printer
Planerne om etablering af langdistanceruter hos det norske lavprisflyselskab Norwegian er gået ind i en ny fase. Ved årsskiftet etableredes således det selvstændige selskab Norwegian Long Haul AS, der med moderselskabets nuværende COO Asgeir Nyseth ved rorpinden skal bringe skandinavisk luftfart ind i en ny æra med langdistanceflyvninger til lavpris.

Og planerne bliver nu endnu mere konkrete. Gennem konsulentvirksomheden Rishworth Aviation har Norwegian netop påbegyndt en rektrutteringsproces af piloter til den kommende langedistanceoperation. Gennem jobopslaget afsløres det således, at flyvningerne mellem Skandinavien og Thailand vil ske med udgangspunkt i en base i Bangkok og med piloter, der er kontraktansat i tre år gennem Rishworth Aviation. Basen vil starte op i januar måned 2013, hvor piloterne samtidig skal påbegynde den 3-årige kontraktperiode.

Norwegian hævder, at det er op til 70.000 kroner billigere at flyve en strækning mellem Skandinavien og Bangkok med 787 Dreamliner-flyet i sammenligning med SAS, der bruger Airbus A340-300 fly, der ikke har samme suveræne brændstoføkonomi. Når Norweigan ydermere vil gøre brug af kontraktansatte piloter med base i Thailand, vil omkostningerne blive bragt yderligere ned i sammenligning med den skandinaviske konkurrent.

Læs nærmere på:
- Norwegian etablerer base i Bangkok (Check-in.dk, 10. april 2012)
- Job-opslag hos RishworthAviation
- Nyt Norwegian-selskab til Bangkok (DTW, 8. juli 2010)
- Tråd på DTW

Skrevetd.  10-04-2012 10:31 10/04-2012 10:31 3413  Fremvisninger 3413 Fremvisninger  2 Kommentarer 2 Kommentarer
printer
Den russiske forretningsmand Viktor Bout, der er blevet kaldt 'Dødens Købmand', er blevet idømt 25 års fængsel af en dommer i New York. Den 45-årige Viktor Bout blev afsløret i at ville sælge blandt andet jord-til-luft missiler til guerillabevægelsen Farc i Columbia. Det skriver nyhedsbureauet AFP.

Ved at bruge undercover-agenter lykkedes det for det amerikanske narkopoliti DEA i marts 2008 at lokke Viktor Bout til at rejse fra Moskva, Rusland til Bangkok, Thailand, hvor han blev anholdt på et hotel. DEA brugte agenter, der efter instruktion optrådte i rollen som repræsentanter for Farc.

Undervejs mødtes Bouts højre hånd, englænderen Andrew Smulian, i januar 2008 på et hotel i København med agenterne. PET optog samtalerne, som senere er indgået som bevis i sagen i New York.

Læs nærmere på:
- Dødens købmand får 25 års fængsel (Politiken, 6. april 2012)
- Thailand udleverer Viktor Bout (DTW, 16. november 2010)

Skrevetd.  06-04-2012 00:17 06/04-2012 00:17 3620  Fremvisninger 3620 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer
printer
En akut udskiftning af landingsstellet på et Airbus A340-fly har betydet, at SAS i knap to uger har manglet et af selskabets i alt 11 langdistancefly. Det er det 10 år gamle Airbus A340-300 fly med navnet "Freydis Viking" og den danske registrering OY-KBD, der har været ude af drift i de seneste par uger.

SAS oplyser, at flyet rutinemæssigt skulle have skiftet understel, men det blev konstateret, at der var korrosion i den bøsning, som understellet sidder fast i på flyskroget. Det har derfor taget længere tid end forventet, at få landingsstellet skiftet, idet der skulles laves en ny bøsning.

Det manglende fly i produktionen har har ført til flere aflysninger igennem de senere dage, blandt andet har ruterne til Tokyo, Bangkok og Chicago været berørt. Samtidig har flere flyvninger været voldsomt forsinket - typisk op til et halvt døgn. Kommunikationschef i SAS Mikkel Thrane forklarer, at de fly, der de seneste par dage skulle have været afsted om aftenen, typisk er kommet afsted den følgende morgen, hvilket har medført store omkostninger med hotel og indkvartering af de mange passagerer.

SAS forventer, at OY-KBD er tilbage på vingerne i denne uge. Selskabet har en flåde af fire Airbus A330-fly og syv Airbus A340-fly til at betjene selskabets interkontinentale ruter til USA og Asien.

Læs nærmere på:
- Akut reparation skaber langdistance-problemer for SAS (Check-in.dk)
- Tråd på DTW

Skrevetd.  02-04-2012 12:38 02/04-2012 12:38 2482  Fremvisninger 2482 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer
printer
Demokratiforkæmper Aung San Suu Kyis politiske parti erklærer, at man har vundet 43 ud af de 44 pladser, der var på valg til parlamentet i Myanmar.

