 Fremvisninger  3 Kommentarer 3 Kommentarer
printer
Thaksin Shinawatra, Thailands tidligere premierminister, er i Storbritannien, og han agter ikke at vende tilbage til Thailand for at forsvare sig ved domstolene imod korruptionsanklager.

Premierministeren, der blev væltet ved et militærkup i 2006, udsendte i dag en erklæring, der blev læst op på thailandsk tv. Heri siger han, at han befinder sig i Storbritannien, og at han ikke vil møde op i en domstol i Bangkok. Thaksin siger i erklæringen, at han ikke kan vende tilbage, fordi han behandles uretfærdigt af Thailands domstole.

Det er han ellers blevet pålagt for at efterleve de kautionsbestemmelser, som rettens dommere har besluttet.

Kilde: Berlingske Tidende

Skrevetd.  11-08-2008 14:55 11/08-2008 14:55 3078  Fremvisninger 3078 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer
printer
Lørdag den 9. august 2008 bliver der afholdt thaifest på Nørre Gymnasium i København. Festen starter kl. 16:00 og fortsætter frem til kl. 24:00. Nørre Gymnasium finder man på Mørkhøjvej 78, 2700 Brønshøj.

Læs nærmere i denne TRÅD.

Skrevetd.  09-08-2008 00:30 09/08-2008 00:30 4732  Fremvisninger 4732 Fremvisninger  1 Kommentar 1 Kommentar
printer
Alle ti ombordværende blev dræbt, da en Royal Thai Air Force helikopter i dag styrtede i det konfliktfyldte sydlige Thailand. Blandt de dræbte var fire militær- og luftvåbenofficerer. Ifølge oberst Acra Tiproch styrtede militærhelikopteren ned i junglen kort efter, at den var lettet fra grænsebyen Betong i Yalaprovinsen, der ligger 850 kilometer syd fra Bangkok.

Læs nærmere på: Berlingske Tidende

Skrevetd.  07-08-2008 00:34 07/08-2008 00:34 3443  Fremvisninger 3443 Fremvisninger  1 Kommentar 1 Kommentar
printer
En 18-årig studerendes mord på en taxi-chauffør har fået de thailandske myndigheder til at bremse salget af Grand Theft Auto IV, skriver bbc.co.uk. Den unge mand har angiveligt stukket chaufføren ihjel i et forsøg på at kopiere en scene fra spillet. Det har fået den største spildistrubutør i sydøstasien, New Era Interactive Media, til at kalde spillene tilbage fra forhandlerne.

Ifølge thailandske aviser blev den 18-årige anholdt, mens han forsøgte at styre taxien baglæns hen ad gaden, mens den døde chauffør stadig lå på bagsædet. Politiet oplyser, at den anholdte har tilstået at have dræbt chaufføren, fordi han gjorde modstand mod projektet.

»Han ville finde ud af, om det var lige så let at røve en taxa i virkeligheden, som det er i spillet. Og han ville have flere penge til at spille spillet. Hans forældre havde ikke nok penge, de kunne give ham«, siger Veerarit Pipatanasak fra Bangkok Politi.

Kulturministeren i Thailand har længe krævet strammere regler for spil som Grand Theft Auto.

Kilde: Politiken

Skrevetd.  04-08-2008 22:46 04/08-2008 22:46 4129  Fremvisninger 4129 Fremvisninger  7 Kommentarer 7 Kommentarer
printer
Konen til Thailands tidligere premierminister Thaksin Shinawatra har fået en dom på tre års fængsel for skattesvindel. Den 51-årige tidligere førstedame Pojaman Shinawatra virkede chokeret og overrumplet, da straffen blev bekendtgjort.

Det var samtidig et alvorligt nederlag for Thaksin, som har forsøgt igen at spille en rolle i thailandsk politik, efter militæret i 2006 afsatte ham som premierminister og drev ham i eksil.

