printer
Nervøsiteten om Thailands politiske fremtid breder sig efter udnævnelsen i dag af landets nye regeringschef. Den 72-årige Samak Sundaravej er blevet premierminister for en regeringskoalition, der er tømret sammen efter parlamentsvalget kort før jul i fjor. Samak er i dag blevet godkendt af parlamentet i Bangkok.

Men flere kommantatorer taler allerede nu om, at det sydøstasiatiske kongedømme er på kurs mod en krise. Samak har bebudet, at han vil bane vejen for, at den omstridte fhv. regeringschef Thaksin Shinawatra kan vende hjem fra sit eksil i London. Sker det, vil scenen være sat for et nyt opgør mellem den royale elite, der stod bag det kup i september 2006, der betød, at Thaksin blev sat fra magten.

Samaks parti, Folkemagtspartiet (kendt under bogstavbetegnelsen PPP) ses som et 'stråmandsparti', der reelt kontrolleres af Thaksin og hans enorme pengetank.

Den afgåede militærrregering udstedte et dekret, der forbød Thaksin og 110 ledende medlemmer af hans parti, Thai Rak Thai, mod at deltage i politiske aktiviteter i fem år.

»Samak og PPP er derfor kun et overgangsfænomen. Regeringschefen repræsenterer det, som Thaksin har brug for lige nu«, siger en politisk analytiker, Thitinan Pongsudhirak fra Chulalongkorn Universitetet, ifølge Reuters.

Analytikeren spår kun Samak-regeringen en kort levetid. Godkendelsen af Samak vil først være på plads, når landets 80-årige monark, Bhumipol Adulyadej, formelt godkender udnævnelsen.

Det er velkendt i Thailand, at kongens nærmeste rådgiver, den fhv. general og premierminister Prem Tinsulanonda, er Samaks og Thaksins værste modstander. Prem ses som manden, der i 1980'erne hjalp Thailand på vej fra militærstyre til civilt demokrati.

Læs nærmere på: Politiken

Skrevetd.  28-01-2008 12:47 28/01-2008 12:47 3874  Fremvisninger 3874 Fremvisninger  3 Kommentarer 3 Kommentarer
printer
Parlamentet i Bangkok har valgt den 72-årige Samak Sundaravej til ny regeringschef. Samak er en nær allieret til Thaksin Shinawatra, der blev afsat som premierminister ved et militærkup i efteråret 2006.

Samak leder PPP-partiet, der også støttes af Thaksin, og det vandt valget i december. Dog fik partiet ikke stemmer nok til at danne regering alene, men det leder nu en koalition af seks partier, som sidder på to tredjedele af parlamentets 480 pladser.

Politiske analytikere i den thailandske hovedstad udtrykker frygt for, at parlamentet ved at vælge en af Thaksins allierede som premierminister kan skabe yderligere splittelse i landet. Thaksin lever i øjeblikket i eksil og opholder sig overvejende i London. Han er anklaget for korruption i Thailand.

Kilde: Børsen

Skrevetd.  28-01-2008 08:41 28/01-2008 08:41 3528  Fremvisninger 3528 Fremvisninger  2 Kommentarer 2 Kommentarer
printer
Antallet af tilladelser til familiesammenføring er nu på det højeste niveau siden udlændingeloven blev strammet i 2002. 73 procent af ansøgerne fik i 2007 det eftertragtede ja til at få en ægtefælle med til Danmark mod 71 procent i 2006 og 53 procent i 2003. Det viser helt nye og foreløbige tal fra 2007, som Berlingske Tidende har fået adgang til.

Tæller man børn og andre nære slægtninge med viser de endnu ikke offentliggjorte tal, at Udlændingeservice gav 65 procent af ansøgerne ja til familiesammenføring i Danmark i 2007 mod 59 procent i 2006 og 56 procent i 2003, hvor stramninger som 24 års-regel, tilknytningskrav og bankgaranti fra den nye lov fra 2002 statistisk kunne begynde at vise sig.

Årsagen til det stigende antal tilladelser er ifølge Udlændingeservice hurtigere sagsbehandling og dermed flere afgørelser, erfarer Berlingske Tidende.

Læs nærmere på: Berlingske Tidende

Skrevetd.  25-01-2008 23:43 25/01-2008 23:43 4691  Fremvisninger 4691 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer
printer
Flypersonalet på Thai Airways vil have en kontroversiel tv-sæbeopera stoppet, fordi den handler for meget om - gæt engang: sex!