»Vi vandt 43 ud af 44 pladser. Vi venter på resultatet i den sidste delstat«, siger Kyi Toe, der er talsmand for Myanmars Nationale Liga for Demokrati (NLD).

Vinder af Nobels fredspris og demokratiforkæmper Aung San Suu Kyi kalder valget i Myanmar, det tidligere Burma, for »en sejr for folket«, efter hendes parti, NLD, har meddelt, at hun har sikret sig en plads i parlamentet. »Det er usædvanligt, at medlemmer af mit parti er glade på dette tidspunkt«, skriver hun i en erklæring.

Hvis valgsejren bliver bekræftet, vil det være en historisk sejr for oppositionslederen, der har været spærret inde af det tidligere militærstyre i størstedelen af de seneste 22 år. De officielle resultater ventes offentliggjort i løbet af en uge.

Iagttagere mener, at det nuværende styre har brug for, at Suu Kyi kommer ind i parlamentet for at styrke regeringens legitimitet og for at få den vestlige verden til at lette sanktionerne mod landet. Selv om hendes parti skulle vinde samtlige 44 pladser, der var på valg ved søndagens suppleringsvalg, ville det ikke rykke ved magtbalancen i parlamentet, der er domineret af militæret og dets politiske allierede.

Læs nærmere på: Suu Kyi: Valget er en sejr for folket (Politiken)

Skrevetd.  02-04-2012 09:11 02/04-2012 09:11 4101  Fremvisninger 4101 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer
printer
Ni mennersker blev dræbt og mere end 100 andre blev såret af tre bombeattentater i Yala's centrum, mens en eksplosion dræbte 5 og sårede mere end 350 mennesker i Hat Yai i Songkhla.

Myndighederne bekræfter at bombeangrebene i Yala blev foretaget af muslimske oprørere, men myndighederne kunne endnu ikke bekræfte at hændelsen i Hat Yai også var terrorisme. Men Hat Yai borgmester Prai Pattano, der tidligere havde udelukket et terrorangreb i Hat Yai har efter at have inspekteret stedet i Hat Yai ombestemt sig og han tror nu på at det er terrorisme.

Desuden blev en lille bombe bragt til sprængning af terrorister i en fødevareforretning i Pattani-provinsen.

Siden begyndelsen af 2004 har et blodigt muslimsk oprør uden klart formulerede mål raset i Thailands sydlige provinser, hvor der er et muslimsk flertal i det ellers buddhistiske land. Tusindvis af mennesker er blevet dræbt under oprøret, som har ført til næsten dagligt skyderi. Et stort antal soldater er derfor indsat i regionen.

Læs nærmere på: 14 die in southern carnage (Bangkok Post)

Skrevetd.  01-04-2012 00:03 01/04-2012 00:03 3078  Fremvisninger 3078 Fremvisninger  2 Kommentarer 2 Kommentarer
printer
Google har nu åbnet op for sin Google Street View tjeneste i Thailand. Thailand er hermed den 35. nation som får Google Street View. Indtil videre er det dog kun Bangkok, Chiang Mai og Phuket som er med i tjenesten, men vi vil helt sikkert se en større del af Thailand dækket med tiden. Google har arbejdet på at kortlægge de tre steder i Thailand siden september 2011.

Med Google Street View kan man bevæge sig rundt helt nede på gadeplan, og dermed danne sig et helhedsindtryk af området, som man gerne vil kigge nærmere på. Streetview fungerer ved, at Google kører rundt i særlige biler, og i visse tilfælde også på cykler mv, udstyret med 360 graders fotoudstyr og GPS. Dermed er det muligt at se et 360 graders panorama fra en vilkårlig vej, som Google har besøgt.

Google's Street View tjeneste i Thailand blev lanceret af Google og de thailandske turistmyndigheder, Tourism Authority of Thailand (TAT), i fællesskab. Tourism Authority of Thailand (TAT) håber at Street View i Thailand vil være med til at udbrede lysten til at tage på ferie i Thailand idet man f.eks. kan sidde hjemme og planlægge deres ferie i landet.

Tourism Authority of Thailand (TAT) har også i anledningen åbnet for en kampagne hvor det thailandske folk kan dele deres billeder og stemme om de mest interessante turistattraktioner i Thailand. De steder kan så måske få besøg af Google tjeneste i fremtiden. Kampagnen kalder Tourism Authority of Thailand (TAT) for Miracle Year.

Du kan se Google Street View i Thailand ved at klikke HER eller se nogle udvalgte thailandske highlights ved at klikke HER.

God fornøjelse.

Skrevetd.  25-03-2012 16:12 25/03-2012 16:12 5014  Fremvisninger 5014 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer
printer
Gentagne fyringsrunder i Danmark bærer nu frugt for Royal Copenhagen. Billigere arbejdskraft i Thailand og ændringer i sortimentet forbedrer driftsresultatet markant.