Dommen i dag var den første i en række mod folk fra Thaksins inderkreds, som anklages for korruption. Hans ægtefælle blev dømt for en kompliceret ombytning af aktier tilbage i 1997. Bl.a. skulle værdipapirer være registreret under tjenestepigers navne.

Thaksin var en Thailands rigeste mænd, da han blev premierminister i 2001. Da han blev afsat af militæret, kastede han sig over nye forretningseventyrer. Bl.a. købte han fodboldklubben Manchester City.

Skrevetd.  01-08-2008 02:02 01/08-2008 02:02 3506  Fremvisninger 3506 Fremvisninger  1 Kommentar 1 Kommentar
printer
I maj blev Thailand udråbt til at være verdens ottende mest attraktive fremspirende marked for investeringer i en undersøgelse foretaget af Grant Thornton. Nu har IMD World Competetive Yearbook så for nyligt udråbt Thailand til at være det 27. mest konkurrencedygtige land i verden. En forbedring fra 2007, hvor Thailand rangerede som nummer 33 på listen.

Det velansete World Competetive Yearbook bruger 331 kriterier i rangeringen af 55 landes økonomier. I undersøgelsen anvendes 4 parametre til den overordnede rangering: et lands økonomiske præstation, regeringens effektivitet, effektivitet i erhvervslivet og landets infrastruktur. Thailands placering på hvert parameter er forbedret, hvilket har ført til den samlede forbedrede position.

Blandet andet kan det fremhæves, at Thailand scorer højt på parameteret infrastruktur med en topplacering i det procentvise antal af universitetsuddannede indenfor naturvidenskab og ingeniørarbejde samt lave mobil- og elektricitetsomkostninger. Når det gælder erhvervslivets effektivitet, er udgifterne til lønninger lave, og antallet af spildte arbejdsdage, der skyldes uenigheder indenfor industrien, er meget lavere end det gennemsnitlige antal på scoreboardet.

Kilde: Den danske ambassade i Bangkok

Skrevetd.  29-07-2008 14:00 29/07-2008 14:00 3186  Fremvisninger 3186 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer
printer
Udlændingeservice er endnu ikke færdig med at skaffe sig overblik over konsekvenserne af fredagens EU-dom, der muligvis vil gøre det lettere at søge familiesammenføring ved at benytte EU-reglerne. Ved tvivl vil Udlændingeservice derfor sætte behandling af ansøgninger i bero.

- I alle tilfælde, hvor den nye dom måtte så tvivl om vurderingen af en ansøgning, vil vi ikke give afslag, men afvente en afklaring i samarbejde med Integrationsministeriet, skriver direktør for Udlændingestyrelsen, Henrik Grunnet, i en mail til Ritzau.

Læs nærmere på: Berlingske Tidende

Skrevetd.  28-07-2008 18:01 28/07-2008 18:01 4405  Fremvisninger 4405 Fremvisninger  1 Kommentar 1 Kommentar
printer
Det varsler chefen for Thomas Cook Airlines, baseret på de oliepriser vi kender på omkring 130 dollar. På tre år er priserne på jetbrændstof mere end fordoblet. Det betyder for Thomas Cook Ailines (My Travel kunder), at det nu er 37 procent af de samlede udgifter på en tur til Mallorca. For to år siden var det 23 procent.

Det skriver adm. direktør for flyselskabet, Tom Clausen, i seneste udgave af Airmail. Han forudser, at prisen for en charterrejse til Mallorca næste år vil stige med 300 til 400 kr. Endnu værre går det på en langrute til Thailand, der meget vel kan stige op til 800 kr. til næste vinter, og han anser det for sandsynligt med 500 kr. ekstra til De Kanariske Øer.

"Det skal blive spændende at se om skandinaverne er villige til at betale den merpris. Flere spår, at markedet vil falde med 10-15 procent," fastslår han i bladet.