I sidste uge sendte thailandsk tv de tre første afsnit af en sæbeopera, der hedder 'Krigen mellem stewardesserne' (The Air Hostess War). Seriens drama om en høj, flot pilot, der forelsker sig i en af de høje, flotte stewardesser på sit fly, har på rekordtid indfanget millioner af seere.

Nu er der så bare det problem, at flypersonalets fagforening overhovedet ikke bryder sig om den tv-serie. Piloten i serien er nemlig en gift mand med hustru og børn hjemme i Thailand. Så det tager sig ikke kønt ud, når han inviterer sin favoritstewardesse på intime hyggestunder på sit hotelværelse, mens de afventer flyskifte hjem til Bangkok.

For ikke at tale om, at stewardessens kvindelige kolleger er så jaloux på hende, at det kommer til åbne skænderier og slagsmål i 10 kilkometers flyhøjde halvvejs mellem businessclass og turistklasse.

Så kan det ikke blive værre, mener en talsmand for Thai Airways International Union, Noppadol Thaungthong. Thai Airways er trods alt det nationale flyselskab, som ikke bør forbindes med amorøse eventyr, mener han. Talsmanden har i dag skrevet til Kulturministeriet og bedt om at få tv-serien taget af programmet, skriver Associated Press.

Ledelsen af Thailands Kanal 5, som står bag produktionen, siger, at den ikke har planer om at stoppe den populære tv-serie. Men en talskvinde, Thawinan Kongkran, siger, at stationen er med på at respektere fagforeningens blufærdighed og derfor vil overveje at redigere nogle af de mest stødende scener ud af serien.

Læs nærmere på: Politiken

Skrevetd.  21-01-2008 15:56 21/01-2008 15:56 5934  Fremvisninger 5934 Fremvisninger  7 Kommentarer 7 Kommentarer
printer
Thailands parlaments samles for første gang efter militærkuppet. Mange af tidligere premierminister Thaksin Shinawatras allierede igen ved magten.

Kronprins Vajiralongkorn stod for den formelle åbning og hilste genindførelsen af demokratiet velkommen. Han sagde til parlamentsmedlemmerne, at det er deres pligt at skabe stabilitet og sikkerhed for landets indbyggere. Parlamentets formelle arbejde begynder i morgen med valg af formand. Valg af ny premierminister ventes på fredag.

Thailandsk politik har været kaotisk siden 24. februar 2006, hvor Thaksin opløste parlamentet efter omfattende demonstrationer. Det hjalp ikke, og Thaksin blev i september 2006 afsat af militæret ved et ublodigt kup. Ved parlamentsvalget den 23. december i fjor fik Folkemagtspartiet (PPP), dannet af Thaksin-støtter, overraskende stor opbakning og erobrede sammen med koalitionspartnere flertal i parlamentet trods modstand fra militæret.

Kilde: Politiken

Skrevetd.  21-01-2008 15:50 21/01-2008 15:50 4469  Fremvisninger 4469 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer
printer
Rekordmange europæere valgte at flyve via Helsingfors på deres vej til Asien i 2007. På to år er antallet af Asien-rejser med Finnair tredoblet og det betød 1,2 mio. Asienrejser i 2007.

Finnairs svenske chef Riku Helminen mener, at der er to grunde til, at Finnair er et af Europas mest attraktive selskaber, når turen går østpå.

"Fremgangen for Helsingfors lufthavn beror dels på, at transittiden i mange tilfælde kun er på 35 minutter, hvilket gør forbindelserne ekstra smidige. Den positive udvikling viser også, at flere laver aktive klimavalg. Den hurtigste og mest direkte rute til Asien er via Helsingfors, hvlket indebærer en mindre belastning på miljøet."

Ifølge statistikken fra Finaivas, den finske luftfartsmyndighed, er de asiatiske destinationer steget markant i popularitet. Flyvninger til Thailand er eksempelvis steget med 30 pct. i forhold til for et år siden.

Kilde: Børsen

Skrevetd.  15-01-2008 07:31 15/01-2008 07:31 5232  Fremvisninger 5232 Fremvisninger  3 Kommentarer 3 Kommentarer
printer
Den amerikanske dollar har nu brudt den magiske grænse på 5 kroner, og noget tyder på, den bliver der. New York melder om rekordmange turister på grund af den lave kurs. I formiddag dykkede kursen på den amerikanske dollar igen ned under 5 danske kroner. Det skete også ganske kortvarigt den 23. november sidste år, men denne gang bliver dollaren måske liggende på det rekordlave niveau.

