»En million tak til Tyskland for at give mig opholdstilladelse. Tusind tak. En million tak. Mange, mange tak.« Der er ingen grænser for 14-årige Aphinyas taknemmelighed.
Efter et halvt år, hvor Danmark har været lukket land, må hun nu igen krydse den dansk-tyske grænse.
Og hun er ikke den eneste, der jubler i Flensborg. 14-årige Poy må efter ti måneders ophold i Tyskland også rejse til Danmark igen.
»De dansede rundt på udlændingekontoret, da de fik deres opholdskort,« fortæller Aphinyas papfar Heini Bøgelund Andersen.
Poy har fredag eftermiddag allerede krydset grænsen og er lige nu i Jylland.
»Hun sidder her med sin elskede kat, som hun ikke har set i ti måneder,« siger papfar Christian Vestergaard til B.T.
Begge piger modtog sidste år et brev fra de danske udlændingemyndigheder, der vurderede, at de kunne ikke integreres i Danmark og derfor skulle forlade landet. En besked som i alt 62 børn har fået siden januar 2017.
Aphinya har tidligere fortalt, hvordan hun følte sig som et stykke papir på et skrivebord, som Danmark bare krøllede sammen og smed i skraldespanden.
Aphinya har nu et tysk opholdskort, der giver hende retten til at rejse frit i alle Schengenlande.
Læs nærmere om den seneste udvikling i Aphinya’s og Poy’s sager på: BT
Be the first to comment