Kilde: Take Off

Skrevetd.  25-07-2008 11:34 25/07-2008 11:34 4990  Fremvisninger 4990 Fremvisninger  5 Kommentarer 5 Kommentarer
printer
Situationen ved Preah Vihear-templet nær grænsen mellem Thailand og Cambodja ser ud til at spidse yderligere til. Embedsmænd i Cambodja siger, at begge lande har sendt flere soldater til grænseområdet. Flere end 500 thailandske soldater står over for mindst 1000 cambodjanske soldater, men ifølge embedsmændene har Thailand udstationeret adskillige tusinde ekstra soldater nær grænsen.

Kilderne siger, at begge sider også har sendt soldater til et andet sted på grænsen, nemlig ved Anlong Veng. En oberst i Cambodja siger, at Thailand har kampvogne og artilleri på stedet, og Cambodja har også placeret tunge våben dér.

Thailand afviser at have foretaget en yderligere troppeopbygning.

Læs nærmere på: Berlingske Tidende

Skrevetd.  23-07-2008 10:01 23/07-2008 10:01 3533  Fremvisninger 3533 Fremvisninger  2 Kommentarer 2 Kommentarer
printer
Det er nemmere at få visum til Nordko­rea end til Danmark, lyder kritikken af de danske visumregler fra den dans­ke konsul i Thailand, Stig Vagt-Ander­sen, til TV 2 NYHEDERNE. Han oplever at det kan tage en til to måneder at få et simpelt turist-visum. Ventetiderne rammer blandt andre også danske forretningsfolk i Thailand, for de kan ikke komme hjem på sommerferie med deres børn og udenlandske kone.

"Det er kedeligt, hvis man går ud fra, at alle er kriminelle, indtil andet er bevidst," siger den danske konsul.

De danske visum-regler fik Torben Jensen, der er direktør for transport­firmaet UTI, til at gå gennem Tyskland for at få et Schengen-vi­sum, der gælder i alle Schengen-lande, herunder også Danmark.
"Tidligere år har det taget et par uger, men denne her gang var vi oppe på syv uger," siger han, der sammen med sin indiske kone ikke føler sig velkommen i Danmark. "Hun er gift med mig, men bliver behandlet som en andenrangs borger," siger han til TV 2 NYHEDERNE.

Ifølge den danske ambassadør i Bangkok, Michael Sternberg, skal man søge i god tid, hvis man skal have visum til Danmark
"Hvis man i god tid ved, at man skal til Danmark, så er det muligt - hvis man ikke ved det, så er det ikke muligt lige nu," siger ambassadøren.

Læs mere på: TV2 Nyhederne eller følg tråd HER

Skrevetd.  21-07-2008 12:38 21/07-2008 12:38 6729  Fremvisninger 6729 Fremvisninger  4 Kommentarer 4 Kommentarer
printer
Thailand og Cambodja sendte i dag yderligere soldater og tunge våben til deres fælles grænse i forbindelse med en strid om et forhistorisk, hinduistisk tempel. Hundreder af soldater fra de to lande har i næsten en uge været udkommanderet i forbindelse med tempelstriden.

Preah Vihear-templet, der ligger i et omstridt jungleområde på grænsen mellem Thailand og Cambodja, har været genstand for en strid de to lande imellem siden 1962. Her fastslog Den Internationale Domstol i Haag, at templet tilhørte Cambodja.

Trods den militære konfrontation, siger begge parter, at de er rede til at søge en forhandlingsløsning.

Læs nærmere på: Berlingske Tidende

Skrevetd.  19-07-2008 21:27 19/07-2008 21:27 3474  Fremvisninger 3474 Fremvisninger  1 Kommentar 1 Kommentar
printer
Integrationsminister Birthe Rønn Hornbech (V) tager nu ansvar for administrationen i Udlændingeservice. Men hun vil ikke udtale sig om styrelsens forvaltning af EU-reglerne, før ombudsmanden har undersøgt sagen.