»Der er forskel på situationen nu, og da dollaren sidst nåede under 5 kroner i november. Det skete i en helligdagstynd handel, hvor markederne i både USA og Japan var lukkede«, siger Jes Asmussen, cheføkonom i Handelsbanken.

»I denne omgang har det japanske marked dog ligeledes været lukket, men derudover er der fuld gang i markederne. Derfor vil vi ikke udelukke, at der kan blive tale om en mere permanent svækkelse under 5 kroner«, påpeger han.

For danskere - og andre turister fra lande, der bruger euro - er dollarkursen endnu en god grund til at rejse på ferie i USA og bruge mange penge. Også rejser til Thailand bliver mere attraktive, fordi den thailandske baht læner sig op af dollaren.

Læs nærmere på:
- Politiken
- Børsen

Skrevetd.  14-01-2008 13:45 14/01-2008 13:45 5674  Fremvisninger 5674 Fremvisninger  2 Kommentarer 2 Kommentarer
printer
Otte thailandske soldater mistede livet, da de mandag blev ofre for en bombe og efterfølgende overfald fra en gruppe bevæbnede mænd.

En rutinemæssig morgenpatrulje endte til morgen fatalt for otte thailandske soldater i den urolige Narathiwat-provins i Thailands sydlige del. En bombe gemt på vejen eksploderede først under soldaternes køretøj, og umiddelbart efter overfaldt en bevæbnet gruppe soldaterne, som alle blev dræbt.

Myndighederne regner med, at de bevæbnede mænd er del af den muslimske oprørsbevægelse, som næsten dagligt retter små eller større angreb mod forskellige mål i de sydlige provinser. Angiveligt med det formål, at skræmme buddhistiske indbyggere væk.

Læs nærmere på: Berlingske Tidende

Skrevetd.  14-01-2008 05:57 14/01-2008 05:57 4652  Fremvisninger 4652 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer
printer
Hustruen til Thailands afsatte premierminister, Thaksin Shinawatra, blev i går præsenteret for en arrestordre, da hun vendte hjem til Thailand. Pojamarn Shinawatra er sigtet i en korruptionssag og risikerer op til 20 års fængsel, sagde en talsmand for politiet. Kort efter anholdelsen besluttede en domstol at løslade hende mod en kaution på fem millioner baht (850.000 kroner) og gav hende forbud mod at forlade landet.

Forud for anholdelsen sagde Pojamarns advokat, at hun havde meddelt ham, at hun 'agter at kæmpe for sin sag i retten'. Sagen drejer sig om Pojamarns køb af ejendomme fra en statsejet fond i 2003. Ifølge thailandsk lov er det forbudt for ministre og deres ægtefæller at foretage handler med regeringsinstitutioner.

Thailands højesteret har sigtet Thaksin og Pojamarn Shinawatra for embedsmisbrug og interessekonflikt. Hver sigtelse kan give fængselsstraf i op til 10 år. Både Thaksin selv og flere af hans øvrige familiemedlemmer risikerer at blive fængslet og præsenteret for lignende anklager, hvis de vender hjem til Thailand.

Løs nærmere på: Politiken

Skrevetd.  08-01-2008 07:32 08/01-2008 07:32 5069  Fremvisninger 5069 Fremvisninger  5 Kommentarer 5 Kommentarer
printer
En række politikere i Thailand er under mistanke for svindel i forbindelse med parlamentsvalget 23. december.
Af de 83 er 65 medlemmer af Folkemagts­partiet, PPP, som støtter den tidlige­re premierminister, Thaksin Shinawat­ra, som lever i eksil i Storbritannien.

Valgkommissionen havde ventet at kunne bekræfte valgresultatet i dag, men det blev udsat på grund af efterforskningen af uregelmæssigheder. Det er kommissionens håb, at den kan bekræfte de lovkrævede 95 pct. af medlemmerne i det 480 personer store underhus, inden det samles den 22. januar.