Thailandske arbejdere til en løn på få tusinde kroner om måneden og en skattebegunstigelse i Thailand ser ud til at redde Royal Copenhagen, der har været i store økonomiske vanskeligheder i årtier.

Den 237-årige danske porcelænsvirksomhed og hofleverandør mærker omsider på indtjeningen, at den siden årtusindeskiftet gradvist har flyttet store dele af produktionen til Thailand. Driftsresultatet vokser fra 2,6 mio. til 38,7 mio. kroner i 2011, viser årsregnskabet, som selskabet offentliggør om få dage. Det er det bedste driftsresultat i ti år.

»Det har været den helt rigtige beslutning at flytte produktionen til Thailand,« siger Mads Ryder, CEO i Royal Copenhagen, der er »meget tilfreds« med resultatet. Bundlinjen er dog stadig i minus, men det skyldes en ekstraordinær førtidsbetaling af husleje frem til 2013 på 28 mio. kroner.

I 2013 vil der kun være 20-25 mand tilbage beskæftiget i produktionen i Danmark, hvilket svarer til en lille tiendedel af Royal Copenhagens egen fabrik i Thailand, hvor cirka 300 er beskæftiget i produktionen. Antallet kan meget vel vokse i fremtiden, da selskabet netop har købt en ny ovn, som kan fordoblede produktionskapaciteten i Thailand.

Prisen på at producere en termokop i Danmark er 125 kroner, mens de thailandske ansatte kan gøre det til 27 kroner, erfarer Berlingske Business.

Læs nærmere på:
- Thailand redder Royal Copenhagen (Berlingske Business, 22. marts 2012)
- Royal Copenhagen slipper nådigt fra thailandsk syndflod, Ecco hårdt ramt (DTW, 25. oktober 2011)
- Royal Copenhagen rykker mere produktion til Thailand (DTW, 12. oktober 2011)
- Royal Copenhagen udflager (DTW, 9. april 2008)
- Den Kongelige Porcelænsfabrik åbner værksted i Thailand (DTW, 18. september 2004)

Skrevetd.  22-03-2012 11:01 22/03-2012 11:01 3125  Fremvisninger 3125 Fremvisninger  2 Kommentarer 2 Kommentarer
printer
Den danske ambassade i Bangkok, Thailand vil i uge 15 (omkring den 10. april 2012) få en ny hjemmeside. Den nuværende hjemmeside vil derfor til den tid blive nedlagt.

Den nye hjemmeside vil kunne findes på thailand.um.dk

Ambassades facebook-side vil fortsat kunne findes på dette LINK.

Kilde: Den danske Ambassade, Bangkok, Thailand

Skrevetd.  20-03-2012 15:24 20/03-2012 15:24 3255  Fremvisninger 3255 Fremvisninger  2 Kommentarer 2 Kommentarer
printer
I Thailand raser den politiske kamp nu i parlamentet, og ikke længere på gaden. Kampen står om en ny forfatning - eller i hvert fald en revision af den gamle.

Så derfor skændes landets to dominerende politiske fløje om regeringens forslag til at omgøre de forfatningsmæssige ændringer, der blev indført som følge af militærkuppet i 2.006, og samtidig har kampagnen for at ændre den berygtede lov om majestætsfornærmelse taget til i styrke.

Her træder regeringen dog varsomt i frygt for at udfordre de stærke kræfter, der hidtil har set monarkiet som den vigtigste garant for politisk stabilitet.

Her indslaget på DR -> Orientering

Skrevetd.  20-03-2012 15:15 20/03-2012 15:15 2759  Fremvisninger 2759 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer
printer
Med traditionel asiatisk fest og farver indviede Hans Kongelige Højhed, Prince Consort, Prins Henrik det danskejede Hotel Mermaid Bangkok i Bangkok. Hotellet der har 59 værelser blev færdiggjort op til en time før Hans Kongelige højhed ankom. Alt var klappet og klart og Dannebrogsflag samt det thailandske flag blafrede i den lette brise.

Ejeren af hotellet Jørgen Lundbæk har ved flere lejligheder assisteret prinsgemalen i forbindelse med sejladser i Thailand. Jørgen Lundbæk startede sin kariere som marine dykker under Vietnamkrigen og står bage hele Mermaidkoncernen, der omfatter offshore havne, maritime virksomheder samt hoteller.

Prinsgemalen indviede hotellet med kasket og en frisk latter. Og så var der fest med mange af prinsgemalens sejlervenner, der bor i Asien.

Klik videre for at se video af indvielsen

Skrevetd.  15-03-2012 10:47 15/03-2012 10:47 4897  Fremvisninger 4897 Fremvisninger  2 Kommentarer 2 Kommentarer
printer
I denne uge foretog flyproducenten Airbus den første testflyvning med et A380-fly, der skal leveres til Thailands nationale luftfartsselskab, Thai Airways. Det bliver verdens niende selskab med det enorme fly og Thai Airways ventes at indsætte de nye fly på ruter fra Bangkok til Europa.

