Et par interessante...

Notifications
Clear all

Et par interessante ting på auktion for tiden

Side 2 / 2

Webmaster @ Thailand Portalen
(@webmaster)
Honorable Member Admin
Tilmeldt: 5 år siden
Indlæg: 451
Topic starter

Klik HER for at se i større format

Den Hvide Elefants Orden

Den Hvide Elefants Orden, Kommandør, stjerne og vedhæng i forgyldt sølv og emalje, stjernen måler 77 mm x 77 mm, badge 100 mm x 59 mm, i fin stand uden emaljeskade. Sættet er i præsentationsæske og med et bånd der oprindeligt tilhører den Thailndske Kroneorden.

Tildelingsbevis er ikke vedlagt.

Tildelt den danske diplomat Julius Clan, der var ansat ved Det Danske Udenrigsministerium, vice konsul i London fra 1896 og konsul i New York fra 1905. Efter 1. verdenskrig var han formand for kommissionen, der forhandlede nye handelsaftaler med bl.a. Sovjetunionen og Siam.

Vurderingen hos Bruun Rasmussen lå på kr. 3.000,- og hammerslaget endte på kr. 2.400,-

For flere og bedre billeder med videre, se nærmere her på: Bruun Rasmussen

SvarCiter
Webmaster @ Thailand Portalen
(@webmaster)
Honorable Member Admin
Tilmeldt: 5 år siden
Indlæg: 451
Topic starter

Klik HER for at se billedet i et større format

Bowiekniv

Engelsk fremstillet nysølvmonteret Bowiekniv givet som gave fra det Thailandske kongehus til Andreas du Plessis Richelieu i skede. Grebets ene side mærket H. R. H. KROM MUN PRA CHUK med ca. 22,5 cm. langt blad utydeligt mærket bl.a. sheffield i sort læderskede.

Se: Kurt Bang Petersen: Danske Marineblankvåben II. Vaabenhistoriske Aarbøger 2002, s. 174.

Stand
Klingen plettet og skedens læder slidt.

Vurderingen hos Bruun Rasmussen lå på kr. 6.000,- til kr. 8.000,- og hammerslaget endte på kr. 6.000,-

SvarCiter
Webmaster @ Thailand Portalen
(@webmaster)
Honorable Member Admin
Tilmeldt: 5 år siden
Indlæg: 451
Topic starter

Klik HER for at se i stort format

Fotografi af Field Marshal Plaek Phibunsongkhram

Thailandsk niello sølv fotoramme utydligt stemplet, bagside af træ beklædt med filt, monteret med fotografi af Field Marshal Plaek Phibunsongkhram og med dedikation "To H. E. Mr. H. C. Hansen with sincere regards P. Phibunsongkhram, Bangkok 4th March 1957. 42×30 cm.

Det indrammede fotografi var en gave til den danske statsminister H.C. Hansen (1906–1960) under dennes officielle besøg i Thailand i 1957.

Plaek Phibunsongkhram var premierminister ad to omgange. Først fra 1938 og frem til 1944. Senere fra 1948 og frem til 1957. I begge perioder skiftede Siam navn til Thailand.

Vurderingen hos Bruun Rasmussen ligger på kr. 8.000,- og buddene starter på kr. 4.000,-

SvarCiter
Side 2 / 2