TV2

Skrevetd.  03-01-2008 21:12 03/01-2008 21:12 4603  Fremvisninger 4603 Fremvisninger  5 Kommentarer 5 Kommentarer
printer
Thailands konge Bhumibol Adulyadej har erklæret 100 dages sorg efter at hans 84-årige storesøster, prinsesse Galyani Vadhana, afgik ved døden tidligt onsdag morgen lokal tid.

Mens hoffet skal sørge i 100 dage, har kongen givet ordre om, at alle offentlige ansatte skal være klædt i sort de kommede 15 dage som et tegn på sorg og respekt. Tusindvis af borgere lagde onsdag blomster uden for det hospital, hvor prinsessen var indlagt med en svær kræftsygdom siden i sommer, og hvor hun undåndede klokken 02.54 onsdag.

Prinsesse Galyani blev født i London den 6. maj 1923. På hendes dåbsattest, der er udstedt i England, står navnet 'May'. Senere blev hun givet navnet 'Hendes Højhed Prinsesse Galyani Vadhana Mahidol' af den daværende thailandske konge Vajiravudh, Rama VI.

Den afdøde prinsesse voksede op i Schweiz og talte fem sprog. Hun holdt meget af at rejse og skrev flere bøger om sine rejser. Prinsesse Vadhana var, trods sin royale status, kendt som en beskeden person.

Læs nærmere på: BT

Skrevetd.  03-01-2008 07:06 03/01-2008 07:06 5000  Fremvisninger 5000 Fremvisninger  1 Kommentar 1 Kommentar
printer
Det sydlige Thailand blev mandag morgen rystet af en serie bombesprængninger, der ifølge politiets oplysninger sårede 27 mennesker. Bomberne blev sprængt på underholdningssteder som barer og et diskotek i en by nær grænsen til Malaysia i Narathiwat-provinsen.

En lokal politichef siger, at det efter alt at dømme er militante, som "vil ramme uskyldige i forbindelse med nytåret", der står bag. Politichefen siger, at det lykkedes politiet at demontere en bombe på et hotel, men at der altså gik fem andre sprængladninger af.

Det sydlige Thailand har i de seneste fire år været skueplads for et muslimsk oprør. De sydlige provinser har muslimsk flertal, mens den øvrige del af Thailand overvejende er buddhistisk. I løbet ad de fire år er flere end 2800 mennesker blevet dræbt i forbindelse med oprøret.

Nytårsaften for et år siden blev den thailandske hovedstad, Bangkok, ramt af flere terrorbomber, der dræbte tre mennesker. Gerningsmændene er ikke fundet.

Kilde: Berlingske Tidende

Skrevetd.  31-12-2007 07:40 31/12-2007 07:40 6725  Fremvisninger 6725 Fremvisninger  12 Kommentarer 12 Kommentarer
printer
En flok vilde elefanter har dræbt en mand og kvæstet en anden nær Hua Hin i Thailand.

To mænd på en motorcykel har haft et fatalt møde med en flok vilde elefanter ved ferieområdet Hua Hin i Thailand. Elefanterne blokerede en vej, og de to mænd forsøgte at køre uden om de store dyr. Men den gik ikke, rapporterer den engelsksprogede thailandske avis Bangkok Post.

En elefant gik til angreb på motorcyklen, og efterfølgende trampede elefanterne på de to mænd. Det lykkedes en af de to, en mand på 19, at flygte og gemme sig i noget buskads, indtil han blev reddet af lokale. Han var kvæstet i hovedet og havde knoglebrud, mens den anden mand ikke overlevede mødet med elefanterne.

Dyreværnsgrupper siger, at Thailand har en elefantbestand på omkring 5000, hvoraf 2000 er vilde.

Kilde: Urban

Skrevetd.  31-12-2007 07:39 31/12-2007 07:39 6317  Fremvisninger 6317 Fremvisninger  2 Kommentarer 2 Kommentarer
printer

Der har tidligere været kritik af at de valutakurser som blev fremvist her på siden var urealistiske og at man ikke har kunne købe til de kurser nogle steder i den virkelig verden. Den kritik har vi naturligvis lyttet til, og vi har derfor i nogen tid prøvet at få en aftale i stand med andre end den amerikanske udbyder af valutakurser som vi nu er gået væk fra.

Det glæder os derfor at kunne meddele at Forex finder Dansk Thai Website interessant og at vi her på Dansk Thai Website nu er blevet godkendt, efter kontraktunderskrivelse, til at vi må benytte Forex's kurser her på siden.

