Et par interessante...

Notifications
Clear all

Et par interessante ting på auktion for tiden

Side 2 / 2

Webmaster @ Thailand Portalen
(@webmaster)
Prominent Member Admin
Tilmeldt: 6 år siden
Indlæg: 467
Topic starter

Klik HER for at se i større format

Den Hvide Elefants Orden

Den Hvide Elefants Orden, Kommandør, stjerne og vedhæng i forgyldt sølv og emalje, stjernen måler 77 mm x 77 mm, badge 100 mm x 59 mm, i fin stand uden emaljeskade. Sættet er i præsentationsæske og med et bånd der oprindeligt tilhører den Thailndske Kroneorden.

Tildelingsbevis er ikke vedlagt.

Tildelt den danske diplomat Julius Clan, der var ansat ved Det Danske Udenrigsministerium, vice konsul i London fra 1896 og konsul i New York fra 1905. Efter 1. verdenskrig var han formand for kommissionen, der forhandlede nye handelsaftaler med bl.a. Sovjetunionen og Siam.

Vurderingen hos Bruun Rasmussen lå på kr. 3.000,- og hammerslaget endte på kr. 2.400,-

For flere og bedre billeder med videre, se nærmere her på: Bruun Rasmussen

SvarCiter
Webmaster @ Thailand Portalen
(@webmaster)
Prominent Member Admin
Tilmeldt: 6 år siden
Indlæg: 467
Topic starter

Klik HER for at se billedet i et større format

Bowiekniv

Engelsk fremstillet nysølvmonteret Bowiekniv givet som gave fra det Thailandske kongehus til Andreas du Plessis Richelieu i skede. Grebets ene side mærket H. R. H. KROM MUN PRA CHUK med ca. 22,5 cm. langt blad utydeligt mærket bl.a. sheffield i sort læderskede.

Se: Kurt Bang Petersen: Danske Marineblankvåben II. Vaabenhistoriske Aarbøger 2002, s. 174.

Stand
Klingen plettet og skedens læder slidt.

Vurderingen hos Bruun Rasmussen lå på kr. 6.000,- til kr. 8.000,- og hammerslaget endte på kr. 6.000,-

SvarCiter
Webmaster @ Thailand Portalen
(@webmaster)
Prominent Member Admin
Tilmeldt: 6 år siden
Indlæg: 467
Topic starter

Klik HER for at se i stort format

Fotografi af Field Marshal Plaek Phibunsongkhram

Thailandsk niello sølv fotoramme utydligt stemplet, bagside af træ beklædt med filt, monteret med fotografi af Field Marshal Plaek Phibunsongkhram og med dedikation "To H. E. Mr. H. C. Hansen with sincere regards P. Phibunsongkhram, Bangkok 4th March 1957. 42×30 cm.

Det indrammede fotografi var en gave til den danske statsminister H.C. Hansen (1906–1960) under dennes officielle besøg i Thailand i 1957.

Plaek Phibunsongkhram var premierminister ad to omgange. Først fra 1938 og frem til 1944. Senere fra 1948 og frem til 1957. I begge perioder skiftede Siam navn til Thailand.

Vurderingen hos Bruun Rasmussen ligger på kr. 8.000,- og buddene starter på kr. 4.000,-

SvarCiter
Webmaster @ Thailand Portalen
(@webmaster)
Prominent Member Admin
Tilmeldt: 6 år siden
Indlæg: 467
Topic starter

Fotoalbum fra Prins Valdemar

Lang tid siden jeg har set noget rigtig spændende på auktion, men nu er der igen noget som jeg finder interessant.

Denne gang er det et fotoalbum fra Prins Valdemar's besøg i Siam (Thailand) i år 1900. Albummet indeholder 96 billeder af kongefamilien, templer, parader, lokalliv, elefantjagt og fra forskellige steder.

Omslaget på albumet er i sølv, flot udsmykket og med kong Chulalongkorn monogram i midten.

Prins Valdemar af Danmark (1858–1939) var den yngste søn af kong Christian IX og dronning Louise af Danmark, således bror til bl.a. Dronning Alexander af Storbritannien og Tsaritsa Maria Feodorovna af Rusland. I 1885 giftede han sig med prinsesse Marie af Orléans.

Prins Valdemar var admiral og sejlede med skibe fra Østasiatisk Kompagni, blandt andet i 1899–1900, da kompagniet lavede erhvervsfremme i det fjerne østen. Han fik et positivt forhold til kong Chulalongkorn, som også besøgte København.

Vurderingen er sat til: dkr. 20.000,-

For auktionen og flere og bedre billeder med videre, se nærmere her på: Bruun Rasmussen

Dette indlæg blev ændret 3 uger siden af Admin

SvarCiter
Webmaster @ Thailand Portalen
(@webmaster)
Prominent Member Admin
Tilmeldt: 6 år siden
Indlæg: 467
Topic starter

Udgivet af: @webmaster

Fotoalbum fra Prins Valdemar

Hammerslaget endte på: dkr 80.000,-  og vidner om interessen for albumet og dets historie og indhold.

SvarCiter
Side 2 / 2