Testflyvningen var en succes og varede fire timer, hvorefter flyet landede i Hamborg, hvor det skal gennemgå næste fase af færdiggørelsen.

Airbus A380-flyene kan principeilt medtage helt op til 853 passagerer i en all-economy version, men i Thai´s udgave vil den være indrettet med 507 sæder fordelt på tre klasser.

Klik videre for at se præsentation af Thai's A380-800

Skrevetd.  09-03-2012 14:44 09/03-2012 14:44 4053  Fremvisninger 4053 Fremvisninger  5 Kommentarer 5 Kommentarer
printer
En turist er dræbt, efter at en hotelbrand har fundet sted på et populært hotel i Thailands hovedstad Bangkok. Det skriver internationale medier. Hotelbranden menes at være opstået i et mødelokale på femte sal på hotellet Grand Park Avenue Hotel, der har 221 værelser i alt, og røgen fra branden bredte sig til flere værelser.

- En kvindelig udenlandsk turist døde af kvælning. En mandlig turist er på intensivafdelingen, siger Suvinai Busrakamwongs fra det lokale hospital ifølge et australsk nyhedssite.

Den døde kvindes nationalitet er fortsat ukendt, mens den sårede mand menes at være vestlig. Omkring 20 mennesker inhalerede røg i forbindelse med eksplosionsbranden, der nu er slukket.

Læs nærmere på: Berlingske Tidende, The Nation eller Tråd her på DTW

Skrevetd.  09-03-2012 14:10 09/03-2012 14:10 3183  Fremvisninger 3183 Fremvisninger  1 Kommentar 1 Kommentar
printer
Det var ikke let at være Thailands nationale luftfartsselskab i 2011. Det børsnoterede Thai Airways International Public Co. har således præsenteret et milliardunderskud, der var endnu værre, end analytikerne havde forventet.

Ikke mindst tallene for 4. kvartal var særdeles ringe på grund af de store forstyrrelser i kølvandet på de voldsomme oversvømmelser i Bangkok, der berørte mere end 11 millioner mennesker. Over 800 mennesker mistede livet i oversvømmelserne, der også medførte massive forsinkelser og talrige aflysninger for flytrafikken.

I årets sidste kvartal tabte Thai Airways således $177,5 millioner, hvor man havde et stort overskud i samme periode året før. For hele 2011 blev det til et underskud på 10,2 milliarder thailandske Baht svarende til 1,86 milliarder danske kroner mod et overskud på over 2 milliarder kroner i 2010.

Problemet for Thai Airways var ikke mindst omkostningernes udvikling. Indtægterne steg ganske vist pænt med 5,5 procent til over 194 milliarder thailandske baht eller godt 35 milliarder danske kroner. Men da omkostningerne steg med over 13,1 procent hjalp fremgangen i indtægter ikke meget.

Læs nærmere på:
- Milliardunderskud i Thai Airways (Check-in.dk)

Skrevetd.  27-02-2012 12:27 27/02-2012 12:27 2697  Fremvisninger 2697 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer
printer
I 2012 slår Aarhus City igen dørene op til endnu en spændende udgave af Verdensbilleder. Sæt allerede nu kryds i kalenderen i dagene fra den 2.-4. juni og glæd dig til endnu en traditionsrig event i hjertet af Aarhus, hvor mere end 100.000 mennesker mødes til fest, farver, spændende oplevelser og gode shoppingtilbud!

Baggrund:
Kultur-, rejse- og shoppingarrangementet ”Verdensbilleder” i Aarhus er blevet en årlig fast tradition for borgerne i Aarhus og det øvrige Øst- og Midtjylland. Hvert år besøger langt over 100.000 kunder eventen for at opleve den gode stemning, kulturtemaet samt for at shoppe. I forlængelse af Kommunens nedsatte tænketank om at forene shopping og kultur, vil Verdensbilleder igen i 2012 sætte yderligere fokus på det kulturelle aspekt med årets tema som udgangspunkt.

Temaet:
I 2012 er temaet Thailand via Det Indiske Ocean.
Da mongolernes kontrol over Silkevejen var forsvundet i det 15. århundrede, søgte europæerne efter nye veje til at nå de rige østasiatiske markeder. Samtidigt havde den europæiske skibsteknologi nået et niveau, der gjorde oceanhandel mulig. Det stod for starten klart at den som kunne finde en direkte handelsrute til Asien kunne opnå fantastiske rigdomme.

Til Verdensbilleder 2012 fokuseres der på Thailand, der indgik i denne handelsrute – både kulturelt, men også handelsmæssigt.