Du vil derfor fremover kunne finde Forex's kurser i menuen under Valutakurser, samt i højre spalte her på forsiden hvor en valutaomregner er placeret.

Skrevetd.  30-12-2007 03:16 30/12-2007 03:16 14327  Fremvisninger 14327 Fremvisninger  12 Kommentarer 12 Kommentarer
printer
En dansk rocker vil om tre uger blive løsladt fra et fængsel i Thailand. Myndighederne har opgivet anklager om pengeafpresning og storstilet hvidvaskning af penge, oplyser thailandske medier ifølge ScandAsia torsdag.

I stedet er Kim Lindegaard Nielsen idømt 18 måneders fængsel for at true en person til at handle med narkotika. Danskeren har været fængslet i 17 måneder, og retten i Bangkok har afvist at løslade ham mod kaution. Han blev anholdt på ferieøen Koh Samui i juli sidste år.

Læs nærmere på:
- ScandAsia.com
- TV2

Skrevetd.  27-12-2007 23:55 27/12-2007 23:55 6168  Fremvisninger 6168 Fremvisninger  13 Kommentarer 13 Kommentarer
printer
Thailands afsatte premierminister, Thaksin Shinawatra, vil blive anholdt, hvis han vender hjem fra eksil. Også selv om hans allierede i Folkemagtspartiet, PPP, muligvis kan danne regering efter weekendens valgsejr.

Thailands anklagemyndighed vil sigte Thaksin og flere af hans familiemedlemmer for korruption, der var udbredt under hans seks år lange styre. Thaksin blev afsat ved et ublodigt militærkup sidste år.
- Domstolen og politiet har udstedt en arrestordre mod ham, så han blive anholdt, når han vender hjem, siger en embedsmand.

Skrevetd.  27-12-2007 13:17 27/12-2007 13:17 3526  Fremvisninger 3526 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer
printer
I dag er det tre år siden, at en omfattende tsunami, udløst af et massivt jordskælv, kværnede sig ind over kystområderne i Indonesien, Sri Lanka, Indien, Thailand og flere andre lande. Da havet trak sig tilbage igen, var 230.000 mennesker omkommet. Heriblandt 46 danskere.

I Thailand samlede orangeklædte buddhistmunke sig ved Andamanhavet for at mindes og velsigne de 5400 mennesker, der blev tsunamiens ofre i Thailand. Halvdelen af de omkomne var udenlandske turister.

Læs nærmere på: TV2

Skrevetd.  26-12-2007 20:54 26/12-2007 20:54 4920  Fremvisninger 4920 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer
printer

Kære allesammen,

Nu er kalenderlyset ved at være brændt ned, så vi her på Dansk Thai Website vil gerne benytte lejligheden til at ønske jer alle og jeres familer en rigtig glædelig jul.

Må I have en god juleaften og nogle gode juledage.

Glædelig Jul :-)

Skrevetd.  24-12-2007 16:41 24/12-2007 16:41 3379  Fremvisninger 3379 Fremvisninger  5 Kommentarer 5 Kommentarer
printer
Valget i Thailand gav den eksilerede premierminister Thaksins tilhængere sejr, og de vil danne regering.

Thaksin, som blev afsat, da militæret erklærede landet i undtagelsestilstand i 2006, har under valgkampen sagt, at han vil overveje at vende tilbage, hvis Folkemagtspartiet får regeringsmagten. Han har levet i England, siden han blev afsat, og er storaktionær i fodboldklubben Manchester City.

Folkemagtspartiet støtter utvetydigt og i åben trods over for militæret Thaksin, og mandag sagde partiets generalsekretær, at det vil stille sig i spidsen for en koalitionsregering. Folkemagtspartiet har vundet 232 ud af parlaments 480 pladser.

- Andre partier er enige i at danne en koalition, som vil give os mere end halvdelen af pladserne i parlamentet, siger Surapong Suebwonglee.

Partiet har lovet at bringe Thaksin tilbage til Thailand.

Ritzau

Jyllands posten

Skrevetd.  24-12-2007 13:49 24/12-2007 13:49 3735  Fremvisninger 3735 Fremvisninger  3 Kommentarer 3 Kommentarer
printer
Folkemagtspartiet, PPP, der er tæt knyttet til tidligere premierminister Thaksin Shinawatra, fik flest stemmer ved søndagens parlamentsvalg i Thailand. Det viser de første valgstedsmålinger, der blev offentliggjort kort efter valgstederne lukkede klokken 09.00 dansk tid.

