Thailandsk premierminister suspenderet af domstol

Thailandsk premierminister suspenderet af domstol

I Thailand er landets premierminister, Paetongtarn Shinawatra, blevet suspenderet af forfatningsdomstolen.

Suspenderingen kommer, efter et telefonopkald er blevet lækket, hvor premierministeren beskyldes for at bryde etiske regler i strid med forfatningen i forbindelse med en eskalerende grænsekonflikt med Cambodja.

I telefonsamtalen, der var mellem premierministeren og Cambodjas tidligere premierminister Hun Sen, kaldte Paetongtarn Shinawatra Hun Sen for “onkel” og omtalte en thailandsk militærleder som hendes “modstander”.

Samtalen har ført til store demonstrationer i Thailands hovedstad, Bangkok, hvor demonstranter har krævet premierministerens afgang.

Med suspenderingen er Paetongtarn Shinawatra midlertidigt afsat som premierminister. Hun har nu 15 dage til at svare forfatningsdomstolen på anklagerne fra senatorerne. Over for fremmødte journalister i Bangkok understreger den nu suspenderede premierminister, at hun accepterer domstolens beslutning.

Læs nærmere her: Domstol i Thailand suspenderer premierminister (Kristeligt Dagblad)

Vær den første til at kommentere

Efterlad et svar

Din email adresse vil ikke blive vist offentligt.


*