I et tæt samarbejde med Den Thailandske Ambassade, Thailands Turistkontor, Det Thailandske General Konsulat og Thai Airways International tænkes der i Aarhus City dannet forskellige thailandsk-inspirerede områder. Der lægges især vægt på det kulturelle aspekt, men også den historiske del, hvor europæerne importerede en lang række af deres produkter.

Formålet er at gøre udvalgte områder i Aarhus så autentiske som muligt og indrage thailandsk kultur, mad, musik, dans og anden underholdning i byrummet.

I 2012 vil Verdensbilleder endnu engang strække sig over flere dage med en åbningsevent lørdag den 2. juni. Den 3. juni vil være optaktsdagen til den 4. juni, som er dagen, hvor hele Verdensbilleder kulminerer med aktiviteter på torve, pladser og gader samt i butikkerne i Aarhus City, som denne dag vil holde åbent helt til kl. 24.00.

Læs nærmere på: Thailand via Det Indiske Ocean, 2.-4. juni 2012 (Aarhus City Forening)

Update - Update - Update - Update - Update - Update - Update - Update

Der er nu lagt 2 PDF-filer op som omhandler arrangementet. Den ene PDF-fil er med programmet for de 3 dage arrangementet i Aarhus varer. Som det hurtigt kan ses i programmet er der planlagt en del forskellige ting, og programmet er dermed nærmeste uundværligt for dem som besøger arrangementet og Aarhus i de dage.

Den anden fil er på hele 49 sider og indeholder en masse information og baggrundsviden omkring mange af de enkelte arrangementer med videre. Det er absolut læseværdig information som man finder i filen.

De 2 filer kan ses og/eller hentes her:
- Verdensbilleder - Midnatsavisen (49 sider)
- Verdensbilleder - Programmet

God fornøjelse :-)

Skrevetd.  25-02-2012 14:00 25/02-2012 14:00 3951  Fremvisninger 3951 Fremvisninger  2 Kommentarer 2 Kommentarer
printer
De ødelæggende oversvømmelser, der ramte store dele af hovedstaden Bangkok i efteråret, fik økonomien til at krympe med ni procent i forhold til samme periode i 2010, viser nye tal fra regeringen.

I 2011 voksede Thailands bruttonationalprodukt (BNP) med 0,1 procent, hvilket er langt under niveauet i 2010, der lå på 7,8 procents vækst. Regeringens økonomiske tænketank havde forudset en vækst på 3,8 procent i 2011, men det håb blev skyllet væk af vandmasserne i oktober og november.

Oversvømmelserne, som er de værste der har ramt Thailand i fem årtier, kostede næsten 700 mennesker livet, ødelagde millioner af hjem og mange hektarer afgrøder og tvang en lang række virksomheder til at lukke midlertidigt.

Både regeringen og økonomer er dog optimister og mener, at Thailands økonomi vil komme stærkt igen i 2012, blandt andet fordi regeringen har postet mange milliarder dollar i genopbygningen af de katastroferamte områder. De seneste prognoser viser, at Thailands vil opleve en vækst på omkring 6,5 procent i år.

Oversvømmelser i Thailand har også påvirket den japanske økonomi. Leverancerne fra de thailandske underleverandører til de japanske teknologivirksomheder er udeblevet, og har forhindret eksporten af færdigproducerede varer fra Japan.

Læs nærmere på:
- Oversvømmelser får Thailands økonomi til at skrumpe (Politiken)
- Japan får sit største handelsunderskud nogensinde (Politiken)
- Q4 2011 GDP down 9% (Bangkok Post)

Skrevetd.  20-02-2012 08:35 20/02-2012 08:35 2932  Fremvisninger 2932 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer
printer
»De tre Spies-gæster, som har været indlagt til observation efter dagens klorudslip på Phuket Orchid Resort & Spa, er nu tilbage på hotellet«.

Det oplyser pressechef for Spies Torben Andersen til politiken.dk. Ifølge Torben Andersen forsøgte rejsebureauet at flyve familien hjem i dag, men de nåede ikke deres afgang.

Tidligere i dag kom det frem, at personalet på Phuket Orchid Resort i Phuket, Thailand fejlagtigt havde brugt en for stærk form for klorin til poolen på hotellet. Det medførte, at 37 personer, heraf mange udenlandske turister, blev sendt på hospitalet med brændende fornemmelser i lungerne som umiddelbar følge af kloringasserne. Af de 37 meldes en svensker alvorligt tilskadekommet.

Læs nærmere på: Danskere udskrevet fra hospital i Thailand (Politiken)

Skrevetd.  18-02-2012 16:28 18/02-2012 16:28 2969  Fremvisninger 2969 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer
printer
En tank med klorin eksploderede i dag ved et poolområde på Phuket Orchid Resort i Phuket, Thailand. Det førte til, at 37 mennesker måtte bringes til hospitaler i byen. Langt hovedparten af de tilskadekomne er turister fra udlandet. Det skriver det thailandske turistmedie phuketwan.com.