Det er dog uklart, hvor stor sejren bliver. En måling giver PPP 256 af parlamentets 480 pladser og dermed et klart flertal. En anden måling giver PPP 202 pladser, hvilket svarer til opinionsmålinger før valget.

Får PPP ikke flertal alene, skal partiet arbejde sammen med andre partier for at danne regering, og det kan blive svært, vurderer politiske iagttagere. Næststørste parti bliver Det Demokratiske Parti, der står til omkring 160 pladser i parlamentet.

Thaksin Shinawatra blev fjernet fra magten ved et ublodigt militær kup i 2006 og hans parti Thai Rak Thai blev opløst. PPP er afløser for Thai Rak Thai. Den tidligere premierminister har siden da levet i eksil i Storbritannien. Søndagens valg afslutter 15 måneder militærstyre.

Læs nærmere på:
- DR
- Jyllands-Posten
- Politiken
- BT

Skrevetd.  23-12-2007 14:15 23/12-2007 14:15 3496  Fremvisninger 3496 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer
printer
Frontlinjen i Thailands politik er trukket op ved morgendagens parlamentsvalg. Overgangsregeringen, indsat af militæret, skal finde sin afløser. Landet har i 15 måneder været ledet af en overgangsregering, som blev indsat af militæret i september i fjor.

Inden sin planlagte afgang har overgangsregeringen indført en omstridt sikkerhedslovgivning, som åbner op for, at militæret helt eller delvist kan generobre magten efter valget af en civil regering. Loven taler om hensynet til ’den nationale sikkerhed’, hvilket traditionelt kan bruges som påskud til et hvilken som helst indgreb. At et par hundrede tusinde politibetjente og soldater er udkommanderet for at sikre en fredelig afholdelse af valget, taler sit eget tydelige sprog.

Opmærksomheden samler sig om to kandidater: En ældre herre, der taler et sprog, som appellerer til de jævne bønder og arbejdere og et yngre, fremstormende, akademisk talent, som opfattes som elitens og bymiddelklassens kæledægge.

Den ene kandidat er den 72-årige Samak Sundaravej, der er kandidat for Folkemagtspartiet - et parti, der har rejst sig på ruinerne af Thai Rak Thai-partiet og dets karismatiske leder, Thaksin Shinawatra, som blev kuppet fra magten, mens han var i New York for at tale til FN's generalforsamling i september i fjor.

Efter kuppet dekreterede militærstyret en opløsning af Thaksins parti ved lov, men Folkemagtspartiet ses af vælgerne som dets reinkarnation. I meningsmålingerne står Folkemagtspartiet til at blive landets største, men hvis stemmefordelingen bliver som tallene antyder, får partiet ikke stemmer nok til at kunne danne regering alene.

Alternativet kan derfor blive, at Thailands ældste parti, Demokraterne, indgår en koalition med mindre partier og nogle uafhængige kandidater. Sker det, vil Thailand være bragt tilbage til en efterhånden gammel og meget velkendt skillelinje i landets parlamentariske historie: hovedstaden mod provinserne. Byboerne mod bønderne. Den opadstigende middelklasse mod de underprivilegerede.

Demokraternes kandidat til regeringschefposten er den 43-årige Abhisit Vejjajiva. Han er født og opvokset i Storbritannien, skolet på Eton og Oxford, og uden sammenligning nok den mest lysende begavelse i Thailands politiske miljøer. Hvad Abhisit mangler, er evnen til at tale, så det rammer hjerterødderne hos befolkningen i den nederste del af kongedømmets sociale samfundspyramide.

Læs nærmere på: Politiken

Skrevetd.  22-12-2007 17:40 22/12-2007 17:40 3440  Fremvisninger 3440 Fremvisninger  1 Kommentar 1 Kommentar
printer
Et svensk selskab kom ud for en ubehagelig oplevelse, da de forleden gæstede Phi-Phi Island. Da de gik i land på en ø i nærheden kom de i regulær kamp: Med rasende aber. Seks af svenskerne blev bidt og revet af aberne, og måtte efterfølgende vaccineres for rabies (hundegalskab). Det skriver Aftonbladet. Øen, benævnt ”Monkey Bay” som svenskerne fra Halland besøgte, er i forvejen kendt for sine mange aber. Og det er tilmed populært at have mad med til dem.