Det sker efter, at de ansatte i Udlændingeservice har kritiseret ministerens håndtering af sagen, efter at de selv i dagevis har været under beskydning for at give dårlig vejled­ning til borgere, der ønsker familie­sammenføring.

I en skriftlig kommentar udtaler ministeren:
"Da jeg er ansvarlig minister for alt, hvad der foregår og har foregået i US (Udlændingeservice, red.) og Integrationsministeriets departement både før og nu, finder jeg som part i sagen, at det vil være ukorrekt at kommentere noget, som Folketingets ombudsmand er i færd med at undersøge."

Gennem den seneste uge er Udlændingeservice blevet kritiseret for manglende eller vildledende vejledning af danske borgere, der har fundet deres ægtefælle i udlandet. De har pga. af særlige EU-regler i en årrække haft mulighed for at undgå 24-årsregel og tilknytningskravet. Blot et par ugers arbejde i et EU-land har været nok til på lovlig vis at undgå de stramme danske regler. Men den mulighed har Udlændingeservice gennem flere år undladt eller nægtet at informere borgerne om.

Medarbejderrepræsentant Kim Frank Jen­sen, som taler på vegne af 120 HK-an­satte i Udlændingeservice, siger, at ministeren har "tørret noget af ansvaret af på de menige medarbejde­re".

"Alt, hvad vi vejleder om, er politisk bestemt. Vi vejleder kun efter loven," lyder kritikken ifølge Berlingske Tidende.

Også de HK-ansattes fagforening mener, at ministeren bør tage mere ansvar i sagen.
"Det er i hvert fald ikke den enkelte medarbejders skyld, at der bliver givet dårlig vejledning. De ansatte i Udlændingeservice passer bare deres arbejde, og der er ikke nogen af dem, som sidder med onde hensigter om at give mangelfulde informationer," siger næstformand i HK Stat, Rita Bundgaard.

"Rådgivningen falder tilbage på ministeren og ledelsen i Udlændingeservice, der er ansvarlig for instrukserne til medarbejderne," siger hun

Kilde: TV2

Skrevetd.  19-07-2008 20:10 19/07-2008 20:10 4303  Fremvisninger 4303 Fremvisninger  1 Kommentar 1 Kommentar
printer
En militant muslimsk gruppe, som har stået i spidsen for en blodig fire år lang løsrivelseskonflikt i det sydlige Thailand, opgiver kampen og indgår en våbenhvile med regeringen i hovedstaden Bangkok. Det rapporterer den thailandske hærs tv i dag.

Er oplysningen korrekt, er det den første gruppe, som nedlægger våbnene i Sydthailand. Flere muslimske grupper har kæmpet for selvstændighed i muslimske områder i det sydlige Thailand.

Læs nærmere på: Berlingske Tidende

Skrevetd.  17-07-2008 12:10 17/07-2008 12:10 3792  Fremvisninger 3792 Fremvisninger  5 Kommentarer 5 Kommentarer
printer
Selvom Folketingets Ombudsmand nu går ind i sagen om vildledning i Udlænd­ingeservice, så fastholder integrati­onsminister Birthe Rønn Hornbech (V), at der ikke er det store at komme efter, skriver Berlingske Tidende.

Avisen har ved en række prøveopkald fået forkert vejledning af Udlændingeservice, men Birthe Rønn Hornbech mener ikke, at journalisterne har prøvet ihærdigt nok. Almindelige mennesker ville for længst have bedt om at tale med en overordnet eller indset, at de skulle spørge skriftligt, lyder det fra Hornbech.

"Jeg vil bare sige, at hvis man er meget forelsket og vil have en familiesammenføring, så ville jeg selv ansøge om det skriftligt. Jeg ville ikke bygge mit liv på en telefonisk oplysning," siger hun.

Men det holder ikke. Vejledningen i telefonen skal være ligeså præcis som på skrift, oplyser Folketingets Ombudsmand, Hans Gammeltoft-Hansen, til avisen.

Kilde: TV2

Skrevetd.  12-07-2008 10:38 12/07-2008 10:38 4202  Fremvisninger 4202 Fremvisninger  2 Kommentarer 2 Kommentarer
printer
To uger før afholdelsen af parlamentsvalg er en journalist, der arbejdede for en oppositionsavis, blevet skudt på åben gade. Den 47-årige Khim Sam Bo var sammen med sin 19-årige søn ved at forlade et sportsstadion, da ukendte gerningsmænd skød mod de to. Journalisten blev ramt to gange, mens sønnen rapporteres at være alvorligt såret.

Ifølge flere af Khim Sam Bos kolleger havde journalisten skrevet adskillige artikler, hvor han refererede kritik af regeringen, der ledes af landets stærke mand Hun Sen. Cambodja afholder parlamentsvalg 27. juli.

I mere end ti år arbejdede Khim Sam Bo for avisen Khmer Samvittighed, hvis chefredaktør Dam Seth for nylig blev slæbt i retten for at have kritiseret landets udenrigsminister. Anklagerne blev senere frafaldet.

Læs nærmere på: Politiken

Skrevetd.  11-07-2008 22:47 11/07-2008 22:47 3529  Fremvisninger 3529 Fremvisninger  1 Kommentar 1 Kommentar
printer
Danske statsborgere har helt uden grund opholdt sig i bl.a. Sverige og Tyskland i halve og hele år med deres udenlandske ægtefæller, mens andre helt har droppet at bosætte sig i Danmark efter at være blevet vildledt af Udlændingeservice.

I virkeligheden har danskerne i årevis – helt lovligt – kunnet undgå 24-års regel og tilknytningskrav ved at tage eksempelvis et sommerjob i et andet EU-land. Efter mellem to og ti uger kan danskeren vende hjem og få sin udenlandske ægtefælle med, fastslår integrationsminister Birthe Rønn Hornbech (V) og Udlændingeservice i et svar til Berlingske.

Den mulighed har Udlændingeservice i årevis undladt eller nægtet at informere om, og i andre tilfælde har man oplyst, at der kræves markant længere ophold i udlandet.

Læs nærmere på:
- Udlændingeservice har vildledt i årevis (Berlingske Tidende)
- Birthe Rønn: Ansatte skal vejlede korrekt (Berlingske Tidende)
- Ombudsmand følger udlændingesag (Berlingske Tidende)
- Dokumentation: Sådan svarede Udlændingeservice (Berlingske Tidende)
- Foreningen Ægteskab Uden Grænser

Skrevetd.  10-07-2008 21:56 10/07-2008 21:56 4354  Fremvisninger 4354 Fremvisninger  1 Kommentar 1 Kommentar
printer
En strid om et tempel på grænsen mellem Thailand og Cambodja har fået den thailandske udenrigsminister til at træde tilbage. Noppadon Pattama har uden om parlamentet godkendt et ønske fra Cambodja om at få Preah Vihear-templet optaget på Unescos verdensarvsliste. Og det var i strid med forfatningen, afgjorde landets forfatningsdomstol i forgårs.

- Jeg ønsker at se en national forsoning. For at regeringen kan fortsætte med at løse landets problemer, træder jeg tilbage, sagde Noppadon Pattamatil thailandsk tv.

- Men jeg fastholder, at jeg ikke gjorde noget forkert. Jeg er ikke gået på kompromis med mit land. Jeg elsker Thailand og ønsker ikke at skade landet, fortsatte den følelsesmæssigt påvirkede udenrigsminister.

Oppositionen havde krævet Noppadons afgang i forbindelse med striden om templet.

Skrevetd.  10-07-2008 16:17 10/07-2008 16:17 3418  Fremvisninger 3418 Fremvisninger  3 Kommentarer 3 Kommentarer