Ud af de 37 tilskadekomne er der tre danskere, oplyser vagthavende i Borgerservice, Udenrigsministeriet. Den vagthavende understreger, at der ikke er tale om alvorlige skader. Derfor forventes det, at de danske turister kan udskrives senere på dagen.

Torben Andersen, kommunikationschef i Spies, der arrangerer rejser til Phuket Orchid Resort nedtoner ulykken.

»Som vi har forstået det har der været et klorudslip ved poolen. De har indåndet de dampe, og er til observation på hospitalet«, siger Torben Andersen.

Ifølge phuketwan.com brugte personalet på hotellet fejlagtigt en for stærk form for klorin uden at fortynde det først. Det medførte, at de 37 blev sendt på hospitalet med brændende fornemmelser i lungerne, som umiddelbar følge af kloringasserne.

Læs nærmere på:
- Danskere sendt på hospitalet efter klorinudslip i Thailand (Politiken)
- Chlorine Gas Incident at Phuket Resort: Scores Being Treated, Names Listed (Phuket Wan)
- Dozens injured in Phuket resort pool chlorine ‘blast’ (Phuket News)
- Nordmenn til sykehus etter hotelleksplosjon i Thailand (Dagbladet.no)

Skrevetd.  18-02-2012 11:45 18/02-2012 11:45 2879  Fremvisninger 2879 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer
printer
En formodet terrorbombe sprang tirsdag i Bangkok. Det får nu thailandsk politi til at udsende terroralarm flere steder i landet, skriver den svenske avis Expressen.

I ferieområdet Pattaya er terrorberedskabet på sit højeste, fortæller den svenske politimand Johan Lökken, der arbejder for thailandsk turistpoliti.
- De har tilkaldt alle politifolk, inklusiv marinekorpset og turistpolitiet. Der vil være omkring 1.500 mand på gaden i aften, siger han til expressen.se.

Ud over marinekorpset og politiet vil militærstyrker også patruljere i Pattaya.
- Det kan være, at de lukker hele hovedgaden og alt i nærheden. Det er sket før, og jeg vil ikke blive overrasket, hvis det sker igen, siger Johan Lökken.

Ifølge det danske udenrigsministerium bør turister i Thailand være forsigtige.

Læs nærmere på:
- Thailandsk politi frygter terror i turistområder (Pattaya Portalen)

Skrevetd.  14-02-2012 20:44 14/02-2012 20:44 2994  Fremvisninger 2994 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer
printer
Fem personer er såret efter, at tre bomber eksploderede i Thailands hovedstad Bangkok. Heriblandt bombemanden, som efter sigende har sprængt sit ene ben af. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Kort forinden de to bombesprængninger havde endnu en eksplosion rystet et hus, som manden lejede i det centrale Bangkok, lyder meldingen fra talsmanden fra den thailandske regering Thitima Chaisaeng.

»Politiet har kontrol over situationen, og det er vores teori, at den mistænkte mand har opbevaret mere sprængstof i sit hus«, siger Thitima til Reuters. Han tilføjer, at ifølge den oprindelige politirapport er manden fra Iran.

Ifølge thailandsk tv havde en taxichauffør nægtet bombemanden adgang til sin taxi, hvorefter manden smed den ene af de to bomber foran bilen og forlod stedet. Herefter forsøgte politiet at anholde manden, der smed endnu en bombe efter politiet og i samme dramatiske handling sprængte sit eget ben af.

Bombeeksplosionerne sker kun en måned efter, at USA, Israel og flere andre lande udstedte advarsler om mulige terrorangreb i områder med mange turister i Bangkok. Det skete tidligere på året, da en libanesisk mand blev arresteret i Bangkok, fordi politiet mistænkte ham for at stå bag en nært forestående terroraktion. Politiet fandt efterfølgende store mængder sprængstof i mandens hjem.

Læs nærmere på:
- Eksplosioner i Bangkok - fem er såret (Politiken)
- Thailand blasts: 'Iranian' bomber injured in Bangkok (BBC)

Skrevetd.  14-02-2012 15:50 14/02-2012 15:50 4921  Fremvisninger 4921 Fremvisninger  1 Kommentar 1 Kommentar
printer
Det britiske forsikringsselskab Lloyd's of London estimerer, at oversvømmelserne vil koste næsten 20 mia. kr. Det skriver The Guardian. I pund venter Lloyd's, at oversvømmelserne, der ramte specielt hovedstaden Bangkok hårdt, vil koste 2,22 mia. pund.

Lloyd's fortæller, at mængden af skader gør det svært at estimere, da antallet af forsikringsfolk i landet ikke er stort nok.
- Som altid er vores prioritet at udbetale valide erstatningskrav så hurtigt som muligt, så det thailandske samfund og økonomi kan komme på fode igen, skriver Lloyd's.

Kombinerer man tabsestimaterne fra andre forsikringsselskaber og genforsikringsselskaber som Swiss Re og Münich Re løber skaderne op i 15-20 mia. dollar eller 85 til 112 milliarder kroner. Det danske forsikringsselskab Tryg tabte i 2011 et trecifret millionbeløb på oversvømmelserne i Thailand.

Læs nærmere på:
- Oversvømmelse koster Lloyd's 20 milliarder (Berlingske Tidende)
- Thailand flooding costs Lloyd's of London $2.2bn (The Guardian)

Skrevetd.  14-02-2012 15:35 14/02-2012 15:35 4725  Fremvisninger 4725 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer
printer
Faren for et muligt nært forestående terrorangreb mod Thailands hovedstad, Bangkok, er tilsyneladende drevet over. Udenrigsministeriet har valgt at ophæve den advarsel, som blev udsendt 13. januar.

Vi har i samråd med de nordiske lande og EU-landene opdateret rejsevejledningen for Thailand, da grundlaget for den specifikke advarsel ikke længere er til stede, siger den vagthavende hos Udenrigsministeriets Borgerservice. Advarslen kom efter oplysninger fra amerikanske myndigheder om, at et terrorangreb var nært forestående.

De thailandske myndigheder har anholdt en libaneser med svensk pas og fundet bombekemikalier i forbindelse med sagen.
Manden er mistænkt for at have tilknytning til den militante libanesiske gruppe Hizbollah og for at planlægge et terrorangreb mod den israelske ambassade i Bangkok.

Læs nærmere på:
- Lad bare vinterferien gå til Bangkok (DR Nyheder, 1. februar 2012)
- Udenrigsministeriets rejsevejledning for Thailand

Skrevetd.  01-02-2012 17:04 01/02-2012 17:04 2788  Fremvisninger 2788 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer
printer
Der bliver rejst på kryds tværs over hele kloden. Og det i stor stil. 980 millioner turister pakkede kufferten i 2011 og mange af dem var storby-rejsende. Men hvor tog de hen? Den nyeste turistopgørelse fra Euromonitor International, der laver forskning på forbrugerområdet, viser, hvilke byer der trak flest besøgende til i 2011. Det skriver vg.no.

Hovedstaden Bangkok har en placering som nummer 5 på listen, mens Pattaya kommer ind på listen som nummer 21.

Ifølge vg.no baserer tallene i Euromonitor-undersøgelsen sig blandt andet på de officielle turiststatistikker og tal fra lufthavne, hoteller og brancheorganisationer. I statistikken registres kun besøg, der varer mindst 24 timer og maksimalt 12 måneder.

Læs nærmere på:
- Her er verdens mest besøgte storbyer (Politiken)
- Her er verdens mest besøkte byer (VG.no)
- Euromonitor International’s Top 100 City Destinations Ranking

Skrevetd.  29-01-2012 15:39 29/01-2012 15:39 4622  Fremvisninger 4622 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer
printer
Internationale rejsende til – eller igennem – lufthavne i Thailand, bliver muligvis pålagt en ny passagerskat på 90 THB.

Skatteindtægterne skal dække et nyt ”Advanced Passenger Information System”, som i sidste uge blev godkendt af landets luftfartsmyndigheder, og nu afventer transportministerens endelige godkendelse.

Det nye sikkerhedssystem skal forenkle passagergennemstrømningn i lufthavnene, og samtidig forøge lufthavnssikkerheden. Og APIS-systemet er især blevet aktuelt efter at flere lande for nylig advarede om mulige terroraktioner i hovedstaden Bangkok.

Hvis den nye turistskat bliver gennemført bliver det formentlig op til flyselskaberne at opkræve den hos passagererne, og efterfølgende afregne med myndighederne.

Læs nærmere på:
- Thailand på vej med security-afgift (tic.travel)
- Air passengers in Thailand face new security fee (TravelDaily Asia)
- New B90 security charge planned for Thai airports (Bangkok Post)

Skrevetd.  28-01-2012 11:48 28/01-2012 11:48 2554  Fremvisninger 2554 Fremvisninger  1 Kommentar 1 Kommentar
printer
Der hersker i disse dage travlhed hos Thai Airways i Skandinavien. Det er dog ikke alene nye bookinger, der lægger beslag på ressourcerne. I en periode fra 1. maj til 15. juni har Thai Airways været nødsaget til at tage to ugentlige rotationer ud af fartplanen. Det gælder på ruten fra Bangkok til København samt fra Bangkok til Stockholm.

I dag anvender Thai Airways i alt seks fly af typen Boeing 747-400 til at dække fartplanen på de daglige afgange fra den thailandske hovedstad til henholdsvis København og Stockholm. Disse fly skal nu opgraderes og vil blive retro-fittet med nye kabiner i henholdsvis Economy, Business og First Class.