Læs her : BT

Skrevetd.  21-12-2007 09:40 21/12-2007 09:40 3943  Fremvisninger 3943 Fremvisninger  5 Kommentarer 5 Kommentarer
printer

Thai Integration inviterer alle sine venner til juleaften i restaurationslokalet i Lat Plakhao (Nr. 24-26 Lat Plakhao Soi 46) den 24. december 2007 kl. 18.00. Der vil ikke være alle de danske/svenske elementer, men det vil helt sikkert blive en hyggelig aften med mad og drikke.

Det koster ikke noget, men det forventes, at alle hjælper til, eftersom der ikke er betjening til stede.

Tilmelding sker omgående til thaiintegration@laboro.dk

Skrevetd.  19-12-2007 15:36 19/12-2007 15:36 4310  Fremvisninger 4310 Fremvisninger  1 Kommentar 1 Kommentar
printer

Thailands kong Bhumibol Adulyadej har beordret amnesti for flere end 10.000 fængselsindsatte i anledning af sin 80 års fødselsdag, meddeler de thai­landske fængselsmyndigheder. De fleste af dem, der nu bliver sat på fri fod, afsoner domme på mindre end et års fængsel, mens andre, som er idømt hårdere straffe, kan se frem til at få afkortet deres fængselsophold, sagde generaldirektøren for fængselsvæsnet, Wanchai Rujjannawong.

Kongen er verdens længst regerende mo­nark og har tæt på gudestatus i landet.

Bhumibol fyldte rundt i sidste uge og har også sagt god for, at to fremtrædende dødsdømte slipper for at blive henrettet. Det skønnes, at der sidder 170.000 indsatte i de thailandske fængsler.

Skrevetd.  14-12-2007 13:15 14/12-2007 13:15 3626  Fremvisninger 3626 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer
printer
FN's generalsekretær Ban Ki-moon advarer nu styret i Myanmar.
»Jeg ved, at det internationale samfund er meget utålmodigt og vores tålmodighed er ved at være opbrugt«, sagde Ban Ki-moon på en pressekonference i Bangkok ifølge AP. Han opfordrede juntaen, som leder landet, til at begynde en demokratisk udvikling.

»Befolkningen i Myanmar har lidt under isolation alt for længe, og det er på høje tid, at Myanmars myndigheder og folk oplever demokrati og frihed«, sagde generalsekretæren.

Ban Ki-moons udtalelser kommer efter, at en FN rapport har fastslået, at mindst 31 mennesker blev dræbt under de omfattende demonstrationer for demokrati i september og oktober. Det er mere end dobbelt så mange, som myndighederne har indrømmet. Dertil kommer et stort mørketal. De 31 ofre, er blot de, man kender navnene på. FN skønner, at regimet anholdt mellem 3.000 og 4.000 personer de to måneder urolighederne stod på. Mellem 500-1.000 tilbageholdes fortsat.

Kilde: Politiken

Skrevetd.  10-12-2007 09:37 10/12-2007 09:37 3391  Fremvisninger 3391 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer
printer
Thailands kong Bhumibol Adulyadej kan i dag fejre sin 80 års fødselsdag, som den monark i verden, der har siddet længst tid på tronen. Tusinder af indbyggere var på gaden i Bangkok for at vise kongen deres respekt.

Men midt i festilghederne er der bekymring for kongens skrøbelige helbred. Sidste måned tilbragte han tre uger på hospitalet med hjerteproblemer.

Kongens popularitet er meget stor. Da han blev udskrevet fra hospitalet iført candyflossfarvet blazer og skjorte, skyllede en lyserød modebølge skyller ind over landet.

Tøjkæden Phufa har siden begyndelsen af november solgt 40.000 pink skjorter til borgere, der ville hylde kongen. Jagten på pink er ikke den eneste modebølge kongen har startet. Siden han i 2006 havde 60 års jubilæum på tronen, har det været tradition at bære gult tøj hver mandag, fordi kong Bhumibol i sin tid blev født på den ugedag.

Kong Bhumibol har ingen officiel politisk rolle i Thailand, men han bliver alligevel anset som landets moralske autoritet.

Kilde: DR

Skrevetd.  05-12-2007 16:51 05/12-2007 16:51 3653  Fremvisninger 3653 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer