15 dræbt i voldsomt angreb i det sydlige Thailand

De lokale myndigheder kalder angreb, hvor 15 landsbybeboere er dræbt, for et af de værste i nyere tid.

Mindst 15 personer er blevet dræbt under et skyderi i det sydlige Thailand. Derudover er fire personer blevet såret i forbindelse med skyderiet. Det oplyser de lokale myndigheder natten til onsdag dansk tid.

De dræbte og sårede var landsbyboere, der frivilligt havde meldt sig til at stå vagt ved en sikkerhedspost i provinsen Yala i den sydlige del af landet, hvor der lever et muslimsk flertal.

Politiet mistænker en oprørsgruppe af separatister i Yala-provinsen for at stå bag angrebet. Det er sandsynligvis oprørere, der står bag, siger Pramote Prom-in, der er talsmand for sikkerhedsstyrkerne i provinsen.

Myndighederne kalder angrebet for det værste skudangreb i Thailand i årevis.

Gerningsmændene har tirsdag også brugt eksplosiver og spredt søm på vejene for at forsinke trafikken til og fra sikkerhedsposten.

Der er endnu ingen, der har taget skylden for angrebet.

Den mistænkte separatistgruppe bestående af etniske malaysier-muslimer har det seneste årti holdt til i de overvejende muslimske provinser Yala, Pattani og Narathiwat i det ellers hovedsageligt buddhistiske Thailand.

Læs nærmere på:

1 Comment

Leave a Reply

Din email adresse vil ikke blive vist offentligt.


*