Det betyder, at Thai Airways i stedet fremover kommer til at anvende Boeing 747-400 fly med 375 sæder på ruterne til Stockholm og København fremfor den nuværende version med 389 sæder. Opgraderingen af flyene og den reducerede fartplan betyder, at Thai Airways i den nævnte periode kommer til at tage lidt mere end 20.000 sæder ud af produktion på de nævnte ruter.

Læs nærmere på: Kilde: 20.000 færre flysæder mellem Skandinavien og Thailand (CHECK-IN.dk, 26. januar 2012)

Fast Track i Københavns Lufthavn
Den 3. januar 2012 åbnede en helt ny fast track service i Københavns Lufthavn, som betyder hurtigere passage ved sikkerhedskontrollen for THAI's Business Class- og Premium Economy Class passagerer, Platinum- og Guldkortholdere. I 99% af alle tilfælde vil der maksimum være 5 minutters ventetid ved sikkerhedskontrollen for vore Fast Track passagerer.

Internet Check-In
Det er nu muligt at foretage internet check-in fra 24 timer før og indtil 2 timer inden afrejse (også fra København). Du skal blot have dit bookingnummer klar, så kan du foretage internet check-in fra vores internationale hjemmeside www.thaiair.com

Det er ikke muligt at checke ind på THAI ved automaterne i afgangshallen i Københavns Lufthavn. Det er heller ikke muligt at foretage telefon check-in i København.

Læs nærmere på: Thai Airways

Skrevetd.  26-01-2012 18:00 26/01-2012 18:00 4038  Fremvisninger 4038 Fremvisninger  1 Kommentar 1 Kommentar
printer
Det danske Ligalandshold vandt deres sidste kamp i King’s Cup i Bangkok mod Thailand med 3-1.

Danmarks første mål i sejren over Thailand blev scoret af HB Køge-spilleren Simon Makienok efter 10 minutters spil. Ved et hjørnespark sendte Mads Albæk bolden ind i feltet, og derinde kunne de små thailændere slet ikke nå op til den høje angriber Simon Makienok, som let kunne bringe danskerne i front. Efter en lille halv time kom Simon Makienok igen på måltavlen. Desværre for ham og Danmark blev scoringen helt fejlagtigt annulleret for en offside. Den var der ikke skyggen af.

Martin Spelmann var for første gang med i startopstillingen på Ligalandsholdet. Den tillid udnyttede Horsens-spilleren på en fin måde efter 43 minutter. På en god stikning i dybden kom Spelmann alene igennem med Thailands målmand, og midtbanespilleren sendte køligt Danmark i front med to mål med et fladt skud uden chance for keeperen.

Varmen er benhård i Thailand, og den slags er det danske landshold ikke vant til for tiden. Temperaturen gjorde sit til at trætte Danmark, og derfor var landstræner Morten Olsen også hurtig til at skifte spillerne ud en efter en.

Efter 52 minutter begik forsvarsspilleren Andreas Bjelland et klodset straffespark. Helt umotiveret væltede Bjelland ind en thailænder, der faldt til jorden. Straffesparket udnyttede Thailand til at reducere til 2-1. I slutningen af kampen formåede Martin Ørnskov at scorede et sidste dansk mål efter en fin kombination, og Danmark vandt dermed 3-1 over Thailand.

Ligalandsholdets tur er nu slut, og resultatet af deltagelsen er ikke overbevisende. Danmark har spillet uafgjort mod både Norge og Sydkoreas U23-landshold, mens det altså blev til en sejr over Thailand.

Læs nærmere på: Ligalandsholdet fik endelig en sejr (Sporten.dk, 21. januar 2012)

Skrevetd.  22-01-2012 13:05 22/01-2012 13:05 4309  Fremvisninger 4309 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer
printer
Over en million mennesker har besøgt feriemessen i Bella Center og fundet inspiration til ferie- og fritidsoplevelser Jorden rundt. Med sit nye navn favner Ferie & Fritid i Bella det varierede udbud af oplevelser, som du vil blive mødt med, så snart du ankommer til messen!

Oplev Bureauer med rejser til nær og fjern, Globetrotterhjørne med masser af rejseforedrag, Backpackerområde, Krydstogter, Danmarksområde, Sportsområde, Dyk i Bella, Golf i Bella og Camping i Bella. Hertil kommer et stort jubilæumsprogram med aktiviteter og konkurrencer, som vil være med til at gøre Ferie & Fritid i Bella 2012 til en stor oplevelse for hele familien.

Links:
- Ferie & Fritid i Bella's hjemmeside
- Ferie & Fritid i Bella's Facebook-side
- Søgning efter thai-relateret udstillere på messen

Skrevetd.  19-01-2012 12:15 19/01-2012 12:15 4320  Fremvisninger 4320 Fremvisninger  0 Kommentarer 0 Kommentarer